Prozkoumejte nejkrásnější knihkupectví světa

Nakupování knih patří pro řadu z nás k těm nejmilejším rituálům. Probírat se dlouhými řadami nových i starých tisků navíc můžete na skutečně pozoruhodných místech. 

Libreria Acqua Alta, Benátky

Benátky dávno padly za oběť turismu. Přesto tu stále narazíte na místa, která se nepokoušejí těžit z všudypřítomných davů cizinců. Knihkupectví, které se táhne z menší uličky skrz starý dům až přímo ke kanálu, má v názvu velkou vodu – stav, který tu na jaře nastává a kdy Benátčané musejí pobíhat po vyvýšených lávkách.

Co je tou dobou s knihami, které lemují zdejší stěny od podlahy ke stropu, není zcela jasné. Zkuste se přeptat milého majitele, Luigiho Frizza, který své dveře veřejnosti otevřel před dvanácti lety.

Daunt Bookshop, Londýn

James Daunt si za sídlo svého knihkupectví před čtvrt stoletím zvolil edwardiánskou budovu, která od roku 1910 sloužila prodejci starých knih Francisi Edwardsovi. Zaujme prostornou podlouhlou halou či spíše galerií, kterou odshora prosvětluje sluneční světlo pronikající sem prosklenou střechou. Prostor, který je jinak vyvedený ve dřevě, působí nádherně starosvětsky a láká k dlouhému listování velkými svazky.

El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentina

V budově, která se poprvé otevřela v roce 1919, původně sídlilo divadlo s úctyhodnou kapacitou tisíc padesát míst. Pro impresária Maxe Glücksmanna ho navrhli Peró a Torres Armengolovi a už tehdy patřilo k nejzajímavějším místům v argentinském hlavním městě.

Knihkupectví El Ateneo Grand Splendid má divadelní atmosféru

Vysílalo odsud rádio a od konce 20. let tu bylo kino, v němž se promítal první zvukový film v zemi. Stropy zdobené freskami, krásně vymodelované karyatidy i mohutná opona přitahují pozornost i dnes, kdy je místo součástí lokální sítě knihkupectví a vydavatelství.