Cook & Book v Bruselu

Cook & Book v Bruselu Zdroj: Wikimedia Public Domain

Daunt Bookshop v Londýně
Knihkupectví El Ateneo Grand Splendid má divadelní atmosféru
Boekhandel Dominicanen v Maastrichtu
Librería el Péndulo v Mexico City
Librería el Péndulo v Mexico City
11
Fotogalerie

Prozkoumejte nejkrásnější knihkupectví světa

Nakupování knih patří pro řadu z nás k těm nejmilejším rituálům. Probírat se dlouhými řadami nových i starých tisků navíc můžete na skutečně pozoruhodných místech. 

Libreria Acqua Alta, Benátky

Benátky dávno padly za oběť turismu. Přesto tu stále narazíte na místa, která se nepokoušejí těžit z všudypřítomných davů cizinců. Knihkupectví, které se táhne z menší uličky skrz starý dům až přímo ke kanálu, má v názvu velkou vodu – stav, který tu na jaře nastává a kdy Benátčané musejí pobíhat po vyvýšených lávkách.

Co je tou dobou s knihami, které lemují zdejší stěny od podlahy ke stropu, není zcela jasné. Zkuste se přeptat milého majitele, Luigiho Frizza, který své dveře veřejnosti otevřel před dvanácti lety.

Daunt Bookshop, Londýn

James Daunt si za sídlo svého knihkupectví před čtvrt stoletím zvolil edwardiánskou budovu, která od roku 1910 sloužila prodejci starých knih Francisi Edwardsovi. Zaujme prostornou podlouhlou halou či spíše galerií, kterou odshora prosvětluje sluneční světlo pronikající sem prosklenou střechou. Prostor, který je jinak vyvedený ve dřevě, působí nádherně starosvětsky a láká k dlouhému listování velkými svazky.

El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentina

V budově, která se poprvé otevřela v roce 1919, původně sídlilo divadlo s úctyhodnou kapacitou tisíc padesát míst. Pro impresária Maxe Glücksmanna ho navrhli Peró a Torres Armengolovi a už tehdy patřilo k nejzajímavějším místům v argentinském hlavním městě.

Knihkupectví El Ateneo Grand Splendid má divadelní atmosféru
Knihkupectví El Ateneo Grand Splendid má divadelní atmosféru | Zdroj: Shutterstock / sunsinger

Vysílalo odsud rádio a od konce 20. let tu bylo kino, v němž se promítal první zvukový film v zemi. Stropy zdobené freskami, krásně vymodelované karyatidy i mohutná opona přitahují pozornost i dnes, kdy je místo součástí lokální sítě knihkupectví a vydavatelství.

Pokračování 2 / 3

Café Fra, Praha, Česko

Vinohradské knihkupectví s kavárnou rozhodně nevítězí velikostí, na to je prostor zanořený kousek pod úrovní chodníku příliš intimní. Návštěvníky si získává především atmosférou.

Nabízí prakticky pouze tituly stejnojmenného nakladatelství a jednou týdně hostí literární večery, při kterých můžete sedět na dosah velikánům české i světové literatury, zejména poezie. Ti sem ostatně chodí i přes den – klábosit, psát nebo číst u šálku kávy. Hranice mezi autory a čtenáři se tu okamžitě stírá, a pokud si s nimi budete na baru chtít dát sklenku, málokdy vás odmítnou…

Cook & Book, Brusel, Belgie

Velikostí připomíná bruselské knihkupectví spíše supermarket. Název ozřejmuje dvojí povahu tohoto nevšedního místa. Je to restaurace i velký obchod s knihami. Výsledný tvar má na svědomí designérský ateliér Delacroix & Friant a nutno říct, že originálními nápady se tu nešetřilo.

Boekhandel Dominicanen, Maastricht

Do kostelů obvykle chodíme za trochu jiným druhem duševního osvěžení, než se probírat knihami a audionahrávkami. V nizozemském Maastrichtu ale v bývalém dominikánském kostele můžete vyzkoušet právě to, a navíc si dát i šálek dobré kávy nebo si poslechnout autorské čtení.

Pokračování 3 / 3

Librería el Péndulo, Mexico City, Mexiko

Jen málokdo by mezi regály plnými knih čekal takové množství živých rostlin, na jaké narazí v neobvyklém podniku v hlavním městě Mexika. Velkorysý prostor láká návštěvníky i službami – dopřát si tu můžete snídani, oběd i večeři a po celou dobu je vám k dispozici i nabídka baru.

Librería el Péndulo v Mexico City
Librería el Péndulo v Mexico City | Zdroj: pendulo.com

Čas, který tu strávíte, bude často doprovázet živá hudba i autorská čtení poezie či vystoupení stand-up comedy.

Shakespeare & Company, Paříž, Francie

V roce 1919 se Američanka Sylvia Beach rozhodla otevřít obchod s knížkami na levém břehu Seiny. Přitahoval velká jména angloamerické literatury, ať už to byli Ezra Pound, Ernest Hemingway nebo James Joyce.

Při okupaci ale Němci knihkupectví zavřeli. V polovině 60. let pak vzniklo nové, které patřilo Georgi Whitmanovi, a rozhodlo se na činnost původního navázat. Dnes tu koupíte nové i starší knihy, můžete se zúčastnit živého vystoupení spisovatelů nebo – pokud patříte mezi umělecké talenty – tady výměnou za pomoc v obchodě dočasně bydlet.

Livraria Lello & Irmao, Porto, Portugalsko

Nevšední kombinace novogotického stylu a art deco stavitele Francisca Xaviera Estevese funguje jako knihkupectví od roku 1906. Původně se tu scházeli portugalští literáti, kteří sem chodili psát i debatovat.

Knihkupectví Lello v Portu
Knihkupectví Lello v Portu | Zdroj: StockPhotosArt / Shutterstock

Místo je přitažlivé nejen atmosférou – charakteristické schodiště, které prostupuje jeho středem, se stalo inspirací pro řadu autorů. Pravidelnou návštěvnicí podniku byla i J. K. Rowlingová, když v Portu kdysi učila angličtinu.

The Bookabar Bookshop, Řím, Itálie

V útrobách neoklasicistního Palazzo delle Esposizioni se skrývá knihkupectví, které se specializuje na publikace věnované soudobému výtvarnému umění. Trojice světlých prostor s klenutými stropy a průchody vznikla podle návrhu architekta Firouze Galda. Elegantně navazuje na historii a přitom jasně ukazuje, že směřuje do budoucnosti.

Článek připravil časopis Moje psychologie.