Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Rozběhněte se s radostí.
2
Fotogalerie

Hodí se pro vás ranní běh nalačno? 5 tipů, jak na něj

Běh nalačno je skvělý, říkali. Musíš ho zkusit, říkali. Nevěřila jsem jim ani za mák a všechny zanícené rádce měřila přísným pohledem. Nejsem zrovna ranní ptáče a jakýkoliv pohyb před desátou dopoledne mě zabíjí. Přesto jsem ho zkusila. A víte co? Možná jsem jen nevěděla, jak na něj. Víte to vy?

Praktikují ho i naši přední vytrvalci. Své benefity tak běh na prázdný žaludek jistě má. V první řadě nastartuje den a člověk se cítí protažený a nabitý energií. Tím spíš pokud má sedavé zaměstnání a čeká ho osmihodinovka u počítače. Dle odborníků navíc napomáhá rychlejšímu hubnutí. „Běh nalačno je skvělý způsob, jak stimulovat tukový metabolismus. Zároveň se jím dá přivyknout na závodní stavy, kdy vám takzvaně dojde. Tělo se naučí pracovat s hypoglykémií,“ říká trenér Jan Kempa.

Obecně by měl trénink nalačno probíhat v nízké intenzitě (zhruba 60 % vaší maximální tepové frekvence) a měl by trvat 30 až 60 minut. U delších běhů dochází k vyčerpání glykogenových zásob. Tam je vhodné se najíst, aby tělo nepálilo svaly.

TIP NA VIDEO: Jak se správně rozcvičit?

Video placeholde

1. Pozor na intenzitu

V části vašeho tréninku se můžete dostat i do vyšších tepů, není to nutně špatně. „Tělo se v takovém případě do tukového metabolismu akorát dostává rychleji,“ říká Kempa. Pozor však na tréninky s maximální intenzitou, vynechání jídla při nich může výkon snížit. „Správná délka a intenzita jsou nezbytné. Jinak se trénink stává kontraproduktivním,“ upozorňuje trenér.

2. Dostatek spánku je polovina úspěchu

Ať už jste se pro ranní běh rozhodli z jakéhokoliv důvodu – třeba i z čisté zvědavosti jako já – je potřeba dodržovat určité zákonitosti. Příprava by měla začít už večer před. Vhodné je vynechat těžká a mastná jídla k večeři, jíst byste měli naposledy dvě hodiny před ulehnutím do postele. Alfou a omegou je také dostatečně dlouhý spánek. Méně než 7 hodin může znamenat jediné – probudíte se bez energie a trénink akorát protrpíte (věřte, že vím, o čem mluvím).

3. Nezapomínejte na tekutiny

Po probuzení do sebe nalijte sklenici vody, čaje, případně šálek kávy bez mléka a snězte kousek ovoce, nejlépe banánu. Představa aerobní aktivity tak pro vás možná bude méně děsivá a žaludek si snáz zvykne.

4. Na rychlý start zapomeňte

Ani nezahřátý motor automobilu nevytočíte ihned na plné obrátky. Před během se proto nejdřív projděte a po zahřátí a rozpohybování zařaďte lehkou běžeckou abecedu a rozcvičku, pokud víte, jak na ně.

5. Nesedí vám? Nevadí

Bez snídaně určitě nevybíhejte každý den. Ideální je pouze 1/4 až 1/3 celkového tréninkového objemu. V opačném případě dochází paradoxně ke zpomalování metabolismu. „Tělo se tím chrání před sebedestrukcí,“ vysvětluje Jan Kempa, podle něhož hladové tréninky nemusí sednout každému. „Jsou somatotypy, například mezomorf, kterým vyloženě nevyhovují. Naopak endomorf se do stavu pohodlí při běhu nalačno dostává lehce. U žen je pak sport navíc ovlivněn hormony,“ dodává. A proto, pokud bez snídaně běháte a místo pocitu euforie se opakovaně dostavují spíše mdloby, možná pro vás tento typ tréninku není to pravé.