Video placeholde

Žena, či muž? Kontroverzní snímek z kampaně Valentino rozděluje módní fanoušky

Většinou působí za kamerou, stačila ale jedna póza před objektivem a hned se rozvířila vášnivá diskuze napříč módním světem. Netradiční autoportrét fotografa Michaela Baileyho-Gatese, který je součástí nejnovější kampaně značky Valentino, sklízí na jedné straně obří kritiku, jiní jej milují.

„Fotka je dalším důkazem, že pravé mužství je v ohrožení, kdy toto skončí,“ ptá se jedna z komentujících pod snímkem z nové kampaně italského módního domu Valentino, jenž se předevčírem objevil na oficiálním Instagramu značky. Na fotce se objevuje nahý autor reklamních snímků, mladý fotograf Michael Bailey-Gates, jenž v lehké sexy póze a s rozpuštěnými vlasy drží kabelku z nové kolekce.

Zatímco další fotografie z kampaně, na nichž se objevují především kompletně oblečené ženy různých etnik, si od víkendu vysloužily jen pár desítek komentářů, pod snímkem nahého fotografa se rozvířila divoká diskuze, čítající již více než 10,5 tisíce komentářů. A pro slova nenávisti a explicitního vyjádření zhnusení mnozí opravdu nešli daleko.

Ústředním tématem celé kolekce je především vyjádření individuality, svobody a vymanění se z často zbytečných škatulek. A to i těch genderových. Jak se ale z reakcí zdá, ne každý módní fanoušek je z této volnosti vyjádření a zbavení se ze stereotypního zobrazení žen a mužů nadšený.

Fotka jako taková přitom nezobrazuje nic převratného a nového, co by se ještě v módních kampaních neobjevilo. Nahá těla, svůdná póza a upřený pohled. Sexualizace ženských těl provází módní kampaně od nepaměti a většinou se proti takovým fotografiím nikdo ani neohradí. Stačí ovšem do stejné pózy pro jednou dosadit muže a módní svět je ihned na nohou.

Vlna negativních reakcí nenechala v klidu ani kreativního ředitele značky Pierpaola Piccioliho, který se k záležitosti vyjádřil na svém soukromém instagramovém účtu, kde mimo jiné zmínil, že přestože změna nebude jednoduchá, módní svět musí reagovat na současné požadavky doby, v nichž prim hraje inkluzivita a rovnost. Jak sám návrhář ale přiznává, do reality, kde budou respektována všechna těla a všichni lidé bez rozdílu, je ještě daleká cesta.

„Nenávist není sama o sobě vyjádřením, nenávist je reakcí na strach a strach se velmi jednoduše dokáže změnit v násilí – a to ať už v podobě jednoho komentáře, tak agrese vůči dvojici mužů, kteří se budou líbat v metru… Tento snímek je autoportrétem mladého krásného muže. A zlo se skrývá nikoliv v jeho nahém těle, ale v oku toho, kdo si jej prohlíží,“ komentuje Piccioli.

Značka Valentino rozhodně ale není první, jež kvůli své kampani sklidila vlnu kritiky. Přestože portrét mladého fotografa pro některé může působit provokativně, má rozhodně daleko k aférám, které v minulosti provázely mnohé módní a kosmetické domy.

Mezi nejzapamatovatelnější skandály patří například snímky fotografa Terryho Richardsona pro prezentaci prvního pánského parfému Toma Forda v roce 2007. Reklama s flakonem umístěným do klína a mezi ňadra ženy si vysloužila zákaz hned v několika zemích. Obdobně problematická byla také kampaň značky Sisley ze stejného roku, jež byla zakázána pro „romantizaci“ užívání drog, či fotografie kolekce Miu Miu z roku 2015, jež musely být staženy po vlně kritiky obviňující značku ze sexualizace dětí.

TIP NA VIDEO: Co říká na nahotu česká návrhářka Tereza Vu?

Video placeholde