Oscara vybojoval Moonlight. Nejlepšími herci jsou Casey Affleck a Emma Stone
Absolutním vítězem 89. ročníku filmových Cen akademie, pro které se vžilo lidovější jméno Oscar, je snímek Moonlight. Nejlepším hercem v hlavní roli je Casey Affleck z Místa u moře, nejlepší herečkou Emma Stone z La La Landu. Právě romantický muzikál se postaral o trapas večera, když byl omylem vyhlášen jako vítězný.
Ačkoli se o letošních Oscarech hovořilo jako o politicky nejnabitějším večeru v historii udílení cen americké filmové akademie, na politické půtky nakonec nedošlo. Zcela je zastínil rozruch kolem vyhlášení nejlepšího filmu.
Děkovalo se nadvakrát. Nejprve na scénu nastoupili tvůrci La la Landu, aby je pak vystřídal tým snímku Moonlight.
O nedopatření se postaral předávající herec Warren Beatty, který zřejmě chybně přečetl lístek. „Nevím, co se stalo, jsou to jenom ceny,“ snažil se omluvit nedorozumění komik Jimmy Kimmel, který celým večerem provázel.
Herecké Oscary ve vedlejší roli získali Mahershala Ali za film Moonlight, který líčí dospívání černošského gaye z drogové čtvrti a Viola Davis ze sociálního dramatu Fences. Nejlepším neanglicky mluveným snímkem je Klient, jehož režisér Asghar Farhadí odmítl na ceremoniál přijet. Protestoval tak proti protiimigračnímu dekretu, který nedávno podepsal americký prezident Donald Trump.
Bílý dům sledoval dění kolem Oscarů s nelibostí. Mluvčí Sean Spicer, který je sám terčem posměchu Hollywoodu, s předstihem avizoval, že se Donald Trump na nedělní galavečer dívat nebude.
Zajímavosti z historie
Oscary začala americká filmová akademie rozdávat v roce 1929. Tedy dva roky poté, co ředitel MGM Louis Mayer založil spolu s několika kolegy Akademii filmového umění a věd.
První cena byla udělena 16. května 1929 v hotelu Roosevelt v Los Angeles bez proslulého momentu překvapení. Výsledky byly známy předem a filmoví nadšenci si je přečetli v ranních novinách.
Kdo vymyslel jméno „Oscar“, které se ujalo oproti oficiálnímu názvu „Annual Academy Awards,“není jisté. Nejoblíbenější variantou je, že když knihovnice Akademie Margaret Herrick poprvé uviděla finální verzi sošky, zvolala: „Panebože, vypadá úplně jako strýček Oscar!“
Absolutním rekordmanem v počtu obdržených sošek je Walt Disney, který si jich odnesl neuvěřitelných 22. Navíc ještě obdržel ještě čtyři čestné Oscary. Celkem jich tedy nasbíral 26.
Oscara vybojoval Moonlight. Nejlepšími herci jsou Casey Affleck a Emma Stone
Největším smolařem v historii byl skladatel Kevin O’Connell. Na Oscara byl nominován 20x a přesto se mu nepodařilo získat ani jednu sošku.
Největší počet Oscarů, které kdy získal jeden film, je 11. Na rekord poprvé dosáhl historický epos Ben Hur. Později stejný počet sošek obdržely také filmy Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.
Jeden z nejslavnějších režisérů Alfred Hitchcock si žádného Oscara za konkrétní film neodnesl. Udělen mu byl za celoživotní dílo. Jeho tehdejší proslov je památný. Skládal se z pouhých dvou slov: „Thank you“.
Nejdelší projev předvedla herečka Halle Berry. Na pódiu mluvila přespět a půl minuty.
Autorem legendární ceny je sochař George Stanley. Jako předloha mu posloužil portrét mexického herce Emilia Fernandeze od výtvarníka Cedrica Gibbonse. Oscar měří 34,5 centimetrů, váží téměř 4 kilogramy. Původně se soška vyráběla z bronzu a pozlacovala 24karátovým zlatem. Nyní se vyrábí ze slitiny cínu, mědi a antimonu. Zlatý povrch simuluje kombinace niklu, stříbra a zlata. Sošky vyrábí firma z Chicaga, která každý rok odlije 50 kusů. Výroba trvá až měsíc a odlití jednoho kusu zaměstná až 12 lidí na 5 hodin. Výrobní cena této sošky dosahuje přibližně 150 dolarů, což je v přepočtu na české koruny asi 3000 korun.
Jak se zrodil Oscar