Od Marilyn po Beckhama: Celebrity, které si potřásly rukou s královnou | Ženy.cz
 


Od Marilyn po Beckhama: Celebrity, které si potřásly rukou s královnou

21. dubna 2021 • 06:00
Angelina Jolie (2014) • Foto: Profimedia.cz

Britská královna Alžběta II. dnes slaví 95. narozeniny. Na trůn usedla po smrti svého otce Jiřího VI. v roce 1952 a jen za tu dobu pracovala se čtrnácti britskými premiéry – od Churchilla po Johnsona. Královna si ale nepodávala ruce jen s politiky, jejích poct a pozornosti se dočkala i řada celebrit. Setkání s nimi zachycené na fotografiích je tak svébytnou kronikou 20. století. Zatímco slavní lidé se mění a odcházejí, královna zůstává. 

Celebrity jako herečky a herci, hudebníci nebo třeba úspěšní designéři se s královnou Alžbětou setkávají za různých okolností. Často v rámci slavnostních galavečerů vzdávajících hold jejich domovině anebo třeba filmových premiér, kdy se skupinka herců postaví do řady a krátce se s královnou pozdraví. Vyvolení umělci pak mohou v soukromí obdržet Řád britského impéria – tím se pyšní například návrhářka Vivienne Westwood, zpěvačka Adele, herečky Kate Winslet, Keira Knightley nebo Emma Thompson, fotbalista David Beckham, návrháři John Galliano či Alexander McQueen a řada dalších.

Jedinečné pocty od královny se dostalo také návrháři Richardu Quinnovi. Aby mu mohla předat ocenění pro mladé talenty, vyrazila kvůli němu královna poprvé na londýnský fashion week – ve třiadevadesáti letech!

Návrhář Richard Quinn (2018) Návrhář Richard Quinn (2018) Autor: Profimedia.cz

Zajímavé je také sledovat, co si na setkání s Alžbětou II. celebrity oblékají. Starý Hollywood sázel na glamour róby, z nichž některé byly tak oslnivé a vyzývavé, že mohly královnu i zastínit. (Ostatně právě ohledně šatů se vede dlouhá debata i v seriálu Koruna, konkrétně v epizodě, kde britský královský pár navštíví J. F. Kennedy se svou manželkou Jackie, na jejíž moderní šarm nestačila ani královnina róba od Diora.)

Fotografie s hudebníky vedle toho vypadají, jako by se neuměli na setkání s královnou náležitě obléknout. Pravdou ale je, že k setkání často docházelo u příležitostí jejich vystoupení či koncertů (například toho k 60. výročí její vlády), čemuž odpovídaly i outfity. Královna na snímcích ostatně žádné znepokojení nedává znát, naopak vždy působí, že se v přítomnosti celebrit cítí dobře. 

Mimochodem, i hvězda formátu Madonny zažije trému, když se má setkat s královnou Alžbětou II. Aspoň je to patrné ze snímků, které toto setkání zachytily a na nichž zpěvačka vykonává svou poklonu královně s křečovitým, i když vděčným úsměvem na rtech.

Madonna (2002) Madonna (2002) Autor: Profimedia.cz

Nepsaný protokol totiž praví, že žena by před královnou měla vyseknout pukrle (hluboké, ale ne zase tolik, aby jí hrozil pád), muž sklonit hlavu. Ruku jako první nabízí královna. Stisk by měl být přiměřený, potřesení jemné, maximálně třikrát. Královna je také tou, kdo vede krátkou konverzaci. Kdo měl příležitost tohle jedinečné setkání zažít?

Fotogalerie: Celebrity, které si potřásly rukou s královnou Alžbětou II.

Fotogalerie

40 fotografií

 

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy