Nové hvězdy Victoria's Secret: Andílci jsou passé, budou někomu chybět?

Značka Victoria's Secret donedávna připomínala luxusní zaoceánský parník, který mohl dopadnout stejně neslavně jako Titanic. Plula rychle a odmítala si připustit, že špatným směrem. Na lodi v první třídě mezitím probíhal velkolepý večírek, kam se normální zákaznice nedostaly. Teď, po dvou a půl letech od poslední legendární přehlídky, výrazně obrací směr. 

Být andílkem Victoria's Secret – v modelingu tak vysoká meta, že i pro nejkrásnější ženy bylo náročné se na ni vyškrábat. Před každoroční velkolepou listopadovou přehlídkou, kterou v televizi sledovaly miliony diváků, mnoho týdnů i měsíců dřely, aby nám pak mohly odprezentovat, jak vypadá dokonalý ženský ideál. Anděl, kterého snad ani nemohla stvořit příroda.

Tip na video: Jak vybrat spodní prádlo pod letní oblečení?

Spodní prádlo, které Victoria's Secret prodává, bylo na této legendární přehlídce vlastně podružné. Důležitější bylo vysoustružené tělo oděné do opulentního kostýmu, které v případě hodnosti andílka korunovala křídla. Andělská. Motýlí. Křídla z bělostných pavích per nebo velkých růžových mašlí. Koncept přehlídky byl tak vzdálený realitě, až nakonec ztratil kontakt i se svými zákaznicemi a s jejich praktickými potřebami. A to byl problém.

Přichází Rihanna

V listopadu téhož roku proběhla poslední přehlídka Victoria's Secret. Samozřejmě to není tak jednoduché, že by Rihanna přebrala VS zákaznice, ale je to minimálně symbolické. Skončila jedna významná módní epocha, která započala první přehlídkou v roce 1995 a následně v roce 1998 první partou andílků ve složení Karen Mulder, Tyra Banks, Stephanie Seymour, Helena Christensen a Daniela Peštová.

Devadesátkový klasický glamour posléze vystřídala éra zářivé brazilské krásy reprezentovaná zejména modelkami Gisele Bündchen, Alessandrou Ambrosio, Adrianou Limou a Isabeli Fontanou. Z Češek na nejvyšší metu, kterou je možnost obléknout diamantovou podprsenku Fantasy Bra, poté kromě Peštové dosáhla také Karolína Kurková. Jako poslední ji oblékla v roce 2018 Elsa Hosk, čímž se dvě dekády módní show, která se stala nedílnou součástí americké popkultury, uzavřely. Bude někomu chybět?

Nové tváře

Od poslední přehlídky uplynulo dva a půl roku, kdy se rozhodovalo o budoucnosti značky. Vlastník L Brands ji zamýšlel prodat firmě Sycamore Partners, nicméně z toho sešlo. Mezitím se castingový tým ve Victoria's Secret konečně rozhoupal a najal první plus-size modelku, Ali Tate Cutler. Ve stejné době se andílkem stala maďarská modelka Barbara Palvin, která kdysi bojovala s kritickými komentáři na svou postavu. Ale ani to nestačilo. Bylo to málo a pozdě. Zákaznice byly rozmrzelé, loajalita se vytrácela, do toho přišel covid a existence značky, která byla založena už v roce 1977, visela na vlásku.

Dnes stále bojuje a nedávno představila novou marketingovou strategii, tentokrát řádně promyšlenou. Andílci patří do historie, nová parta ambasadorek si říká VS Collective a je opravdu pestrá. Nechybí profesionální fotbalistka a LGBTQIA+ aktivistka Megan Rapinoe, plus size modelka Paloma Elsesser, akrobatická lyžařka a modelka Eileen Gu, novinářka a fotografka Amanda de Cadenet, súdánská modelka Adut Akech, transgender modelka a herečka Valentina Sampaio a indická herečka Priyanka Chopra. „Chceme se posunout od, upřímně řečeno, bezvýznamného k významnému, od produktu pro něj k produktu pro ni, od sexy pro pár vyvolených k sexy pro všechny,“ cituje americký Forbes CEO značky Martina Waterse.

Svět se změnil, fakt!

Je to posun srovnatelný například s vizuálem prestižního kalendáře Pirelli, který byl dříve plný nahých mladých modelek a který prochází změnou už od roku 2016 – tehdy Annie Leibovitz poprvé fotila ženy různého věku, které ve svém oboru dosáhly na úspěch. Dneska už se nad novým konceptem, který reflektuje různé ženy, různých profesí, postav i barvy pleti, již nikdo nepozastavuje. New normal. Svět se změnil a co se nám nyní může jevit přehnaně hyperkorektní, budeme za pár let vnímat jinak. Když se dneska díváte na Deník Bridget Jonesové, také nevěříte, že jí šéf v podání Hugha Granta mohl jen tak ve výtahu položit ruku na zadek. Nebo že si s třiašedesáti kily připadala tlustá a odsouzená zemřít jako stará panna.

Jednou tak budeme nejspíš podobně nevěřícně kroutit hlavami nad andílky Victoria's Secret a celým tím nablýskaným povrchním cirkusem. Ano, takhle jsme ve své době uctívali krásu. A také jsme kdysi hltali finále soutěží Miss. Vzpomínáte? A chybí to snad dneska někomu?

Fotogalerie: Ambasadorky a andílci Victoria's Secret v průběhu let