...

... Zdroj: Česká tisková kancelář

Jak mít pod kontrolou staré rodiče, když nemůžete být s nimi?

Náš život je teď honička. Jsme s manželem oba zaměstnaní na plný úvazek, přitom máme malé děti sotva odrostlé školce a také stárnoucí rodiče, kteří nám dosud byli oporou. Jenže nedávno jsme si všimli, že všechno začíná být nějak jinak – babička se nám začala tak trochu „ztrácet“. 

Jak se babička začala ztrácet

Zřejmě jsme nějaké první příznaky Alzheimerovy nemoci mohli pozorovat dříve, ale bohužel jsme jim nevěnovali pozornost. Znáte to, každý někdy hledáme slánku, až zapomeneme, co jsme vlastně hledali. Současná situace je, že s babičkou nebydlíme, byť se často vídáme. A hlídání na dálku je problém. Víme, že se situace bude zhoršovat, poprosili jsme tedy o občasnou kontrolu sousedy. Snažíme se dohlížet na vše, co se dá zkontrolovat: zda pořádně jí, jak to má s penězi, jestli zvládá běžné denní úkony… Ale není to lehké. Co chvíli se stane, že nezvedá telefon. Někdy jen neslyší, jindy ho zapomene doma, když jde třeba k lékaři a někdy to žádné vysvětlení nemá. Prostě Alzheimerova choroba.

...
... | Zdroj: Česká tisková kancelář

Leccos řeší hodinky s GPS lokátorem

Pořídili jsme babičce GPS hodinky Gator s lokátorem. To jsou náramkové hodinky, přes které můžeme sledovat její pohyb a přes které se dá také telefonovat jako přes mobil.

Funguje to následovně:

1. Koupíte hodinky a k nim SIM kartu jako do mobilu s tarifem a daty. Kartu vložíte do hodinek.

2. Stáhnete si do svého telefonu aplikaci Gator, která je zdarma a v češtině pro Android i iOS. Hodinky v aplikaci zaregistrujete a v aplikaci pak také nastavíte všechno, co chcete, aby se přes hodinky mohlo dát dělat.

3. Především nastavíte telefonní čísla, která se mohou na hodinky dovolat a také ta, která může volat babička z hodinek. Je to perfektní v tom, že se jí nedovolá žádný podvodník a naopak ona nemůže omylem vytočit číslo nějaké drahé linky. Může si volat jen s bezpečnými kontakty.

4. V aplikaci můžete a nemusíte povolit, zda si babička hodinky sama vypne.

5. Díky senzoru sundání z ruky vidíme, zda monitorujeme babičku, nebo jen hodinky zapomenuté na nočním stolku.

6. V aplikaci na mobilu si můžete zobrazit mapu, v níž hodinky vidíte. Online kdykoli si zobrazíte babiččinu polohu. Došla k lékaři? Je v pořádku doma? Nebloudí v místech, kde by neměla? Všechno vidíte a zaznamenává se i historie pohybu, takže se případně můžete podívat, zda opravdu byla přes den u lékaře tak, jak měla.

Funkce SOS a bezpečná zóna

Hodinky mají SOS tlačítko, které stačí 3 vteřiny podržet a ony začnou samy vytáčet čísla, která jste před tím nastavili v aplikaci. Vyzvánějí, dokud se nedovolají. Kdyby se babičce něco stalo, může si takto přivolat pomoc. Respektive hodinky nás upozorní, že pomoc potřebuje a my se podíváme do aplikace kde je a můžeme hned vyrazit, nebo třeba uvědomit sousedy a požádat je o pomoc.

V aplikaci také lze vymezit tzv. safe zonu. To je oblast, ve které se babička obvykle pohybuje a pokud by se stalo, že se z oblasti vzdálí, aplikace vás varuje.Jediná nevýhoda je, že musí mít hodinky opravdu na ruce, musí si je prostě ráno nandat a nebo je vůbec nesundavat. Naše babička je pořád ještě většinou ve stavu, kdy rozumí, co po ní chceme a proč a spolupracuje. Nezbývá, než si přát, aby to co nejdéle vydrželo.

...
... | Zdroj: Česká tisková kancelář

Hodinky se hodí i dětem

Když jsem hodinky objevila uvědomila jsem si, že se velmi hodí i pro naše děti, nakonec jako „dětské” se i prodávají. Obzvlášť teď, kdy máme víc starostí s babičkou, děti z družiny vyzvedávám na poslední chvíli a dost by se mi hodilo, kdyby občas mohly jít někam samy, aniž bych šílela strachy, co se všechno může stát. Skvělé je, že do jedné aplikace můžu přihlásit libovolný počet hodinek. Je to opravdu úleva, mít je všechny na očích na jednom displeji.

Podívejte se na celou nabídku GPS hodinek Gator na stránkách cleverstore.cz