Jaké filmy z letošního programu KVIFF stojí za vidění?

Jaké filmy z letošního programu KVIFF stojí za vidění? Zdroj: Profimedia.cz

Filmové tipy z Varů: Které snímky by vám na KVIFF 2023 neměly utéct?

Korejské drama o dopadu neplánovaného početí na partnerské soužití, milostný trojúhelník z útrob Paříže, empatický vhled do života a práce porodních asistentek nebo vítězný snímek z Cannes. Filmový festival Karlovy Vary zveřejnil kompletní letošní program a my přinášíme výběr toho nejzajímavějšího z něj. Pokud se na KVIFF chystáte, tohle by vám rozhodně nemělo utéct.

Největší filmová událost roku se blíží! 57. ročník karlovarského festivalu je za rohem a my už víme, že mezi zahraničními hvězdnými hosty budou Ewan McGregor, Alicia Vikander či Russel Crowe. Zveřejněn byl také kompletní filmový program. Českou kinematografii v hlavní soutěži zastoupí například dobové detektivní drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka, v němž Eliška Křenková hraje lékařku, která se rozhodne řešit záhadnou smrt novorozence, nebo dlouho očekávaná adaptace románu Jáchyma Topola Citlivý člověk. V sekci Zvláštní uvedení pak uvidíme třeba černou komedii s prvky invasion hororu Přišla v noci, v níž mladý pár namísto maskovaného násilníka terorizuje tchyně, nebo sci-fi Bod obnovy, celovečerní debut režiséra Roberta Hloze.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary nicméně letos přinese celkem 140 celovečerních hraných a dokumentárních titulů. Vidět je všechny patrně ani při nejlepší vůli nestihnete, přinášíme vám proto výběr zahraničních snímků, které nás nejvíce zaujaly. Spojují je aktuální a důležitá témata, silné herecké výkony a kvalitní atmosféra.

Holky jsou v pohodě

Debut španělské režisérky Itsasy Arany je filmem, jímž si můžete sami pro sebe perfektně zahájit léto i s ním spojenou festivalovou sezonu v teplém objetí dívčího kolektivu. Ve snímku Holky jsou v pohodě odjíždí pětice žen na venkov, aby nazkoušela divadelní hru. Mezi pročítáním scénáře a oblékáním dobových kostýmů a v prostředí klidné přírody zalité sluncem si dámy v rozhovorech svěřují i osobní tajemství a dobrodružství – jako byste tam byli s nimi. Báječný holčičí film v tom nejlepším smyslu slova.

Foto z filmu Holky jsou v pohodě.
Foto z filmu Holky jsou v pohodě. | Zdroj: Profimedia.cz

Početí

Jay má skvěle rozjetou kariéru spisovatelky, jejího přítele Geonwooa čeká povýšení. Milují se a mají krásný život, děti neplánují. Když tedy Jay nechtěně otěhotní, mladý pár stojí před zásadním rozhodnutím, jak s plodem naložit; na řešení se ale překvapivě neshodnou. Korejská režisérka Ji-Young Yoo ve skličujícími pocity zastíněném dramatu Početí citlivě řeší důležité a aktuální téma: když v partnerském vztahu dojde na otázku interrupce, kdo má mít rozhodující slovo?

Foto z filmu Početí.
Foto z filmu Početí. | Zdroj: Profimedia.cz

Anatomie pádu

Když se Daniel jednoho dne vrátí z procházky se psem, čeká ho šokující pohled na otcovo mrtvé tělo ležící na zemi. V domě byla v době manželovy smrti také Danielova matka, spisovatelka Sandra, a tak je potřeba vyřešit, zda byl pád dílem náhody, nebo šlo o sebevraždu – případně vraždu. Soudní drama s feministickým podtónem Anatomie pádu ovládlo letošní festival v Cannes, odkud si režisérka Justine Triet odvezla Zlatou palmu, a přináší zdrcující rozbor vztahu ústředního páru. Vedle silné protagonistky a skvělého hereckého výkonu Sandry Hüller snímek nutí diváka zamyslet se, zda by jeho vlastní partnerský svazek obstál, pokud by byl podroben veřejnému zkoumání.

Foto z filmu Anatomie pádu.
Foto z filmu Anatomie pádu. | Zdroj: Profimedia.cz

Jen ať je to chlapec

Další vlaštovka z Cannes – a vůbec první tam uvedený jordánský film – se věnuje tématu, které nám může připadat vzdálené, v jiných částech světa je ale nebezpečně přítomné. Hlavní hrdinka snímku Jen ať je to chlapec, čerstvě ovdovělá Nawal, se ocitá v krajní situace. Dědičné právo v Jordánsku totiž náleží výhradně mužům; pokud manžel zemře a nenechá po sobě syna, manželka se musí o majetek rozdělit s širší rodinou. Nawal, skvěle ztvárněná herečkou Mounou Hawa, tak musí vedle truchlení a péče o malou dceru řešit i chamtivé příbuzné a patriarchální zákony své země. Režisér Amjad Al Rasheed natočil drásavé a naštvané sociální drama o ženské emancipaci, vynikající především kvalitním scénářem.

Foto z dramatu Jen ať je to chlapec.
Foto z dramatu Jen ať je to chlapec. | Zdroj: Profimedia.cz

Míjení

Jaká je povaha touhy? Spalující, nestálá, proměnlivá. To nechává protagonisty svého nového vztahového dramatu Míjení zjistit americký režisér Ira Sachs. V kulisách Paříže sleduje milostný trojúhelník: filmař Tomas (Franz Rogowski) si začne románek s učitelkou Agathou (Adèle Exarchopoulos), protože chce poznat nepoznané, tedy intimní vztah se ženou. Zároveň tak testuje trpělivost svého manžela Martina (Ben Whishaw) a hranice jejich idylického, leč usedlého soužití. Autentické herecké výkony výrazných tváří současného evropského filmu jdou ruku v ruce se Sachsovou schopností zachytit na plátně i ty nejjemnější vztahové nuance.

Foto z filmu Míjení.
Foto z filmu Míjení. | Zdroj: Profimedia.cz

Povaha lásky

Moniu Chokri můžete znát z filmů Xaviera Dolana, případně je aktuálně k vidění v českých kinech v dramatu Falcon Lake. Kanadská herečka je ale také scenáristkou a režisérkou. Na KVIFF bude v rámci sekce Horizonty uveden její nový film Povaha lásky, který přináší svěží a aktuální pohled na význam fyzické intimity v milostných vztazích. Xavier si myslí, že je lepší mít klidný a vyrovnaný vztah bez sexu než vášeň vykoupenou hádkami. Jeho dlouholetá partnerka Sophie s tím tak úplně nesouzní, a snad i proto jednoho odpoledne podlehne přitažlivosti sebejistého údržbáře Sylvaina. Tragikomedie o lásce zkoumá nedostatky monogamie a staví do popředí ženskou sexualitu.

Foto z filmu Povaha lásky.
Foto z filmu Povaha lásky. | Zdroj: Profimedia.cz

Narušitel 

Narušitel je žánrovka pro ty, kdo se nebojí krve a tělesnosti. Feministický body horor americké režisérky Jennifer Reeder zpracovává téma blízké každé ženě: na dospívání se dívá jako na děsivé období, v němž jsou holky tlačeny do škatulky hezkých a hodných a musí neustále řešit svůj vzhled. Týká se to i sedmnáctileté Jonny (Kiah McKirnan), které se stěhuje do malého městečka ke své podivínské tetě Hildie (Alicia Silverstone). Ta své neteři předává rodinné tajemství, které může vést k vyřešení lokální záhady – v městečku totiž za podezřelých okolností mizí mladé dívky.

Foto z filmu Narušitel.
Foto z filmu Narušitel. | Zdroj: Profimedia.cz

Porodní asistentky

Čím dál víc nastávajících matek vyhledává služby porodních asistentek – ať už je chtějí mít přímo u porodu, anebo jen hledají podporu v náročné a transformační životní situaci. Empatický celovečerní dokument francouzské režisérky Léy Fehner přináší neocenitelný vhled do emočně i fyzicky náročné práce porodních asistentek, v níž momenty štěstí z nového života střídá totální vyčerpání z boje s nefunkčním zdravotnickým systémem i zdrcující blízkost smrti.

Foto z dokumentu Porodní asistentky.
Foto z dokumentu Porodní asistentky. | Zdroj: Profimedia.cz

Imago

Rok 1987, komunistické Polsko. Ela (Lena Góra) hledá únik z šedi života v totalitním režimu v undergroundových klubech a v roli zpěvačky postpunkové kapely. Režisérka Olga Chajdas s pomocí charismatické představitelky titulní role a zároveň spoluscenáristky snímku oživuje uměleckou scénu baltského Trojměstí a nabízí divákovi plastický portrét mnohovrstevnaté osobnosti – suverénní performerky zahalené v alkoholovém oparu, ženy bojující s vnitřními běsy i křehké bytosti toužící po mateřské lásce.

Foto z filmu Imago.
Foto z filmu Imago. | Zdroj: Profimedia.cz

Tání

Režijní debut etablované belgické herečky Veerle Baetens je adaptací stejnojmenného bestselleru spisovatelky Lize Spit a sleduje mladičkou Evu (Rosa Marchant), pro kterou jedny prázdniny vyústí v bolestivý přerod z dětství do předčasné dospělosti. Atmosféra snímku, jenž slavil úspěch na letošním festivalu Sundance, stojí na kontrastu bezstarostné letní atmosféry a mezilidské krutosti, ale také na představitelce titulní role: Merchant si právě ze Sundance odnesla cenu za nejlepší herecký výkon.

Foto z filmu Tání.
Foto z filmu Tání. | Zdroj: Profimedia.cz