Vztahy v době síťové
Online komunikace je skvělá. Rychlá, nekončící, se spoustou možností a… neskutečně návyková. Tak jako každá závislost, když překročí míru, pošle nás do pekel. Navazujeme tolik online vztahů, že na ten opravdový už nemáme čas. Jak najít balanc, aby nám vztahy v obou světech vzkvétaly?
Ještě si zřetelně vybavuji články mého mládí na téma Jak najít nové přátele nebo lásku. Pokyny hlásaly zapsat se na různé sporty, vyjet s partou kamarádů na vodu a nebát se si popovídat. To bylo vzrůšo! Dnes máme Facebook, Twitter, MySpace, YouTube, Tinder, a tak spíš uslyšíte argument, proč se namáhat, když to jde mnohem jednodušeji. Když budu chtít, můžu mít do pěti minut desítky přátel. Najít jméno, poslat žádost o přátelství a jen chvilku počkat na přátelské zamávání. A je to. Jsme kamarádi. A co se týče „nové lásky“ počkám si pár minut na magický nápis It´s a match. Co Tinder slíbí, to dodrží. Spojení navážeme lusknutím prstu a definici vztahu také splňujeme, neboť jsme vytvořili vazbu mezi dvěma subjekty. O digitální přátelství a lásky tedy není nouze. Píšeme si, sdílíme smutky a radosti, flirtujeme, ale do tváře nám není vidět. Když už nás to nebaví, nebo nás někdo naštve, dáme Odebrat. O komunikaci nemáme nouzi, ale velmi často ukazujeme jen to, co chceme. Vytváříme vztahy s.r.o. Avšak partnera na celý život nebo dlouholetou kamarádku z nich uděláme jen tehdy, když se potkáme face to face, na což poukazuje i párový terapeut Honza Vojto: „Všechny sociální sítě a online svět jsou naprosto úžasným místem, kde můžeme najít a vybrat si spoustu skvělých lidí z celého světa, což by z bytu nebylo možné. Ohromující a nadějeplné. Můžu sedět doma, a přesto s někým komunikovat. Jenže jak už víte, komunikace je sdílení. Takže, aby to přerostlo v tu pravou naplňující komunikaci, jednou by mělo dojít na otázku: „Nechceš zajít na kafe?“ Přes sítě a esemesky můžeme řešit, kam zajdeme na oběd, z jakého seriálu na Netflixu jsme unešení, ale stejně nám tento typ komunikace nenahradí gesta a tón hlasu, se kterým odpovíme. Nevíme, jestli stručné „jasně“ zní otráveně, naštvaně nebo nedočkavě. Jedno chybné interpretování a celý večer může být v troskách. Online komunikace není opravdová komunikace a neznamená opravdový vztah. Ale je skvělým nástrojem k usnadnění obou, jen má ale omezený rozsah.
Hádku raději doma u stolu
Ta včerejší hádka ve vás zanechala spoustu emocí, a protože je potřebujete nějak zvládnout a konflikt dořešit, saháte po nejrychlejší cestě. Na mobil cvakáte zprávu a očekáváte konečný verdikt. Přece si musíte o vašem vztahu popovídat. Lidé u sebe mají telefon neustále, a tak se i domnívají, že přes něj lze řešit cokoliv. Sdělovat si příjemné Miluji tě, stejně jako Už s tebou nechci být. A přiznejme si, říká se nám to mnohem jednodušeji než na živo. Ale pozor. Právě ve vztahové komunikaci je potřeba kontextu. Pokud není, může být jedním z jistých forem zabijáků nejen milostného vztahu. Zejména řešení hádek a nedorozumění přes telefon je cestou k vytváření problémů, s čímž souhlasí i Honza Vojtko, který je v tomto ohledu striktní. „Ne, neřešte problémy ve vztahu přes telefon. U vážnějších vztahových problémů je velmi důležité navzájem vidět své emoce. Popovídat si o problému a vidět si do tváře. Nikdy neřešte problémy přes telefon.“ radí odborník. Stejně tak své vyhrocené emoce sdílet prostřednictvím, ač chytrého telefonu, není to pravé. Vy si ulevíte, ale druhá strana vašim reakcím nejspíš správně neporozumí. Rychlá SMS „Ok, tak si na ten pitomej hokej zase jdi“ má právo na vysvětlení a reakci. Takže když už máte nějaké silné emoce, bylo by fajn unést i emoce druhé strany. Navzájem si vysvětlit, jak se cítíte, zasadit problém do kontextu a uzavřít ho. Jak říká odborník, ventilace vyhrocených emocí přes telefon vztahový problém spíš prodlužuje. Stejně tak si zaslouží komunikaci tváří v tvář i situace rozchodu.
#uztenemiluju
Já: Proc mam pocit, ze se mi vyhybas?
On: Protoze to tak je.
Já: A chystal by ses mi to treba i rict? Nebo bys me nechal se te kazdej den ptat, jestli se vecer uvidíme, dokud by me to neomrzelo?
On: Pockal bych dokud by ti to nedoslo.
Já: ???
On: Chci pauzu
Já: Ok
Začíná jednu ze svých povídek Petra Baštanová v knize Bezpečně nešťastní (Pointa), která se dotýká vztahů mileniálů. Rozchod prostřednictvím esemesek není v posledních letech nic neobvyklého. Ukončení vztahu je spojeno s emocemi, a ne zrovna příjemnými, a vyřknout konečný verdikt vyžaduje odvahu. Což, jak ukazuje trend rozchodů přes online prostředí, dnes spoustu lidí nemá. Mnohem odvážnější jsme právě za displeji telefonů. Stačí nám vyťukat pár vět, změnit status a jsme zas svobodní. Dle různých internetových průzkumů se až čtvrtina lidí dozvěděla o konci vztahu online formou. Důkazem jsou i reakce na počin Terapie sdílením, za kterým stojí Ester Geislerová a Josefína Bakošová, které zveřejnily věty, se kterými se rozešel s jejich kamarádkou přítel. Toto malé gesto spustilo lavinu a během několika následujících týdnů jim čtenáři začali posílat své rozchodové věty a hashtag „terapie sdilenim“. Bylo jich tolik, že knihy už jsou dvě a vznikl seriál. Někdy však i na tu konečnou esemesku můžete čekat věčně. Vy píšete tisíce zpráv, avšak reakce se vám nedostane. Druhá strana raději zmizí jako duch, což Dagmar Kožinová, koučka a lektorka pozitivní psychologie označuje za jednu z nejhorších forem rozchodu: „Člověk nemá co zpracovat a stále čeká. Má pocit, že se třeba něco stalo, a proto se partner neozývá, nebo má moc práce a člověku trvá dlouho, než si uvědomí, že vztah opravdu skončil. Pak musí přijít okamžik, kdy si člověk sám konec uvědomí a učiní si pro sebe verdikt.“ Je konec.
Sice daleko, ale spolu
Avšak online komunikace ve vztazích přináší i řadu výhod. Uvědomit si to můžeme právě při současné situaci pandemie Covid-19. Negativní pocity z odloučení, které prožíváme, ať už se svými přáteli, rodinou nebo partnerem, který pracuje v jiné zemi, můžeme skrze online svět zmírnit. Pořádat narozeninovou oslavu online, vidět svého přítele přes obrazovku Skypu a mluvit s ním o tom, co mě trápí, nebo jaký úspěch prožívám, je možností, která pomáhá udržovat vztahy při životě, pokračovat v nich a nenechat nás propadnout sociální izolaci. Například u vztahů na dálku má online komunikace nezastupitelné místo a umožňuje jim trvání, i když partneři z jakéhokoliv důvodu nemohou být spolu. Psychologové doporučují využívat technologii jako alternativu k uskutečnění smysluplných spojení a co to jde komunikovat s lidmi na dálku prostřednictvím Facetime nebo Skype, nikoliv si jen volat, a to z toho důvodu, že když vidíte tvář svého přítele, cítíte se propojenější. Avšak pokud máte možnost vidět se fyzicky, vždy dejte tomuto setkání přednost. Sice nám online svět nabízí efektivní spojení s lidmi, a vytvářet spojení, které bychom jinak neměly, ale nikdy by neměly elektronické vztahy přebít ty opravdové.
Text do boxu - návrh
Esemesky a vztahy jsou také hlavním námětem seriálu Terapie sdílením, který vznikl na základě stejnojmenné knihy. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů a objevily se na Instagramu Terapie sdílením. Zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale ukazují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích chytrých telefonů. Na projektu spolupracoval i přední vztahový terapeut a autor populární knihy Vztahy a mýty Honza Vojtko. Jak se ve vztazích orientovat a porozumět jim, na to vám Honza odpoví na webu Ženy.cz v poradně Honzy Vojtka.