Na mateřské v Americe: Téměř žádná není. Zaplatí vám odsávačku a šup do práce

Díky těhotenství v Americe jsem velmi rychle zjistila, jak vypadá skutečná matka-hrdinka: žena, které plodová voda praskne v kanceláři a která se na svou židli vrací nejpozději tři měsíce po porodu. S elektronickou odsávačkou v podpaží a dítětem odloženým u chůvy.

Než jsem se přestěhovala do USA, každému jsem tvrdila, že česká mateřská je příšerně dlouhá, my Češky jsme přehnaně útlocitné, a až jednou budu mít děti, tři roky doma rozhodně nezůstanu. Vlastně možná ani rok. Vždyť bych se zbláznila! Ženy, které rodily pomalu s laptopem na břiše, pro mě byly největší hvězdy a toužila jsem je jednou napodobit. Teď jsem těhotná a za tyhle dřívější řeči se stydím jako hrom. Vidím to totiž úplně jinak. Z velké části proto, že to, o čem jsem dřív jenom četla, teď testuju na vlastní kůži. Žiju totiž v jedné z pouhých devíti zemí světa, která neposkytuje ženám skoro žádnou mateřskou dovolenou. A jak těhotním a v břiše mi bubnuje moje dítě, přijde mi to nelidsky kruté. Au!

Novinářka Jana LeBlanc žije v Americe a očekává tam i svého prvního potomka. Kromě toho miluje běh, svobodu (ve všem, co dělá), čte (co jí přijde pod ruku) a úplně nejvíc ji naplňuje psaní vlastního blogu comiudelaloradost.cz Krmení odstříkaným mlékem je tak běžné, že odsávačky hradí pojišťovny v plné výši.