Budeme si zas věřit?

Budeme si zas věřit? Zdroj: iStock.com

Jak znovu vybudovat důvěru po zradě. A jde to vůbec?

Důvěra je nezbytnou součástí vztahu, nejen milostného, ale i rodičovského či přátelského. Vytvořit si ji stojí často mnoho úsilí. O to víc pak bolí, když je narušena. A získat ji zpět je běh na dlouhou trať. Zradil někdo vaši důvěru a váháte, zda mu dát znovu šanci?

Důvěra v někoho je naší volbou, my sami se rozhodujeme, že se otevřeme. Proto nemůžeme přinutit někoho jiného, aby nám věřil. V důvěrném vztahu se cítíte v bezpečí, neskrýváte své pocity a respektujete se navzájem. To ale neznamená, že musíte sdílet absolutně vše. „Důvěra nutně neznamená, že svému partnerovi řeknete každou věc, která prochází vaší myslí. Je naprosto normální mít osobní myšlenky, které jsou jen vaše.

Neznamená vzájemný přístup k bankovním účtům, pokud nejsou společné, ani vzájemnou znalost hesel k počítačům či účtům na sociálních sítích,“ podotýká psycholog Timothy J. Legg. „Neznamená to prověřování a hlídání partnera, ale jde o víru v druhého a schopnosti mluvit o všech obavách, které máte.“ A pokud jste v pravém důvěrném vztahu s někým, o to víc bolí, když jste podvedeni.

Nemusí jít hned o nevěru, ztrátadůvěry je způsobena často i porušování slibů, lhaním, manipulací či skrývání tajemství a svých opravdových pocitů. Kdo něco podobného zažil, ví, že znovu ji obnovit je někdy nemožné či velmi náročné. Ale jde to. A možná mohou pomoci některé výchozí body doktora Timothyho J. Legga.

Zvažte důvod lži nebo zrady

Lidé někdy lžou, když prostě nevědí, co jiného dělat. To neznamená, že je jejich jednání správné, ale může vám to pomoci zvážit, jak reagovat na situaci. Mají strach? Bojí se, že přiznáním klesnou ve vašich očích? Chtějí vás před něčím ochránit? Mají špatnou zkušenost z předchozích vztahů? Váš partner vám možná lhal, neboť se vás snažil chránit před špatnými zprávami nebo možná zrada důvěry vyplynula z nesprávné komunikace nebo nedorozumění. Ať se stalo cokoli, je důležité objasnit, že to nebylo v pořádku. Znát důvody jednání vám však může pomoci při rozhodování, zda dotyčnému odpustit.

Komunikujte, komunikujte, komunikujte

Často je to bolestivé a nepříjemné, ale jedním z největších aspektů obnovení důvěry po zradě je promluvit si s partnerem o situaci. Je důležité, aby obě strany sdělily, jak se v této situaci cítí, proč vás zrada bolí a co potřebujete, abyste znovu důvěru mohli budovat.

Dejte lidem, kteří vás zradili, šanci mluvit, ale věnujte pozornost tomu, jak jsou upřímní. Omlouvají se a zdá se, že je jim to opravdu líto? Nebo jsou defenzivní a neochotní přiznat, že něco udělali špatně? „Možná budete během podobné konverzace naštvaní, ale to je zcela normální. Pokud máte pocit, že je to příliš, udělejte si pauzu a vraťte se k tématu později,“ nabádá zkušený odborník. „Mluvit o tom, co se stalo, je teprve začátek. Je naprosto v pořádku a zcela normální, pokud nemůžete zvládnout všechno za jeden či dva dny.“

Procvičujte odpuštění

Pokud chcete opravit vztah po zradě, je odpuštění klíčové. Nejenže budete muset odpustit svému partnerovi, ale také si budete muset odpustit sami sobě. Neobviňujte se za to, co se stalo, a vězte, že odpuštění neznamená dát druhému najevo, že to, co udělal, bylo v pořádku. Spíše se snažte vyrovnat se s tím, co se stalo, a nechat problém v minulosti. Tímto postojem také dáváte svému partnerovi šanci se poučit ze svých chyb a zlepšit se.

Vyhněte se pitvání v minulosti

Když se rozhodnete dát vztahu šanci a znovu se pokoušet o důvěru, je nutné ponechat problém minulosti a nenechat se jím ovlivňovat v budoucnosti. Ano, je těžké nemít strach, že se problém objeví znovu. Ale když už jste se pro tento krok rozhodli, je potřeba s těmito pochybnostmi zatočit. Pokud vám to ani po nějakém čase nejde, zkuste vyhledat psychologa, u kterého zjistíte, zda za vaší obavou nestojí hlubší problémy.

Když jste to vy, kdo zradil

Lhali jste? Byli jste nevěrní? To vy jste ublížili? Bez ohledu na vaše důvody víte, že jste způsobili bolest, a cítíte se hrozně. Ale zároveň chcete udělat cokoliv, abyste to napravili? Dle odborníků přes vztahy je nejprve důležité pochopit, že narušená důvěra možná nepůjde znovu nabýt. Ale pokud jste oba rozhodnutí pracovat na opravě vztahu, můžete to zvládnout.

Než se pustíte do procesu budování důvěry, musíte nejprve začít u sebe a pochopit, proč jste to udělali. Chtěli jste ukončit vztah? Jednali jste v afektu? Měli jste strach? Pochopení motivů vašeho chování může být obtížné, ale je to zásadní součást obnovy důvěry. Prvním a nejdůležitějším krokem je skutečná omluva. Mějte však na paměti, že vaše omluva není ospravedlněním vašich činů nebo vysvětlení situace. V omluvě se vyhněte i svalování viny na druhého: „Kdybys mi zavolal, neudělala bych to…“ Spíše použijte: „Je mi líto, že jsem ti lhala o tom, kam jsem šla. Vím, že jsem ti měla říct pravdu, a lituji toho, že jsem ti kvůli tomu způsobila bolest. Chci, abys věděl, že už to nikdy neudělám.“

Je to klišé, ale chce to čas

I když jste připraveni se omluvit a mluvit o tom, co se stalo, a začít napravovat, váš partner nemusí být ještě připraven na ten samý krok. Může to nějakou dobu trvat, než se vyrovnáme se zradou nebo zlomenou důvěrou, a proto je důležité se vyhnout nátlaku na diskusi. Omluvte se a dejte mu vědět, že jste připravena věci řešit. Můžete navrhnout odbornou pomoc, která je nestranná a umí dané situace řešit. Myslete ale i časově. Být ve vztahu se zlomenou důvěrou může být velmi nepříjemné a často se lidé snaží situaci vyřešit co nejrychleji. Ale tento způsob bývá velmi často kontraproduktivní. Realisticky to však vyžaduje čas. Kolik času přesně? To závisí na mnoha faktorech, zejména na události, která důvěru narušila. Mějte trpělivost a nedovolte, abyste vy či váš partner příliš spěchali.

Doporučujeme

Načíst další články