Jak začít mluvit s partnerem o sexu a necítit se trapně

Proč je snazší sex mít než o něm mluvit? Ať už jsou lidé na začátku lásky, nebo mají dlouhodobý vztah, téma sexu často patří mezi ty choulostivé. Avšak chcete-li mít zdravý a fungující vztah, měli byste tohle téma otevřít. Jak ale začít? A proč o něm vůbec mluvit?

Sex je součástí romantických vztahů a klademe na něj velký důraz. Když přestává fungovat, není nebo je nám nepříjemný, často se bortí i náš vztah. S délkou vztahu se ale sex proměňuje a otvírají se možnosti pro vzájemné poznávání.

Oblast sexu je pro nás ve vztahu velmi důležitá, a přesto o ní nedokážeme mluvit. Mnohem lépe zvládáme rozhovory o víkendovém plánu nebo novém autě souseda. Ale to, že toužíme více po líbání, chceme sex přesunout z ložnice na zajímavá místa nebo toužíme po delší předehře, o tom mlčíme. Bohužel do svých hlav si navzájem nevidíme, a jestliže si chceme opravdu sex užívat, těšit se na něj a v dlouhodobém vztahu ho zlepšovat, musíme o něm začít mluvit. Jak ale pro mnohé z nás překonat pocit trapnosti? Jak v sobě zlomit předsudek, že se o sexu nemluví?

Mlčení o sexu

Jak mluvíte se svým partnerem o sexu? A proč je to pro vás tak divné? „Mluvit o sexu a sexuální touze s partnery je obtížné z mnoha důvodů,“ říká Dr. Justin Lehmiller, sociální psycholog a výzkumný pracovník v The Kinsey Institute a vysvětluje důvody: „Je to částečně proto, že mnoho lidí se stydí za své fantazie – myslí si, že je na nich něco „divného“ nebo „neobvyklého“, i když většina z nás ve skutečnosti fantazíruje o stejných věcech.“ Velmi často dle odborníků za to mohla naše výchova. Byli a možná ještě jsme vychováni, abychom si mysleli, že sex je tabu nebo něco tak samozřejmého, že rozebírat ho je trapné.

Páry často rozhovory o sexu odkládají, protože se bojí, že by na světlo přivedly něco divného nebo vyvolaly nepříjemné pocity. Avšak když o svých potřebách partnerovi neřeknou, připravují půdu pro partnerské problémy. „Navíc se většina z nás nikdy nenaučila žádné sexuální komunikační dovednosti,“ říká Lehmiller. „Mnoho programů sexuální výchovy se bohužel zaměřuje na to, aby se lidé učili „jen říci NE“ v sexu, místo aby je učily, jak vést produktivní a zdravé sexuální rozhovory.“ Naštěstí je možné tento zvyk změnit a naučit se o sexu mluvit otevřeněji, řešit problémy a do ložnice vnést nové impulzy.

Začněte sextingem

Sexting je termín označující rozesílání elektronických zpráv, videí nebo fotek se sexuálním obsahem. Pro prolomení ledu ve vztahu je vítaným pomocníkem. Jeho výhodou je, že nejste v přímém kontaktu. Můžete zkoušet sdílet důvěrné myšlenky bez tlaku přímého osobního setkání. Zkuste poslat partnerovi během dne: „Víš, co jsem vždycky chtěla dělat...“ Poukažte na něco, co váš partner dělá a vás vzrušuje. Pohladí vás po vlasech? Dá polibek na krk? Nemluvě o tom, že se i toto počítá jako předehra. „Sexting pomáhá kultivovat předvídání, které může jednou společně zesílit fyzické potěšení,“ říká párová terapeutka Dr. Jess O'Reilly. „A v některých případech se to považuje za sex sám.“

Poukazujte na sexy okamžiky ve filmech

Film je skvělou příležitostí k zahájení konverzace. „Pokud například na Netflixu uvidíte scénu, která vás vzrušuje, promluvte,“ říká O'Reilly. „Pokud postava dělá něco, co byste chtěli vyzkoušet, poukazovat na to je přirozený způsob, jak začít mluvit o fantaziích, nových sexuálních pozicích nebo o čemkoli jiném ve vaší mysli. Druhou alternativou, jak film využít, je, že pokud sledujete scénu, která je vám nepříjemná, zeptejte se partnera, zda se mu líbí, a řekněte, proč vám ne. Je to pro vás nemorální? Zvrhlé? Vyvolává špatné vzpomínky? Kde máte své hranice? I o tomhle je potřeba v oblasti sexu mluvit.

Zvolte na rozhovor správný čas

Můžete na to jít zpříma, a máte-li něco na mysli, promluvte. „Někdy je to mnohem snazší než plánování rozhovoru,“ říká klinický psycholog Jared M. Grant. „Možná si budete chtít naplánovat čas na rozhovor, aby to nepůsobilo tak náhle. Nebo můžete být unavení z práce, podráždění, a to není dobrý okamžik na odkrývání vašich sexuálních fantazií. Místo toho si vyberte čas, kdy se můžete oba usadit na gauči, udělat si pohodlí a povídat si.“ Začněte tím, že dáte svému partnerovi vědět, proč byste ráda o těchto věcech mluvila, a dejte najevo, že to nebude negativní konverzace. Místo toho připusťte, že i vy se cítíte trochu nesvá. Pravděpodobně na tom budete oba stejně.

Sdělujte nadšení z toho, co se vám líbí

Až se příště stane něco sexy, informujete o tom svého partnera. Jak říká Grant, sdílení toho, co se vám líbí, povzbuzuje k opakování. „Lidé jsou rádi ve věcech dobří,“ říká. „Řekněte jim, kdy jsou, a sledujte, jak začnou takové chování opakovat.“ Například řeknete, že se vám líbí, když vám partner jezdí po páteři, a uvidíte, že se takové chování bude opakovat. I tohle se může stát odrazovým můstkem ke konverzaci o sexu. Navíc používáte komplimenty a chválíte, a to se moc rádo poslouchá a pamatuje.

Pokládejte si zábavné otázky

Chcete další způsob, jak začít mluvit o sexu? Ptejte se navzájem a pokládejte si zábavné, nepředvídatelné nebo zajímavé otázky. Justin Lehmiller, sociální psycholog, tento typ otázek doporučuje, neboť pomáhají otevřít téma sexu, činit rozhovory o něm normální a usnadňují mluvit o sexuálních přáních, ale i problémech. Zkuste například otázku: „Jak sis myslel, že vznikají děti, když jsi vyrůstal? A kdy a jak ses konečně dozvěděl pravdu?“ Podobných otázek vás může napadnout víc. První láska, první milování, trapas…

Mluvte o sexu častěji

Jakmile projdete několika málo potenciálně nepříjemnými rozhovory, snažte se diskutovat o sexu častěji, aby se staly přirozeností. Sex by měl být zábava a i rozhovor o něm. Buďte koketní, usmívejte se a uvolněte se. Podělte se o své fantazie během nákupu nové postele, diskutujte o sexu ráno při snídani, nebojte se narážek na něj při vaření i jízdě autem. „Nakonec se nebojte vyjádřit svá přání, potřeby a touhy,“ říká Mia Sabat, sexuální terapeutka v Emjoy. „To je základ všech pozitivních intimních zážitků. Soustřeďte se na komunikaci a zbavte se zábran.“