Drsňák vs. hodný kluk. S kým zažijete lepší sex

Sex u zvířat slouží k plození mláďat, potažmo tedy k šíření genů. U člověka je to stejné. Jenže lidský sex funguje také jako zábava, způsob boje a přenášení pohlavních chorob a jako prostředek, kterým lze rozvrátit nebo slepit vztah. Je tohle komplikované nastavení součástí naší přirozenosti? 

Odpověď zní: ano i ne. Sex je složitý skoro u všech organismů, ale je pravda, že v lidském pojetí jde o něco trochu jiného. Rozhodně se neomezuje jen na genitálie a rozhodně nejde o čistě fyzický kontakt.

Sex se může odehrávat fyzicky mezi dvěma (či více) lidmi a zároveň i v telefonickém rozhovoru, při tanci anebo v naší mysli. Takže žádný biologický proces, ale složitý biokulturní akt, který umí pěkně zkomplikovat vztahy. Nebo usnadnit.

„Výzkumy ukazují, že spokojenost ve vztahu úzce souvisí se sexuální spokojeností. Máme-li tedy problém ve vztahu, dříve či později se odrazí i v sexu, a naopak,“ říká psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů, která proto doporučuje problémy řešit a neodsouvat je.

„Až na sexuální vyprahlost partnera žádný jiný problém sexem nevyřešíme, pouze jeho řešení oddálíme.“

Když sex není jen sex

Mezi námi zvířaty

Ještě je tu rozum

Nikdo není dokonalý

Článek připravil časopis Moje psychologie.