Drsňák vs. hodný kluk. S kým zažijete lepší sex

Sex u zvířat slouží k plození mláďat, potažmo tedy k šíření genů. U člověka je to stejné. Jenže lidský sex funguje také jako zábava, způsob boje a přenášení pohlavních chorob a jako prostředek, kterým lze rozvrátit nebo slepit vztah. Je tohle komplikované nastavení součástí naší přirozenosti? 

Odpověď zní: ano i ne. Sex je složitý skoro u všech organismů, ale je pravda, že v lidském pojetí jde o něco trochu jiného. Rozhodně se neomezuje jen na genitálie a rozhodně nejde o čistě fyzický kontakt.

Sex se může odehrávat fyzicky mezi dvěma (či více) lidmi a zároveň i v telefonickém rozhovoru, při tanci anebo v naší mysli. Takže žádný biologický proces, ale složitý biokulturní akt, který umí pěkně zkomplikovat vztahy. Nebo usnadnit.

„Výzkumy ukazují, že spokojenost ve vztahu úzce souvisí se sexuální spokojeností. Máme-li tedy problém ve vztahu, dříve či později se odrazí i v sexu, a naopak,“ říká psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů, která proto doporučuje problémy řešit a neodsouvat je.

„Až na sexuální vyprahlost partnera žádný jiný problém sexem nevyřešíme, pouze jeho řešení oddálíme.“