Máme šanci být spolu na věky

Máme šanci být spolu na věky Zdroj: iStock.com

8 momentů ve vztahu, které prozradí, že vám to vydrží dlouho

První rok vašeho vztahu jste prosnila na obláčku zamilovanosti a zažila tolik věcí, že už si je ani nepamatujete. Ale i přesto, zkuste si je vybavit. Některé momenty z vašich začátků mohou totiž naznačit, zda spolu vydržíte na věky. Jaké to jsou?

První rok vztahu je plný romantiky a horoucí lásky, ale také tou nejlepší dobou, kdy si stavíte základy vaší budoucnosti. Právě teď je totiž nejlepší čas sdělit si své představy a vymezit hranice. Psychoterapeutka Tina B. Tessiny a autorka knihy Dr. Romance's Guide to Finding Love Today (Amazon, 2018) přišly se zajímavým zjištěním: Pokud během prvního roku zjistíte, že jste s partnerem prožila mnohé z těchto okamžiků, je to skvělé znamení. Důležité momenty se však mohou u různých párů lišit, takže se nemusíte obávat, pokud si neodškrtnete každou položku z tohoto seznamu.

1. Řešíte hádky

Možná vám přijde divné, že by právě hádky v prvním roce vztahu měly být předzvěstí vztahové dlouhověkosti, ale je to tak. Jedná se o velmi důležitý moment. „Každý problém, který se objeví a vy ho řešíte, posiluje váš vztah,“ říká odbornice. V průběhu dlouhého a zdravého vztahu zkrátka musíte mít neshody. A to, jak s nimi bojujete, ukazuje na vaši společnou úspěšnou, či neúspěšnou budoucnost.

2. Ve svém sexuálním životě umíte prožívat klid

Na začátku vztahu zažíváte spoustu sexuální energie a sotva vylezete z postele. Když se ale první rok blíží ke konci, nastávají chvíle, kdy sexu ubývá. Jak tento přechod zvládnete, vypoví o tom, jak dlouho spolu setrváte. Jestliže si dokážete udržet intimitu ve vztahu neustále přítomnou a dokážete ji rozdmýchávat společně, máte i dobrý start do budoucna. Kvalita, četnost a prožívání sexu se budou v průběhu času měnit. Ale vás už to nezaskočí.

3. Oceňujete obyčejné věci

Díky filmům můžete mít pocit, že láska se projevuje jen velkými gesty, romantickým vyznáním lásky na požárním schodišti či psaním milostných dopisů ve francouzštině. Velká gesta sice berou dech, ale pokud si začnete uvědomovat, jak důležité jsou pro vás ty „obyčejnější“ projevy náklonnosti, jste na dobré cestě k lásce navěky. „V zásadě musí páry snížit očekávání romantiky a kouzla a zvýšit úroveň radosti, kterou spolu každodenně prožívají,“ říká odbornice Tina Tessina. Možná jste s partnerem zjistili, že laser game vás sblíží víc než večeře při svíčkách. Proč ne?

4. Neřešíte, co si kdo myslí

„Dnešní kultura je cynická a „cool“ – projevy lásky jsou často považovány za trapné,“ tvrdí odbornice a doplňuje: „Ale v okamžiku, kdy vy a váš partner přijmete postoj „koho to zajímá“ a přestanete řešit, co si o vašem vztahu myslí ostatní, je to známka toho, že vaše láska obstojí v testu času.“ Samozřejmě je důležité naslouchat, pokud vaši blízcí přátelé nebo členové rodiny mají obavy o vašeho partnera či o vaše soužití. Ale plné přijetí všech jedinečných způsobů, kterými se vy a váš partner navzájem projevujete, je pro váš vztah skvělá věc. Ať už to znamená mít svůj vlastní typ humoru či se vtipně oslovovat, je to jen vaše věc.

5. Učíte se správně poslouchat jeden druhého

Pokud vy a váš partner dokážete přijít na to, jak se v prvním roce skutečně důkladně poslouchat, je to skvělé znamení, že váš vztah může vydržet. „Namísto záporné odpovědi „To nebude fungovat“ nebo „To nemůžeme udělat,“ zkuste poslouchat a přemýšlet o pár sekund déle,“ doporučuje vztahová psychoterapeutka Tina Tessina. Možná zjistíte, že návrhy drahé polovičky nejsou zas až tak špatné, a v každém případě poslech a porozumění nejsou stejné jako souhlas. Když si uděláte trochu času navíc, abyste o dané věci přemýšleli a využili empatie, budete mít čas a prostor pro kompromisy. A to se počítá.

6. Najdete společný smysl pro humor

Každý z vás může mít svůj individuální smysl pro humor, ale když najdete i ten společný, našli jste poklad. „Pokud se děje něco frustrujícího, zkuste uvolnit napětí trochou humoru,“ říká Tessina. „Po nepříjemné situaci v obchodě, na cestě autem můžete říct: „To šlo dobře, ne“ s nádechem ironie.“ Určitě najdete své způsoby, jak napjatou situaci uvolnit. Jen se vždy ujistěte, že se nejedná o výsměch partnerovi.

7. Zavazujete se ke společně strávenému času

Bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni prací, přáteli, sportem, je nezbytné každý týden věnovat čas vašemu vztahu. Pro dlouhodobý vztah je společné trávení času klíčové. Pravidelně slavte, oceňujte se, dopřávejte si společnou nedělní večeři, kde proberete vše od politiky po vesmír. Jestliže jste takový čas nacházeli od začátku vašeho vztahu, máte zapuštěné silné vztahové kořeny.

8. Stanete se přáteli přátel partnera

Možná nemusíte každého z přátel vašeho partnera, ale okamžik, kdy se začnete stýkat navzájem se svými kamarády, je skvělým znamením, že váš vztah bude trvalý. „Kromě toho, že si mezi sebou říkáte, jak se máte rádi, měli byste se vy i váš partner před přáteli navzájem chválit,“ uzavírá doporučení odbornice. Mluvte o partnerových úspěších v práci, o tom, co mu jde, k pochválenému jídlu proneste, že vařil partner, a zařaďte i takovou frázi jako „Jsem na něj tak pyšná.“ Vážné poklony, jako je tato, ukazují přátelům partnera, kteří ho tak trochu střeží, že vy o něj máte opravdu zájem a chcete s ním být.