.

. Zdroj: archiv Myskino

.
.
.
.
5
Fotogalerie

Andrea a Hanka mají obchod s niche parfémy, které se vám dostanou pod kůži. Voní jako vaše já

Dohromady je svedla vůně neobyčejných přírodních parfémů. Začalo to e-shopem francouzské kosmetiky a dnes mají i kamenný obchod v Praze, kam když jednou vstoupíte, zamilujete se hned několikrát. Konečně najdete parfém, který bude absolutně jako vy. Nebo také dva a více. Andrea Hájková a Hanka Neubertová nám přiblížily svět niche parfémů a práce v parfumářství.

V čem jsou niche parfémy jiné než klasické? Proč po nich sáhnout?

Andrea: Když sáhnete po niche parfému, máte jistotu, že vaši vůni nebude znát jen tak někdo. Díky její originalitě zaujmete své okolí a budete se cítit jedinečně. Niche parfémy se od klasických liší vybranými ingrediencemi, propracovaností, tradicí a jedinečnými příběhy. O každém flakónku můžeme hovořit jako o uměleckém díle. Vymezují se proti hlavnímu proudu a pomáhají člověku vyjádřit, kým ve skutečnosti je.

Slyšela jsem, že mají i terapeutické účinky? Je to pravda?

Hanka: Vůně ovlivňují naši psychiku. Do těla se k nám nedostávají pouze čichem, ale také přes kůži. V našich niche parfémech, svíčkách i interiérových vůních se nacházejí vybrané přírodní ingredience. Například taková damašská růže, která je jednou z nejvzácnějších rostlin na světě, vykazuje harmonizující účinky zvláště při ženských problémech a pomáhá člověku proti smutku, nervozitě a nespavosti. Celá řada dalších přírodních surovin, které jsou obsažené v našich produktech, vykazují pozitivní účinky na lidskou psychiku a pobyt člověka v přítomnosti správně zvolené vůně působí harmonicky na tělo i duši.

.
. | Zdroj: archiv Myskino

Vy se v Myskino zaměřujete zejména na francouzské parfémy. Je to tak?

Hanka: O francouzském parfumářství lze hovořit jako o klenotu ve svém oboru. V této zemi má výroba parfémů dlouholetou tradici. Žádná jiná země se jí nevyrovná. Francouzské parfémy patří k nejpropracovanějším a nejkvalitnějším na světě. U nás v Myskino můžete potkat například francouzské parfémy značky Nicolaï. Tuto značku založili roku 1989 Patricia de Nicolaï a její manžel Jean-Louis Michau. Vytváření parfémů bylo do té doby výhradně doménou mužů, jednalo se tedy o velmi revolucionářský a odvážný krok. Patricie de Nicolaï je pravnučkou Pierra Guerlaina, který spolu se svým bratrem Jacquesem přivedl parfumářskou značku Guerlain v první polovině 20. století k celosvětovému úspěchu. Particia de Nicolaï dnes úzce spolupracuje se svým synem Axelem, který je zároveň ve vedení rodinné společnosti. Pro rodinu Nicolaï má význam jak zapálení a vášeň, tak tradice značky. Dnes tato rodinná firma exportuje své produkty téměř do celého světa. Dalšími našimi francouzskými parfémy jsou například Jeroboam či Jardins d‘Écrivains.

Andrea: V naší nabídce jsou ale i parfémy z jiných částí světa, Austrálii zastupuje extravagantní Naomi Goodsir, Anglii pak tradiční značka Floris, pro každého máme něco...

Máte mezi nimi i vy své oblíbené?

Andrea: Parfémy střídám podle roční doby, nálady a třeba i momentálního rozpoložení. Právě teď nejčastěji sáhnu po toaletní vodě L’Eau MiXte od Nicolaï, která v sobě mísí můj oblíbený sicilský citron s mátou. Mou stálicí je La Belle Otero, parfém pojmenovaný po francouzské kurtizáně španělského původu, který mě baví svou nespoutaností a hravostí.

.
. | Zdroj: archiv Myskino

Hanka: Stejně jako Andrea parfémy hodně střídám, mým favoritem je nyní Vanille Paradoxe. Jak již název napovídá, v základu je vanilka, kombinace s jalovcem a rozmarýnem ale dělá tuto vůni smyslnou, překvapivě svěží a “šťavnatou”.

Parfémy jsou všude kolem vás. Viděli jste, jak parfém vzniká úplně od základu? Z rukou mistra parfumáře?

Andrea: Pravidelně navštěvujeme parfemářské veletrhy, kde se setkáváme přímo s majiteli značek a zkoušíme jejich novinky. Oni nás na oplátku navštěvují u nás, v únoru jsme pořádali pro naše zákazníky osobní setkání se zástupcem značky Nicolaï, byly představeny jednotlivé ingredience, parfémy a i příběh značky. To naše zákazníky opravdu zajímá.

Hanka: Podobné setkání chystáme na podzim znovu, s jinou značkou, zatím neprozradíme více, ale bude to něco... Zároveň máme pozvání na oslavu 30. výročí založení již zmíněné značky Nicolaï, na které se opravdu těšíme a kde vlastně poprvé navštívíme výrobnu parfémů.

Jak u vás samotných vznikla myšlenka otevřít si butik s parfémy a bio kosmetikou?

Andrea: Můj manžel je podnikavý, důvěřivý a před pár lety se rozhodl jako investor zafinancovat rozjezd distribuce kosmetiky a zastoupení vybraných parfémů. Jeho důvěřivost se mu však vymstila a poté, co projekt spolykal mnohem více z našich rodinných prostředků, než byl původně připraven dát, ocitl se v situaci, kdy s ním potřeboval naléhavě pomoci. Já v té době pracovala doma, věnovala jsem se oceňování nemovitostí, jsem stavební inženýrka. Když mě požádal o pomoc, vlastně jsem ani dlouho neváhala, lákalo mě zkusit něco nového, více ženského. A tak jsem byla doslova hozena do vody, začala jsem se zabývat designem e-shopu, účetním systémem, zpracováváním objednávek, marketingem… Naštěstí mi manžel po pár měsících tápání představil Hanku…

.
. | Zdroj: archiv Myskino

Hanka: Pro mě to byl návrat ke kořenům. Kosmetiku jsem původně vystudovala, ale celý život jsem se pohybovala v mužském světě elektroniky. Když jsem poznala Andreu, hned jsme si rozuměly a měla jsem pocit, že se známe celý život. Zjistily jsme, že se úžasně doplňujeme a máme stejný názor na vedení Myskino. Sortiment jsme nově sestavily, našly jsme nové značky a se stávajícími, kterým jsme věřily, jsme prohloubily kontakty. E-shop nám najednou nestačil a začaly jsme toužit po kamenném obchodě. Přání se nám docela rychle splnilo a my našly prostor na Vinohradské 24.

Povedlo se vám mnohé, řekněte, co máte na své práci rády?

Hanka: Na práci mě baví její různorodost. Řeším hlavně marketing, ale moc ráda jsem i na prodejně, kde mě dokáže potěšit každý spokojený zákazník. Výběr nových značek, cestování za nimi a testování nových produktů, to už neberu jako práci, ale jako splnění holčičího snu.

Andrea: S Hankou jsme se obklopily báječnými lidmi, pracujeme s úžasnými produkty, miluju atmosféru v našem obchodě, odkud odchází naprostá většina našich zákazníků spokojena. Jsem ráda, že můžu takto trávit svůj čas...

.
. | Zdroj: archiv Myskino

Jako odbornice nám jistě poradíte, jak správně nanášet parfém. S niche parfémy asi opatrně, nebo ne?

Hanka: Nemluvila bych zde o žádných pravidlech a o opatrnosti. Obecně platí, že parfém nanášíme na oblasti, kde nám pulzuje krev, a parfém se tak lépe uvolňuje do okolí. Na krk a zápěstí. Coco Chanel se ale například nechala slyšet, že žena by se měla navonět na ta místa, kde si přeje být líbána. Ale žádná striktní pravidla neexistují. Parfémy jsou radost, hra a vášeň, a tak bych žádná pravidla v jejich nanášení nehledala.

Každá žena je jiná, ale existují podobné typy. Jakou vůni byste doporučily, či máte vysledováno, že chtějí ženy romantičky, rebelky, sportovkyně nebo sebevědomá žena, která ví, co chce?

Andrea: Ženy, které nás navštěvují, mají ve většině případů svoji oblíbenou ingredienci nebo dávají přednost například květinovým nebo třeba dřevitým vůním. Většinou aspoň zhruba ví, jaký druh vůní hledat.

Hanka: V praxi opravdu funguje, že typ romantické ženy sáhne často po květinové lehké vůni, typ sportovní ženy zase po svěží, mořské vůni. Typy žen divošek – rebelek rády vyzkouší netradiční, výraznější vůně a typy sebevědomých žen, které ví, co chtějí, často zvolí vůně dřevitější, zemitější a intenzivnější. Každá žena má v sobě ale zastoupeno více různých tváří a neustále se vyvíjí. Výběr parfémů se bude lišit i v každém ročním období. Správně zvolený parfém by měl trefně odrážet osobnost svého nositele i období, ve kterém se právě nachází.

A váš favorit parfém teď na léto?

Andrea: Pro mě je to vůně Wilde. Svěží, mýdlová, květinová vůně, která je reprezentována jako vůně pro estéty, pro které je smyslem života stát se tím, kým ve skutečnosti jsou. Svobodomyslný parfém inspirovaný spisovatelem Oscarem Wildem. Díky této vůni vás ovane svěží ovocný vánek hroznů, fíků spojených s karafiátem, bergamotem, větvičníkem a vetivérem. K dokonalosti nás dovede vůně čaje. Tento parfém tak dýchá britskou tradicí. Jedná se o jedinečné spojení svobodomyslnosti, svěžesti a tradice.

.
. | Zdroj: archiv Myskino