,,,

,,, Zdroj: iStock.com

Vůně pro zdraví: Pomohou se spánkem i bolestmi hlavy

O tom, že vůně dokáží zvednout náladu nebo přivolat vzpomínky, se přesvědčili mnozí z nás. Aromaterapie ovšem umí působit nejen na psychiku, ale i na fyzické zdraví. Éterické oleje můžete využít při léčbě rýmy, při nespavosti nebo boji se stresem. Víte, jaké zvolit?

Vdechování přírodních vůní ovlivňuje část mozku spojenou s emocemi, pamětí, dýcháním, stresem a hormonální rovnováhou. Proto je vůně schopná poměrně rychle vyvolat už dávno zapomenutou vzpomínku, přenést nás do minulosti nebo na jiné místo během vteřiny.

Jak je používat?

Různé éterické oleje se ale dají využívat nejen pro zdraví duše, ale i těla. Pomáhají s odbouráním stresu, navozením zdravého spánku, se zlepšením koncentrace, zklidněním nervové soustavy. Mohou dodat energii, když se cítíme unavení. Některé éterické oleje působí proti plísním nebo bakteriím.

Mají mnoho benefitů. Ale stejně jako u léků je nutné znát správnou míru, v jaké ještě pomáhají. Což potvrzuje i Jana Štumpová Konicarová věnující se homeopatii a aromaterapii na Kantu.cz: „Éterické oleje jsou vysoce koncentrované látky, proto by se neměly používat nezředěné přímo na kůži. Jsou různé cesty – nejpoužívanější je vdechování buď z aromalampy, difuzéru, nebo v rozprašovači. Můžete také použít závěsné difuzéry, kam se kápne éterický olej na dřevo a nechá se evaporovat. Krásně pak přirozeně provoní prostor kolem sebe. Další velký prostor pro využití éterických olejů je v masážních olejích nebo kosmetice obecně. Je nutné dodržet doporučené ředění do nosných olejů.“

S čím vám vůně pomohou?

Každému z nás sice voní něco jiného, pokud hledáte éterický olej na konkrétní problém, nechte si poradit od specialisty. Jana Štumpová Konicarová zabývající se aromaterapií doporučuje následující:

Pro dobití energie

Zkuste směs citronové trávy zjemněné antidepresivním pomerančem a svěží litseou. Nebo také citrusové vůně – pomeranč, grapefruit, limetu, bergamot.

Na zklidnění nervové soustavy

Pokud potřebujete uklidnit, je skvělá levandule, pačuli, vetiver a také geranium, které zároveň pomáhá vybalancovat hormonální soustavu. Známý je také heřmánek, který má konejšivou vůni.

Soustředění

Koncentraci podpoříte mátou, rozmarýnem, který zároveň napomáhá dobré paměti, nebo éterickými oleji šalvěje muškátové, která rozjasňuje mysl a šamani ji používají k navození vizí.

Nachlazení nebo chřipka

Vynikajícím pomocníkem je eukalyptus, který pomáhá při dýchacích obtížích a podporuje imunitu. Výborná bude koupel s esencí borovice, dále zafunguje esence citronu nebo máty.

Menstruační obtíže

Jasmín uvolňuje svaly a dostává do rovnováhy emoce, takže je ideální při menstruaci nebo v prvních fázích porodu.

Podle výzkumů Národní asociace pro holistickou aromaterapii patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané esenciální oleje šalvěj muškátová, eukalyptus, fenykl, zázvor, levandule, citronová tráva, máta, rozmarýn, růže nebo ylang ylang.

Jak vůně používat

Chcete-li vůně zařadit do svého života, aby měly blahodárný účinek pro vaše zdraví, můžete je použít v libovolném počtu způsobů. Například je přidejte do tělového mléka nebo nosných olejů a aplikujte je místně. Zkuste tonikum obličeje, šampon nebo kondicionér s esenciálními oleji. Nebo je začleňte do tekutého mýdla, zubní pasty nebo ústní vody. Můžete je také přilít do koupele či ve formě difuzéru je nechat linout se místností.