.

. Zdroj: iStock.com

4 kroky, jak jít za štěstím pomalu, ale užít si ho dlouze a každý den

Hledáte štěstí a spokojenost v tváři bez vrásek či na vysokém firemním postu? Možná je tam najdete. Na chvíli, ale co pak? Další nový cíl a další hon za štěstím? Napadlo vás někdy, že štěstí lze najít i v klidu?

Byla jsem vysoko, na vizitce se tučně vyjímal název mé šéfovské pozice, plat, o kterém jsem snila, pod sebou deset lidí a chvilkové štěstí v kapse. S roztěkanou myslí stále čekající na pocit naplnění. Jenže ve své honbě za „štěstím“ jsem si zapomněla užívat, co je teď, neustále jsem byla v mysli o krok napřed. Ještě si splním tohle a udělám tamto a pak to přijde, budu šťastná. Nic jsem si tak díky tomu neužila, jednu věc prožívala, ale u toho plánovala další, rychle, rychle splněno a jdem dál. Uvědomění, že štěstí je nezávislé na mé peněžence, kráse a statusu, mi chvíli trvalo. Zjistila jsem, že v životě jsou úplně jiné úkoly, které mám plnit. Tyhle mi totiž opravdu přinášejí momenty štěstí.

Odpoutejte se

Být super člověkem, který má vždycky dobrou náladu, odevzdanou práci, skvělé volnočasové aktivity a nikdy není unavený na sex. Kolik máte splněno? Na každého je v dnešní době vyvíjen tlak a sociální sítě ho hezky přiživují. Chcete to mít stejně jako přátelé? Máte pocit, že někomu musíte něco dokazovat? Nebo pomáhat? Co s tím? Zkuste si stanovit hranice. Nebojte se někdy odmítnout další práci, nebojte se nechat sestru, maminku a kamarádku, ať si svůj problém vyřeší samy. Buďte tu jen pro případ velké nouze. Odpoutejte se od okolí a zkuste víc naslouchat sobě.

Pečujte o přátelství

Každý chce být milován. Člověk od přírody touží po dotyku, sociálních vazbách a přátelství. Což potvrzují i vědci z Harvardské univerzity, kteří říkají, že pouta s ostatními mají největší vliv na to, jak hodnotíme svůj život. Nejde o to, že máte manžela, děti a citovou vazbu k nim. Jde i o celkový přístup k ostatním lidem. Nemusíte mít nekonečně široký okruh přátel, neustále udržovat vztahy z minulosti, z dob dětství či školy. Důležitější jsou lidé, kterým můžete důvěřovat. V práci, mezi kamarády, těm darujte čas, posilujte vztah, protože i oni posilují vás.

Žijte okamžikem

Umíte být jen teď a tady? Vychutnávat si každý doušek vaší kávy, vnímat ruch ulice nebo ticho místa, kde sedíte? Nebo jste většinou myšlenkami napřed, projíždíte mobil a po chvilce ani nevíte, co jste četla a jestli jste tu kávu vypila? Duchovní učitel Eckhart Tolle ve své knize Moc přítomného okamžiku učí, jak se právě kouzlo prožívaného okamžiku může proměnit v dlouhodobou spokojenost: "V prvé řadě se soustřeďte na tady a teď. Zkuste vypnout tok myšlenek, které vás rozptylují. Vzpomeňte si na situaci, kdy prožíváte plnou koncentraci na to, co děláte, na stav flow.“ To jsou činnosti, do kterých jste absolutně ponořena, baví vás a nevnímáte při nich svět kolem sebe. Servírujte si je do života víc než často. Budete šťastné, protože tělo vyprodukuje tolik dopaminu, že se s chutí vrhnete na další.

Věřte

„Víra hory přenáší.“ Znáte tohle přísloví? Věřte, že přenese i vás. Když věříte, že se vám jednou podaří rozjet svůj malý byznys, o kterém tolik sníte, stane se to. Jen si vzpomeňte, v co jste věřila a stalo se? Chtěla jste jít na vysokou? Uběhnout maraton? Mít krásný dům s výhledem na les? A co takový placebo efekt? Ve víře je totiž schovaná moc myšlenek a přesvědčení, které v pozitivním smyslu vytváří základ pro naše pojetí reality. Takže vědět, proč a čemu věříme, jaká jsou naše vnitřní přesvědčení, je největší úkol na překážkové dráze života.