Budeme mít dítě. Co dál? Žoviální rady a nevyžádané komentáře raději ne

5 min čtení

5 min čtení

Dvě čárky na těhotenském testu znamenají radikální zásah do života. Kateřina Horáková a Jiří Špičák v pravidelném sloupku Deník prvorodičů reflektují nejen vlastní zkušenosti s očekáváním, příchodem a výchovou potomka, ale i zavedené společenské fenomény spojené s rodičovstvím.

Jsem těhotná, úkol splněn

„Těhotná? A nevadí vám, že si zkazíte postavu?“ Touto větou mě přivítal můj gynekolog, když jsem přišla na první kontrolu poté, co mi vyšel pozitivní těhotenský test. Je mi třicet, tak už na to mám nejvyšší čas, jak by řekli mnozí. A také řekli, když jsem to o několik týdnů později začala opatrně prozrazovat nejbližšímu okolí.

TIP NA VIDEO: Desatero dobrého rodiče

Já a děti, respektive představa mateřství, to pro mě nikdy nebyla jasná věc. Poměrně brzy jsem v sobě rozklíčovala, že bych k tomu ráda někdy dospěla, ale nepotřebuji to nezbytně – pouze se správným člověkem, se kterým budu opravdu chtít založit vlastní rodinu. V tomhle postoji jsem navíc byla překvapivě konzistentní od puberty až doposud.

O to víc mě před několika lety překvapila reakce jedné mně velmi blízké osoby: byla jsem krátce po nepříjemném rozchodu a na dotaz „Kdy ty budeš mít děti?“ jsem odvětila, že si nejsem zrovna jistá, že se to někdy stane. Daný člověk reagoval skoro vztekle a zle se mi vysmál, že „když jsem chodila s Pepíkem, říkala jsem něco jiného“. Tehdy mi došly dvě věci: že i když ten tlak okolí na to, abych měla děti, nezažívám v absurdně komické podobě, jak ho vykreslují filmy, seriály a internetové diskuze, přesto ho na sobě cítím. A že i když se mě někdo pořád ptá, jak to s dětmi vidím, nikdo skutečně neposlouchá, co odpovídám. Prostě se automaticky předpokládá, že jako žena děti chci a cokoliv jiného je jen póza, fáze.

Určitě existují ženy, které to tak mají – tu vidinu, že jednou budou matkami, kterou si hýčkají už od malička. Několik jich znám a je naprosto v pořádku něco takového chtít. Zároveň si ale musím klást otázku, nakolik jim tuhle vidinu do hlavy vpravila pohotová výchova a uspořádání světa kolem. I já chodila na maškarní zásadně za princezny, i já dostávala na hraní hlavně bárbíny, i já na procházkách tlačila dětský kočárek s panenkou uvnitř.

„Nepřehánějte to, nikdo vám nedrží pistoli u hlavy a nenutí vás, abyste měly děti,“ by se možná chtělo namítnout, ale není to tak úplně pravda. Za prvé tu pomyslnou pistoli lze velmi snadno vyčíst ve zpřísňování interrupčních zákonů, ke kterým v posledních měsících dochází v Polsku, Maďarsku nebo třeba v USA.

A za druhé není vůbec třeba sahat po tak extrémních výkřicích. Všechny ty dotazy, všechna vyprávění o tom, že v dětech leží smysl života a že mateřství je nejkrásnější období v životě ženy, všechny povzdechy, že „vnoučata asi nikdy nebudou“, všechny bohorovné komentáře, že „teď děti nechceš, protože jsi sama ještě dítě, ale do toho dorosteš, jednou to pochopíš, to se ti časem samo změní“, které ve většině případů přicházejí bez vyzvání a které se na ženy valí ze všech stran – to všechno se rovná nucení, vydírání, vyhrožování.

Jako kdyby děloha byla veřejný majetek, o jehož osudu bylo rozhodnuto už v momentě narození. Ale není. Mateřství je v životě ženy něco, co potřebuje mnohem méně pozornosti a nevyžádaných komentářů od lidí, kterých se přímo netýká. Koučové zdravého životního stylu vždy jako první věc radí: „Poslouchejte své tělo.“ Já radím – poslouchejte ženy ve svém okolí, opravdu je poslouchejte. Nepřehazujte na ně svoje frustrace, a pokud jim nemůžete říct nic vhodného, neříkejte raději nic.

Pohled muže najdete na následující straně. >>>