Ženy, které začaly podnikat díky svému tělu. Dnes pomáhají ostatním cítit se lépe

Pro spoustu lidí bývá impulzem k podnikání třeba sen z mládí, chybějící produkt na trhu, touha osamostatnit se nebo něco zajímavého předat. Pro tyto ženy to bylo jejich tělo. Hrálo a hraje důležitou roli v jejich životě, a ať už kvůli zranění či jinakosti jim dalo impuls k tomu založit svůj byznys. Zjistily, že to, co je dobré pro jejich tělo, je i pro ostatní.

Mirka Papajiková, taneční lektorka, www.rozvojtancem.cz

Mirka Papajiková

Začalo to ve dvaceti letech operací kolena. Po rekonvalescenci jsem hledala aktivitu, které bych se mohla věnovat a přitom bych kolena tolik nezatěžovala. Do života mi tak přišel tanec. Když jsem pak na druhém koleni měla stejnou obtíž jako na prvním, už jsem díky tanci a fyzioterapii věděla, co s tím mám dělat, abych nemusela na operaci. Začala jsem se o tělo, jeho procesy, vztahy a funkce více zajímat, začala jsem se učit různé taneční styly, terapeutické přístupy k tělu a zapojila jsem se do tanečního divadla.

Moje tělo to všechno hltalo a naplňovalo mne euforií. Byla (a stále) jsem unesená z toho, jak jsou tělo a mysl propojené, jak je naše tělo geniální. Nepřestává mne to fascinovat. Od studia na vysoké škole jsem vždy měla různá zaměstnání v korporaci a vždy na částečný úvazek. Když mi studium skončilo, už jsem několik let učila po večerech a víkendech své kurzy.

Taneční akrobacie

Byla jsem workoholik a nejspíš i proto mi do života přišlo závažné autoimunitní onemocnění, jehož hlavním poselstvím bylo, že se nemohu a nesmím potlačovat ani přepínat. Tělo bylo v tomto ohledu hodně přísné – kdykoli jsem nebyla k sobě upřímná, kdykoli jsem překročila nebo nechala překročit své hranice, okamžitě jsem měla další silný zánět. V praktickém životě to znamená, že nejsem zaměstnatelná na plný úvazek, a když možnost zkráceného úvazku v posledním zaměstnání zanikla a nabízel se pouze plný úvazek, musela jsem odejít.

Rozhodla jsem se podnikat naplno, protože do tance, vědomého pohybu a rozvoje skrze tělo mě to mé moudré tělo táhlo nejvíce. V srpnu to byly dva roky od té doby, co jsem na volné noze. A práce s tělem mne nepřestává fascinovat a naplňovat.