.

. Zdroj: Zdroj: iStock

Už zase nestíhám: Osvojte si základy time managementu jednou provždy

Nemám čas, nestíhám! Pokud tuhle větu občas používáte, následující článek je přesně pro vás. Času totiž máme všichni stejně. Pokud ho nemáte vy, nemá ho nikdo. A jestli ho někdo má, můžete ho stejně tak mít i vy. Jde totiž jen o to, čemu svůj čas věnujete a jestli ho někde neztrácíte zbytečně moc.

Znáte klišé, že čas je to nejcennější, co v životě máme? Když si uvědomíme, kde všude ho necháme protékat mezi prsty a co všechno jsme mohli stihnout, kdybychom s ním opravdu nakládali jako se vzácností, najednou se to zdá jako velmi realistické přirovnání.

TIP NA VIDEO: Jak předcházet stresu a co dělat, když přijde?

Schválně si vzpomeňte třeba na poslední pracovní schůzku nebo poradu. Kolik času trvá, než se opravdu začalo probírat to, kvůli čemu jste se sešli? Jistě, small talk a pár osobních informací pomáhají budovat vztah a důvěru, což se pak hodí při pracovním vyjednávání. Ale velmi často se stane, že obyčejné klábosení zabere tři čtvrtiny schůzky a práce se probírá v posledních deseti minutách. A když to neuhlídáte, deset minut se protáhne. Přesně tak vznikají zpoždění, která se s vámi pak táhnou celý den. A takových situací je v životě celá řada. Jak je odhalit a jak se jim bránit? 

Časový rozpočet

S časem je potřeba zacházet podobně jako třeba s penězi. Dobře víte, kolik peněz máte na celý měsíc, víte, co musíte nezbytně zaplatit a co si můžete pořídit za zbytek. Zároveň víte, že není možné koupit si všechno na světě, proto se vždycky rozhodnete, co teď zrovna chcete víc, a ostatního se vzdáte. Když ale budete utrácet i za to, na co nemáte, dostanete se do dluhů. Když se v této metafoře přeneseme zpět k času, místo dluhů vzniká stres, obrovský tlak a nekonečná únava

Ovšem zatímco peníze se počítají celkem snadno, čas je mnohem abstraktnější, a hned si neuvědomíme, že když ho na jednom místě utrácíme moc, jinde bude chybět. Abychom byli konkrétní: Když pracujete 12 hodin každý den, je jasné, že moc času na rodinu už vám nezbude. Pokud trávíte většinu volného času u Netflixu, na čtení knih už chybí. Zkuste si proto takový časový rozpočet skutečně vytvořit. Jenom v hlavě, ale klidně to můžete dát na papír nebo ještě lépe – rovnou do diáře.

Jak na to?

Nejprve si musíte určit, co je ve vašem životě opravdu důležité a co v něm chcete mít. Asi to bude práce, mohou to být vztahy, sport, koníčky nebo třeba vzdělávání. Když si do kalendáře rovnou vyznačíte lekce jógy, hodiny francouzštiny, kino s partnerem, večeři s kamarádkou, víkendový výlet s rodinou, přinutí vás to věnovat čas určený pro práci výhradně jen práci. Nebudete zbytečně prokrastinovat, vybavovat se s kolegyněmi jen proto, že se jim zrovna nechce pracovat, a najednou začnete věnovat pozornost tomu, jestli jsou všechny schůzky doopravdy nutné.

Kalendář, zvlášť ten v telefonu, vás navíc donutí předem si stanovit, kolik času chcete jaké aktivitě věnovat. Když už před sebou máte všechny činnosti, které v životě chcete stihnout, pravděpodobně se objevily i nějaké, jichž se chcete nebo budete muset vzdát. Není to nic smutného. Den není nafukovací a váš time management je otázkou priorit.

Tři knihy, které vám pomohou s vaším time managementem

Oliver Burkeman: Čtyři tisíce týdnů

Podle této knihy jsme na světě sotva čtyři tisíce týdnů a v těch toho musíme stihnout mnoho: Vyřešit další pohromu v práci, žít si čas s dětmi, partnerem, uklidit doma, pravidelně sportovat a číst si. Nezapomeňme samozřejmě na koníčky a kvalitní a dlouhý spánek. Říkáte si, že to prostě nejde zkombinovat? Máte pravdu! Oliver Burkeman vás odnaučí vyhlížet vysněný dostatek času a ukáže vám, jak zažívat radost i ve dnech, kdy se na vás všechno sype. Jeho kniha je plná originálních postřehů z klasické literatury, psychologických výzkumů i britského humoru.

Francesco Cirillo: Technika Pomodoro

Jak vám může kuchyňská minutka zajistit víc volného času? Na začátku této techniky byla prostá otázka: Dokážete se soustředit na jednu věc alespoň deset minut v kuse? Zkuste si ji položit i vy a hned si to také vyzkoušet. Totiž právě fakt, že se necháváme neustále rozptylovat, znamená, že čas plyne a práce nám trvá mnohem déle, než bychom se svými schopnostmi doopravdy potřebovali. Představte si, že před sebou máte jakkoli náročný úkol. A na jeho splnění máte 25 minut, které vám odměřuje kuchyňská minutka ve tvaru rajčete. Nebo třeba třikrát 25 minut. Zkrátka předem přesně vymezený čas. Jakmile se ozve zvonek, měli byste mít hotovo.

Zhruba takhle funguje metoda, kterou propaguje Francesco Cirillo, jenž ji nazval Pomodoro. Ve své knize radí, jak se jednoduchým a efektivním způsobem vypořádat s každým vyrušením, jež během práce pokaždé přijde. Zvoní telefon, přicházejí maily, někdo na vás promluví. A pak jsou tu takzvaná vnitřní vyrušení – napadne vás, že si objednáte pizzu, že si uklidíte stůl. Když máte nařízený budík, který neúprosně odměřuje čas, během něhož chcete daný úkol splnit, rychle se naučíte si činnost zapsat a teprve během dalšího vyhrazeného času – dalšího Pomodora – zavolat zpět, vyřídit mail nebo si dát malou přestávku na Instagramu. 

David Allen a Brandon Hall: Mít vše hotovo v praxi

Pokud jste často zahlceni úkoly a nevidíte světlo na konci tunelu, dejte šanci této poslední verzi světového bestselleru. Jedná se o praktickou cvičebnici, díky které získáte všechny potřebné dovednosti pro zvládání vašich denních úkolů. Práce, rodina, domácnost, nevyřízené maily, nepořádek na stole, prošvihnuté termíny, zapomenuté nápady a stres. Do kolotoče chaosu občas spadne opravdu každý z nás. V této cvičebnici, vhodné pro začátečníky i pokročilé, se jde rovnou k věci. Nejenže rychle pochopíte celý pětikrokový systém produktivity, ale rovnou jej do svého života zavedete. Možná si budete muset koupit pár nových šanonů a složek, ale pod Allenovým vedením to uděláte rádi. Také se naučíte v klidu a s rozvahou třídit své e-maily, úkoly i dlouhodobé projekty a v neposlední řadě bez výčitek odložit to, čemu se věnovat nechcete.

Článek vyšel v časopise Dieta 1/22. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

.
.