Pozor, touha stihnout všechno vás může dohnat až k depresi.

Pozor, touha stihnout všechno vás může dohnat až k depresi. Zdroj: shutterstock

Opravdu chcete mít všechno?

Jana LeBlanc

Být perfektní v práci, doma, s dětmi i v posteli. Honba za tímhle mýtem se daří málokteré ženě. Spoustu jich dohnala k nespokojenosti, pocitu neustálého tlaku, případně do fronty na antidepresiva. Nejen proto se čím dál častěji objevují hlasy, že „having it all“ představuje nikoli ideál, ale nemožný cíl, kterého je lepší se vzdát.

Mám ráda teorii mojí známé Dominiky, která radí maminkám podnikatelkám. Několikrát jsem si sama ověřila, že na ní něco je, ačkoli je zoufale těžké přiznat si, že by mohla mít pravdu. Dominika říká, že opravdu dobře, tedy na sto procent, dokáže člověk dělat jenom dvě věci. Řekněme, že pokud máte práci na plný úvazek a děti, znamená to, že manžela už budete trochu šidit. Jestliže si k tomu přiberete ještě nějaký koníček, budete se mu věnovat, hm, možná na padesát procent. A tak dál. Dominika netvrdí, že toho hodně zvládnout nejde, říká jenom, že dvě věci jdou perfektně a tři jsou tak na hranici, aby si člověk udržel spokojenost a nelítal jako hadr na holi. Každá další aktivita už zavání tím, že bude něco za něco, budete něco šidit a budete kvůli tomu nešťastná, což je v dnešním světě čím dál víc žen.

Chci všechno a nemám nic
Chci všechno a nemám nic | Zdroj: shutterstock

Je to poněkud paradoxní, protože životy žen se za posledních sto let dramaticky zlepšily. Máme prokazatelně víc osobní svobody a prakticky nelimitované možnosti, pokud jde o vzdělání a uplatnění, výsledkem čehož je finanční nezávislost. Tak proč místo toho, abychom otevíraly šampaňské a gratulovaly si, co se nám povedlo, jsme nešťastné a vystresované z toho, co se nám nedaří a v čem nejsme dokonalé?

Podívejte se na jakoukoli studii zaměřenou na ženskou spokojenost v posledních pětadvaceti letech. Ženy nejsou šťastnější, ba dokonce míra spokojenosti žen ve srovnání s muži klesá a žen se v posledních letech prokazatelně víc týká i deprese. Její příčinou je řada faktorů počínaje silnější genetickou predispozicí po prostý fakt, že ženy mnohem víc než muži investují a prožívají emocionální stránku života. Je tady ještě něco, co britský psycholog Oliver James označuje jako „komerční verzi perfektní ženskosti, s níž se musejí ženy denně srovnávat a z níž nelze vyjít vítězně“. Ženám se podle něj podsouvá iluze, že je možné mít a být všechno. Tak to ale není. A snaha o opak je důvodem neštěstí a deprese.

Celý článek najdete na portálu E15.

Doporučujeme

Načíst další články