Mentor vám poskytne zpětnou vazbu a své zkušenosti. Jak získat co nejvíc?

Mentor vám poskytne zpětnou vazbu a své zkušenosti. Jak získat co nejvíc? Zdroj: Shutterstock

Objevte mentoring a naučte se víc

Mentor vám může velmi pomoci v rozvoji kariéry. Jak z cenných setkání získat a naučit se co nejvíc? Tady je malá nápověda. 

V některých situacích je výhodnější poradit se s někým, kdo zná vaši profesi a kulturu firmy. Pro řadu lidí je však přínosnější pohled zvenčí. Jak si vybrat co nejlépe?

Pokračování 2 / 5

Pečlivá volba je základ

Vybírejte někoho, kdo vás bude doopravdy inspirovat a má zkušenost s cílem, k němuž chcete dojít. Pokud budujete vlastní značku, oslovte člověka, který aspoň jednu úspěšnou vybudoval. Jestli stojíte o povýšení, hledejte mezi lidmi, kteří začínali podobně jako vy a dosáhli jej.

Dobrým vodítkem, jak správně vybrat, mohou být i následující otázky: Čí práce se mi líbí? Čí články (blogy, tweety) pravidelně čtu? Čí odbornou přednášku nikdy nevynechám? Mentoring není koučování, kde vám kouč pokládá otázky, a vy sami hledáte odpovědi. Mentor by vám měl radit, zprostředkovávat vlastní zkušenost a know-how. Ať už ale bude pocházet odkudkoli, měli byste si spolu sednout hlavně lidsky.

Pokračování 3 / 5

Připravte se

Mentoři jsou zpravidla vysoce postavení, vytížení topmanažeři, kteří mentorují bez nároku na honorář prostě proto, že chtějí pomoci. Přijďte za nimi už s konkrétním plánem, například: chci vést firmu a v šedesáti mít dům s výhledem do zahrady.

„Připravte si seznam otázek. Čím víc toho dáte ze sebe, tím víc můžete získat,“ říká Muriel Anton, zakladatelka mentoringového programu Odyssea, jehož vizí je propojit talentované manažerky s ostřílenými mentory – řediteli firem.

Na první schůzce si s mentorem naplánujte pravidelná měsíční setkání. Mentoring obvykle trvá rok a obnáší dvanáct schůzek.

Pokračování 4 / 5

Nebojte se oponovat

Základní rozdíl mezi mentorem a vámi (mentee) je ten, že mentor má v určitém ohledu větší životní zkušenost.

Měl by být schopen vám říct, kdy je dobré takzvaně zatlačit na pilu a kdy se spíš stáhnout. Každopádně nejde o přesné kopírování všeho, co vám řekne. Berte ho jako svého osobního trenéra, kterého se budete také hodně vyptávat: Proč si myslí, že teď zrovna je lepší zůstat v klidu v přístavu, a ne napnout všechny síly na plavbu? Kdy by podle něj mohl nastat ten správný čas? Chce to nebát se oponovat, pokud vidíte věci jinak.

„Pro mentora může být pohled jiné generace minimálně inspirativní,“ upozorňuje Muriel Anton. Setkání bývají velmi intenzivní, a proto je dobré dělat si poznámky a po schůzce menší rekapitulaci – jaké byly důležité myšlenky z dnešního dne, kudy cesta povede a kudy spíš ne, jaká je strategie na další měsíc.

Pokračování 5 / 5

Buďte osobní, pokud je to třeba

Nezalekněte se mentorovy vysoké funkce, titulu nebo autority. Pořád je to hlavně člověk, kterému se do pracovního života chtě nechtě promítají i věci okolo, úplně stejně jako vám: rozchod nebo rozvod, problémy s dětmi, zhoršující se zdraví rodičů. Netvařte se, že tyhle věci v práci přecházíte a buďte připraveni mluvit s mentorem i o nich.

Většina lidí podle Muriel Anton do mentoringu vstupuje s tím, že budou řešit hlavně kariérní rozvoj, nakonec ale vždycky skončí u toho, jak vše uchopit jako celek. Hlavní je, abyste si svého mentora vážili, cítili se s ním dobře a měli v něj důvěru.

Článek připravil časopis Moje psychologie.