Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Naučte se vyjednávat: S našimi tipy to zvládnete jako profesionálové

V pracovním i soukromém životě se dá vyjednat řada věcí. A vůbec nevadí, že jste se nenarodili se schopnostmi skvělého vyjednávače. Pomocí našich tipů si tyto vlastnosti velmi rychle osvojíte.

Nebojte se říct, co chcete

Jako děti jsme všichni uměli vyjednávat naprosto přirozeně a spontánně. Vzpomeňte si, jak jste třeba domlouvali s rodiči, že když budete mít na vysvědčení průměr do 1,5, dostanete nové kolo. Asertivita nám byla v dětském věku celkem vlastní, stejně jako úspěšné vyjednávací taktiky. Ale postupem času, vlivem výchovy a zkušeností u nás začal převládat stud a přílišná opatrnost. Ztratili jsme schopnost svá přání a potřeby vyslovit pořádně nahlas. Začněte to měnit. Když totiž ani nezkusíte požádat o to, co chcete, tak to zcela jistě nedostanete. 

TIP NA VIDEO: Jak se připravit na pohovor?

Video placeholde

Nesoutěžte, ale spolupracujte

Jedním z nejdůležitějších pravidel úspěšného vyjednávání je, abyste si uvědomili, že nejde o soutěž, ale o spolupráci. Pokud máte s někým udržovat spokojené partnerství – je jedno, zda v osobní či pracovní rovině –, nejde v něm o vítězství, ale o schopnost se dohodnout a dopracovat se výsledku, který bude přínosný pro obě strany. Proto se při vyjednávání snažte o vzájemné porozumění. Jakmile pochopíte, oč druhé straně jde, čím ji zaujmete a co je pro ni podstatné, je pak snadnější se domluvit. A hlavně buďte přátelští a ochotní. Ten druhý nemá být vaším soupeřem, ale přítelem či partnerem, s nímž vás spojuje stejný cíl. 

Kompromis není debakl

Ještě než se pustíte do vyjednávání, je dobré mít záložní plán. Ne proto, že byste měli předem počítat s prohrou, ale proto, že když se při jednání začne situace vyvíjet jinak, než jste očekávali, můžete improvizovat, měnit postupy a přejít od hlavního plánu k jiným možnostem. Neznamená to, že nejste zásadoví, ale schopní flexibility, což se cení. Stejně tak je cenná schopnost kompromisu. Není v tom ani špetka poraženectví, jde o umění nalézt řešení i ve složitých situacích, což je obrovský bonus nejen v pracovní sféře, v přátelství, ale i v každém láskyplném partnerském vztahu. 

Naučte se odmítat

Pokud chcete být úspěšný vyjednávač, musíte umět říkat jasné „ne“. A to platí jak v osobních, tak profesních vztazích. Jak na to? Mějte zkrátka své priority a jimi se řiďte. Ať už jde o situaci, kdy kamarádka pořádá párty v době, kterou chcete trávit úplně jinak, nebo o takovou situaci, kdy chcete nadřízenému říct, že už nehodláte navyšovat objem své práce za stále stejné peníze. Vyjádřit jasný nesouhlas patří k základním komunikačním dovednostem a neznamená to rozhodně nic negativního, co by mělo snižovat vaši hodnotu na poli pracovním či partnerském.

5 tipů, jak vyjednávat podle americké FBI

  1. Naslouchejte: Nechte mluvit protistranu a jen dávejte najevo, že vnímáte – třeba slovy chápu nebo aha.

  2. Vyjádřete porozumění: Občas stručně shrňte, co protistrana říká, nebo pokládejte otázky.

  3. Vyčkejte na fázi spojení: Je to v momentě, kdy protistrana přijme fakt, že jste jí porozuměli. Tehdy získáte její důvěru.

  4. Začněte ovlivňovat chování protistrany: Prezentujte své návrhy.

  5. Zvrat situace: Protistrana přijme vaše návrhy řešení.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 06/20. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz