...

... Zdroj: iStock.com

Jak se naučit vyjednávat? 4 tipy, díky kterým dostanete, po čem toužíte

V životě se dá vyjednat řada věcí. V práci i v soukromí. A vůbec nevadí, že jste se nenarodili se schopnostmi skvělého vyjednávače. Dají se totiž velmi snadno osvojit.

Nebojte se říct, co chcete

Jako děti jsme všichni uměli vyjednávat naprosto přirozeně a spontánně. Vzpomeňte si, jak jste třeba licitovali s rodiči, že když budete mít na vysvědčení průměr do 1,5, dostanete nové kolo. Nebo že dnes večer si budete číst o půl hodiny déle. Asertivita nám byla v dětském věku celkem vlastní, stejně jako úspěšné vyjednávací taktiky, ale postupem času, vlivem výchovy a zkušeností, u nás začal převládat stud a přílišná opatrnost. Ztratili jsme schopnost svá přání a potřeby vyslovit pořádně nahlas. Začněte to měnit. Když totiž ani nezkusíte požádat o to, co chcete, tak to zcela jistě nedostanete.

Nesoutěžte, ale spolupracujte

Jedním z nejdůležitějších pravidel úspěšného vyjednávání je, abyste si uvědomili, že nejde o soutěž, ale o spolupráci. Pokud máte s někým udržovat spokojené partnerství – je jedno, zda v osobní či pracovní rovině – nejde v něm o vítězství, ale o schopnost se dohodnout a dopracovat se výsledku, který bude přínosný pro obě strany. Proto se při vyjednávání snažte o vzájemné porozumění. Jakmile pochopíte, oč druhé straně jde, čím ji zaujmete a co je pro ni podstatné, je pak snadnější se domluvit. A hlavně buďte přátelští a ochotní. Ten druhý nemá být vaším soupeřem, ale přítelem či partnerem, s nímž vás spojuje stejný cíl.

Kompromis není debakl

Ještě než se pustíte do vyjednávání, je dobré mít záložní plán. Ne proto, že byste měli předem počítat s prohrou, ale proto, že když se při jednání začne situace vyvíjet jinak, než jste očekávali, můžete improvizovat, měnit postupy a přejít od hlavního plánu k jiným možnostem. Neznamená to, že nejste zásadoví, ale schopní flexibility, což se cení. Stejně tak je cenná schopnost kompromisu. Není v tom ani špetka poraženectví, jde o umění nalézt řešení i ve složitých situacích, což je obrovský bonus nejen v pracovní sféře, v přátelství, ale i v každém láskyplném partnerském vztahu.

Naučte se odmítat

Pokud chcete být úspěšný vyjednávač, musíte umět říkat jasné „ne“. A to platí jak v osobních, tak profesních vztazích. Jak na to? Mějte zkrátka své priority a jimi se řiďte. Ať už jde o situaci, kdy kamarádka pořádá párty v době, kterou chcete trávit úplně jinak, nebo o takovou situaci, kdy chcete nadřízenému říct, že už nehodláte navyšovat objem své práce za stále stejné peníze. Vyjádřit jasný nesouhlas patří k základním komunikačním dovednostem a neznamená to rozhodně nic negativního, co by mělo snižovat vaši hodnotu na poli pracovním či partnerském.

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.