Chcete být zajímavá? Naučte se mluvit s cizími lidmi

Znáte ty okamžiky. Sedíte v čekárně u doktora, jedete nekonečná patra výtahem a prostor postupně ovládá rozpínající se ticho. Nebojte se ho rozbít a mluvit s lidmi, které neznáte! 

U většiny z nás ticho signalizuje nápor pocitu paniky. Začínáme horečnatě hledat, co říct a jak prolomit mlčení.

Bohužel, umění nezávazné konverzace s cizími lidmi jsem po své matce, která je v tom přebornice, nepodělila. Ve svých pubertálních letech jsem na její schopnost tlachat s kýmkoli na jakékoli téma pohlížela s despektem.

V dospělosti již s lehkou závistí, protože ve vlakovém kupé, výtahu nebo čekárně na cokoli jsem byla ze sebe schopná vysoukat pouze vstupní „dobrý den“ a úlevné finální „na shledanou“. Když nepočítám cesty nočním taxíkem, tam jsem byla schopná taxikáři ve zkratce vyklopit celý svůj životní příběh a na oplátku vyslechnout ten jeho.

Moje máma rozhodně nepatří mezi nespoutané extroverty, kteří se střemhlav vrhají do jakékoli komunikace. Myslím, že její umění mluvit s cizími lidmi spočívá v tom, že se o lidi opravdu zajímá.

Na podobnou skutečnost upozorňuje autorka knihy „When Strangers Meet“ Kio Stark.

„Když někoho neznámého pozdravíte a zeptáte se ho, jak se má, nemá to žádný sémantický význam. Je v tom něco jiného. Má to sociální význam. Když tyhle věci říkáme, chceme tím vyjádřit – vidím vás,“ říká Kio Stark.

Jde o to přijmout druhého člověka v jeho jedinečnosti a mít s ním společný prožitek.