Co se dnes nového naučím?

Co se dnes nového naučím? Zdroj: iStock.com

Co se dnes nového naučím?
2
Fotogalerie

7 důvodů, proč je tak životně důležité učit se novým věcem

Dětem začala škola. Nové povinnosti, předměty, kamarádi, prostředí, jedna novinka vedle druhé. I když už jste ze školy nějakou tu řádku let a znovu se do ní nechystáte, inspirujte se školními léty a otevřete svůj život novým věcem. Ať je to jazyk, nový sport či cokoliv jiného, pro váš život má tohle učení jeden obrovský pozitivní přínos.

Když se zamyslíte nad vaším běžným dnem, kdy jeden střídá druhý, patrně byste nových věcí moc nevyjmenovala. Stejná cesta do práce, každé úterý tenis v sedm, obědovou restauraci také neměníte, máte vše ráda známé a osvědčené, a díky tomu zvládáte rušný a hektický život. Ten pravda učení se novým věcem moc nepřeje. Učení se novým věcem také nenahrává pocit, že by to člověka vykolejilo nebo zdržovalo. Zas někam chodit na kurz? Proč zkoušet novou cestu, když tahle je rychlá a osvědčená? Každý pátek ve firemní kantýně mají řízek. Jasně, klasika.

John Le Breton, australský kouč a motivátor během své 18leté praxe začal zkoušet mnoho nových věcí. A svým klientům doporučuje to samé. On i řada výzkumů dokládají, že učení se novým věcem přináší pro život obrovské výhody. Řekněme si to upřímně, ztratit nemůžete nic, když už něco, tak jen získat.

1) Můžete růst jako člověk, rozvíjet svou znalostní základnu a zlepšit se, zkrátka celkově být lepší.

2) Učení se něčemu novému nám otvírá přístup k novým různorodým příležitostem a šanci vyzkoušet nové zkušenosti, které by mohly být lepší než ty dosavadní!

3) V pracovním životě můžete získat více peněz tím, že se naučíte nové a vhodné dovednosti nebo rozvíjíte takové, které jsou spojené s vaší prací. Oživíte svůj pracovní život a získáte z toho mnohem víc. Udělejte si čas chodit na workshopy, kurzy v oboru, šlápněte do jazyků a zlepšujte svou počítačovou gramotnost.

4) Rozvíjení nové dovednosti ovlivní způsob, jakým děláte věci každodenně, a vy je zvládnete rychleji, jednodušeji, ušetříte čas, energii a stres. Nová aplikace nebo program vám zrychlí psaní seznamů, schůzek, zvládne zkoordinovat více aktivit najednou a vám zbyde spousta energie.

5) Učit se něčemu je v životě zásadní pro to, abyste měla přehled o aktuálním dění ve stále se měnícím světě. „Pokud se přestaneme učit věci, můžeme stagnovat a spíše se posunout zpět, zejména v našem profesním životě,“ upozorňuje John Le Breton. A v tom dnešním zejména. Dnešní dvacátník svým umem strčí do kapsy kdejakého třicátníka.

6) Učení nových věcí je velmi důležité pro naše sebevědomí. Naučit se něco nového udržuje mozkové buňky aktivní a dovoluje nám uspět v něčem novém. Jak se vám vyplatí kurzy francouzštiny, když se pak blýsknete na schůzce, kde plynně zapadnete do rozhovoru se zahraničními klienty, nebo stačí jen, že si hravě objednáte kávu v Paříži. A o sebevědomí získané sportovními úspěchy ani nemluvě.

7) Vše nové zajišťuje setkání s novými lidmi, z nichž někteří budou mít podobné zájmy a budou se zajímat o stejné věci. Můžete vytvořit nová přátelství a zlepšit svůj společenský nebo pracovní život.

Jedna výhoda vedle druhé, nemyslíte? Tak pro co nového jste se rozhodla?