Suchá víčka jsou častým zimním problémem

Suchá víčka jsou častým zimním problémem Zdroj: iStock.com

Trápí vás v zimě suchá víčka? Jak je uzdravit?

S příchodem zimního období začíná trápit řadu lidí problém se suchými víčky. Pokud trápí i vás, nemusí to být nutně důvod k panice. Existují různé důvody, proč se stav vyskytuje. Pozitivní je, že mnoho případů suché pokožky na očních víčkách lze léčit doma a zabránit jim v budoucnu.

Kůže vašich očních víček je ve srovnání s jinými částmi těla jedinečná, je tenčí a není tu spousta tuku, který ji tlumí. Oční víčka a okolní oblasti jsou navíc velmi cévní, což znamená, že skrz cévy kolem oka proudí velké množství krve. Proto je kůže na očních víčkách mnohem více náchylná k podráždění než jiná část těla. Suchá pokožka v této oblasti může způsobit, že vaše víčka budou šupinatá a drsná doprovázená zarudnutím a svěděním. Ale co způsobuje tento nekonformní stav?

Co způsobuje suchá oční víčka?

Dle optometristky Ann Marie Griff existuje několik příčin. Příznaky se liší v závislosti na základním stavu a odráží se na ní i drobné změny životního stylu. Avšak mezi nejčastější příčiny řadíme klima, ve kterém žijeme, neboť suchá podnebí a chladné počasí, stejně tak pobyt v místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu, nám dehydratují pokožku. Za suchá víčka může i časté mytí obličeje v horké vodě, nevyjímaje sprchování horkou vodou. Zapomínat bychom neměli ani na vliv věku, neboť naše pokožka se vlivem stárnutí ztenčuje a vyžaduje více péče, zejména pokud je nám 40 let a více.

Existují však i další faktory, které způsobují suchou pokožku očních víček, které mohou vyžadovat více lékařské péče. Tyto základní podmínky se liší v závažnosti a délce. Některé z nich zahrnují kontaktní dermatitidu, atopickou dermatitidu nebo blefaritidu čili zánět očních víček. Proto, jedná-li se o intenzivní a dlouhodobý problém měl by být zdravotní stav posouzen a ošetřen lékařem.

Kontaktní dermatitida

Suchá kůže na očních víčkách může být výsledkem kontaktní dermatitidy. K tomuto stavu dochází, když vaše pokožka narazí na dráždivou látku. To může mít za následek suchou, červenou, podrážděnou a šupinatou pokožku.

Mezi dráždivé látky, které mohou způsobit kontaktní dermatitidu, patří vlasové produkty, včetně šamponů, kondicionérů a stylingových produktů, mytí obličeje zvlhčovače, make up, opalovací krém, natáčky na řasy nebo pinzety, chlor z bazénu, prach nebo ýrobky, které obsahují vonné látky, kovy (jako nikl) a některé chemikálie, mohou způsobit kontaktní dermatitidu.

Můžete dokonce šířit kontaktní dermatitidu nevědomky. K tomu dochází, když se vaše ruce dotknou víčka poté, co se dostanou do kontaktu s dráždivou látkou, nebo když si kartáčujete obličej osuškou nebo odíráte o povlak na polštáři, který má dráždivý účinek. Kontaktní dermatitida se může objevit kdykoliv, například jako alergie na určitou látku, i když jste na ni nikdy předtím nereagovali. Mějte na paměti, že produkty, které používáte, mohou bez vašeho vědomí měnit složky, proto si hlídejte datum spotřeby a vystavování extrémním teplotám.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida je další stav, který může ovlivnit kůži vašich očních víček. Může to způsobit šupinatění kůže, svědění a zarudnutí. Nejčastěji je diagnostikována u malých dětí. "Pozor však, atopická dermatitida se může někdy jevit jako kontaktní dermatitida, proto by měla být diagnostikována lékařem." varuje optometristka Ann Marie Griff. Tento stav může být způsoben rodinnou anamnézou, prostředím nebo imunitním systémem. Bývá chronická, ale můžete se ji naučit při vzniku správně léčit a zvládat tento stav po celý život.

Blefaritida

Tento stav se vyskytuje na víčku a je způsoben bakteriemi nebo jiným zdravotním stavem, jako je rosacea neboli růžovka. Vyskytuje se na linii řas nebo na vnitřním okraji oka, kde se setká s vaší oční bulvou. Blefaritida způsobuje šupiny na víčku a také podráždění, zarudnutí a pálení, trhání, krustění a další.

Domácí ošetření suchých víček

Nejedná-li se o závažnější problém či cítíte, že vaše víčka začínají být sušší, můžete tomuto stavu předejít sami. Zde je několik způsobů:

  • Přidejte do svého prostředí vlhkost, například zvlhčovačem. Vyvarujte se vystavení obličeje horké vody při mytí a sprchování. Čistěte si obličej mýdly a čisticími prostředky na obličej, které jsou bez vůní a šetrné k pokožce.

  • Hydratujte pokožku pomocí krémů a krémů bez vůní. Snažte se nedotýkat prsty víček.

  • Vynechte na dobu léčení make up a jiná líčidla. Naneste na víčka chladné obklady, které uklidní suchou, podrážděnou a svědivou pokožku.

  • Pokud máte podezření na blefaritidu, udržujte ruce čisté a aplikujte na oči teplé obklady.

  • Pracujete-li v prašném prostředí, noste ochranné brýle ·

  • Myslete na správnou hydrataci. Důležité je samozřejmě pít denně minimálně 2 litry vody a používat přípravky s přídavkem kyseliny hyaluronové, která na sebe dobře váže vodu. Na pleť zbytečně nepoužívejte přípravky s obsahem alkoholu. „Spíše než klasické mýdlo, které vysušuje, používejte mycí přípravky na bázi olejů. Ty na pokožce vytvoří ochranný film, který v pleti udrží vodu.“ doporučuje dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.