Zdraví z velké části souvisí se stavem mikrobiomu ve vašem těle – množství přátelských a nepřátelských bakterií rozhoduje o vaší celkové imunitě a o zdraví a nemoci. Proto je důležité se o svou mikroflóru starat a nezanedbávat prevenci. Čím si ji zbytečně poškozujete a jaké jsou nejúčinnější prostředky podporující vaši imunitu i uprostřed podzimní epidemie?
Dvě největší sídliště prospěšných i patogenních bakterií jsou ve střevech a v ústech. Pouze v ústech jsou jich miliardy, ve střevech byste jich našli mnohonásobně víc. Pro lepší představu jich může být až 2 kila! Většina z nich jsou přátelské, které prospívají, některé patogeny ale mohou i škodit. Důležité je, aby mezi nimi panovala rovnováha.
Faktory, které způsobují nerovnováhu v ústním mikrobiomu
Mezi nejvýznamnější faktory, kvůli kterým dochází k nerovnováze, patří kouření a strava s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů. Právě sacharidy jsou zdrojem energie pro bakterie, které produkují kyselinu, která poškozuje sklovinu a způsobuje tak zubní kaz.
Dalším hlavním viníkem je stres. Kromě fyzických projevů, jako je skřípání zubů, zatínání čelistí a nepříjemných pocitů v ústech má i negativní vliv na chemii v těle a rovnováhu v mikrobiomu.
Posledním z důležité trojice je nedostatečná a nepravidelná ústní hygiena. Schválně: používáte zubní nit nebo mezizubní kartáček?
Imunita začíná v ústech
Ústa a nos jsou vstupní branou pro množství virových a bakteriálních onemocnění, proto je důležité se o ústní mikrobiom náležitě starat – je to právě on, který s nemocí bojuje v první linii. Kromě zdravého životního stylu mu můžete pomoci i probiotiky.
Probiotika v pastilkách podporují přátelské bakterie v ústech a napomáhají udržovat rovnováhu. Vhodnou bakterií, kterou je možné užívat dlouhodobě je Streptococcus salivarius K12.
Ochrání vás před nemocemi horních cest dýchacích
Probiotické pastilky vám mohou pomoci v boji před běžnými virovými a bakteriálními infekcemi – angínou, záněty dutin, nosohltanu atd.