Před nákupem si ujasněte, co chcete vařit a udělejte si nákupní seznam.

Před nákupem si ujasněte, co chcete vařit a udělejte si nákupní seznam. Zdroj: Shutterstock

Umíte nakupovat jídlo efektivně?
2
Fotogalerie

Jak nakupovat jídlo. Zn: efektivně!

Kolikrát si z každodenního nákupu přinesete domů potraviny, které vlastně nepotřebujete? Máme pro vás tipy, jak nakupovat jen to, co doopravdy chcete. 

Seznam jako největší pomocník

Než vůbec vyrazíte nakupovat, měli byste přemýšlet o tom, co potřebujete. Prohlédněte si ledničku a sepište si seznam potravin, které je potřeba doplnit a popřemýšlejte o tom, co z koupených potravin plánujete připravit a co všechno k tomu potřebujete. Vyvarujete se zjištění, že nemáte všechny ingredience a nestane se vám, že koupené potraviny později vyhodíte.

Pokud nemáte čas na sepisování seznamů, doporučuje se obsah ledničky alespoň vyfotit, a podle fotografie určíte, co zrovna potřebujete.

A pokud nejste zastánci papírových seznamů a raději upřednostňujete elektronickou podobu, existuje řadachytrých aplikací do telefonu, které nahradí běžný seznam napsaný propiskou. Vyzkoušejte například Foodfully, Smart Shopping List, Out of Milk nebo Můj nákup.

Pokračování 2 / 4

Nepřítel v podobě hladu

Jistě jste se s tím už setkali: Jdete nakoupit cestou z práce, pospícháte, neměli jste čas se předem najíst, ale potřebujete rychle něco splašit k večeři.

Před nakupováním si proto dávejte pozor, jestli nejste hladoví. Pokud ano, dejte si alespoň malou svačinu za pochodu, sušenku, smoothie, jablko.

Pokračování 3 / 4

Pozor na nástrahy v podobě slev

Je rozumné nakupovat potraviny, které opravdu využijete a víte o tom, že se sní. Pokud se necháte nalákat a koupíte zbytečně velké množství potravin za výhodnou cenu, nespotřebované produkty ve většině případů nestačíte sníst před dobou exspirace a polovina stejně skončí v koši, proto na tom ve finále proděláte.

Průměrnou rodinu s dětmi stojí plýtvání potravin přibližně 20 tisíc korun ročně a každý Čech vyhodí ročně 70 kilogramů potravin.

Pokračování 4 / 4

Méně je více

Jdete nakoupit do hypermarketu rajčatovou omáčku na těstoviny, ale když přijdete k regálu, zděsíte se, protože vás doslova zaplaví desítky různých značek a vy nevíte, jakou si vybrat? Výzkumy dokazují, že čím více možností máte na výběr, tím menší je pravděpodobnost, že se pro jednu z nich rozhodnete.

Mozek se při mnoha možnostech k výběru stává natolik zmatený, že ztrácíte zájem si z nich vůbec vybrat. To sice může být dobré pro vaši peněženku, nicméně to nevyváží pocit nespokojenosti z faktu, že jste si danou věc nekoupili.

V tomto případě tedy platí, že pokud půjdete do menšího obchodu, kde mají sice skromnější výběr produktů, ale máte zde větší přehled, v klidu se budete moci rozhodnout, jakou možnost zvolíte.Nákup tak pro vás bude jednodušší a neodejdete s prázdnou.

Článek připravil časopis Moje psychologie.