Akce v květnu. Nebudete vědět, kterou dřív

Tenhle měsíc vám slibuje tolik akcí, že budete přecházet z jedné na druhou a budete neustále venku, neboť většina se odehrává pod širým nebem. Jestli se rozhodnete pro sport, kulturu, jídlo, nebo tanec, je na vás. Doma rozhodně sedět nezůstanete.

Česká vína na Náplavce

Kdy: 3. května 2019 11:00–21: 00

Kde: Náplavka Rašínovo nábřeží, Praha

Česká vína na Náplavce

Jestli jste milovníci vína, tak přijďte na první košt vín z Čech na Náplavce. Ochutnejte skvosty ze Žernosek, Mělníka, Litoměřic, Mostu, Třebívlic, od Nechranické přehrady a dalších jedinečných míst v Čechách! Nebo až v pátek půjdete z práce, skočte si na skleničku, na Náplavce to totiž žije a určitě tam potkáte nějaké známé.

Tuchlovická pouť 2019

Kdy: 3. - 5. května 2019

Kde: Tuchlovice u Kladna

Tuchlovická pouť 2019

Zavzpomínejte na časy, kdy se po návsi chodilo v krojích. Přičichněte ke staročeským zvykům, ochutnejte dobové dobroty a nechte se unášet atmosférou našeho venkova. Od pátku proběhne již po šestadvacáté v Tuchlovicích na Kladensku jeden z největších středočeských folklorních festivalů, Tuchlovická pouť 2019. Akce se bude tradičně konat jak v tuchlovickém amfiteátru bývalého letního kina, tak i na návsi. Páteční večerní program se přesune i do nedalekého Nového Strašecí. Vstupné je dobrovolné. Těšit se můžete na pravou staročeskou pouťovou atmosféru plnou tancování, zpívání, hraní, dobrého jídla a pití.

Architektura Evy Jiřičné

Kdy: 9. května 2019 v 18:00 až 19:00

Kde: Dox, Praha

Architektura Evy Jiřičné

Přednáška nejuznávanější architektky českého původu Evy Jiřičné, v rámci které představí svoji tvorbu. Pro Evu Jiřičnou je typická architektonická všestrannost. Dává podobu interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž můžeme nalézt knihovnu, hotel, školu, kongresové centrum či dopravní terminál.

Je významnou představitelkou stylu high tech, ale v její tvorbě nalezeme také ozvěny organické či minimalistické architektury. Soustavně klade důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích, díky nimž se do nitra staveb dostává záplava přirozeného světla. Je pro ni příznačná tvarová elegance, lehkost výrazu, ale také soulad mezi formou a funkcí.

Motýlí cestovatelé

Kdy: do 26. května 2019

Kde: Botanická zahrada, Praha

Motýlí cestovatelé

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

Barvám neutečeš

Kdy: 11. května v 10:00 až 16:00

Kde: Praha a další

Barvám neutečeš

BARVÁM NEUTEČEŠ je zábavný rodinný běh ve víru barev!

V roce 2019 se uskuteční již 6. ročník a v Praze, Olomouci, Pardubicích, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích můžete vyběhnout vstříc barvám. Chcete si užít den s přáteli, rodinou nebo jen sama pro sebe? Stačí jediné, vyrazit na trasu dlouhou 5 km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami. A i po běhu se nebudete nudit! Máte hodně přátel? Založte tým a získej levnější startovné! Registruj se na www.barvamneuteces.cz/registrace

Open house Praha

Kdy: 18. 5.–19. 5. 2019

Kde: Po celé Praze

Open house Praha

Jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha 2019 otevře brány 80 budov a prostorů, které nejsou běžně přístupné. Užijte si s námi výlet do dob dávných i současných! Představte si, jak se kdysi žilo v honosných palácích. Podívejte se, jak se pracuje v nejmodernějších kancelářích. Vypravte se s námi za poznáním budov nejrůznějších architektonických stylů. Přijít můžete s celou rodinou, připravujeme speciální program i pro děti. Festival je nízkoprahový a nabídneme opět i prohlídky pro neslyšící. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace.

Dyzajn market Léto

Kdy: 25. 5. v 10:00 až 26. 5. v 19:00

Kde: Náměstí Václava Havla, Praha

Dyzajn market Léto

Dyzajn market je výběrová prodejní výstava autorské tvorby na náměstí Václava Havla a v přilehlé provozní budově Národního divadla. Akce se během víkendu zúčastní cca 180 dyzajnérů šperků, doplňků, kabelek a batohů, autorů uměleckých předmětů, porcelánu, dekorací, návrhářů oblečení, hraček nebo papírenského zboží. Dominantou letní edice budou módní přehlídky 12 dyzajnérských značek na modelkách – ženách 4 generací.

Akce se účastní převážně lokální tvůrci z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, Maďarska, Polska, Německa, Rakouska nebo Ukrajiny. Vstup je zdarma a bez bariér. Oba dny se akce koná 10.00–19.00 na náměstí Václava Havla (dříve Piazzeta Národního divadla).

Festival Mezi ploty

Kdy: 25. 5. v 12:00 až 26. 5. v 21:00

Kde: Psychiatrická léčebna Bohnice, Praha

Festival Mezi ploty

Multižánrový festival, který v pražských Bohnicích opět zboří ploty mezi lidmi! Poslední květnovou neděli roku 2019! 160 umělců na 14 scénách z oblasti hudby, divadla, výtvarného umění. Tak například:

Divokej Bill / Tomáš Klus / Wohnout / Rybičky 48 / Xindl X / Barbora Poláková / N.O.H.A. / Mňága a Žďorp / Vypsaná fiXa / PSH / Sto zvířat / Mucha / Zrní / Pokáč / Jablkoň / Katarzia / Kašpárek v rohlíku / BomBarďák / Pískomil se vrací / Sto zvířat dětem / Krucipüsk / Lake Malawi / Eddie Stoilow / Cocoman / Saténové Ruky / Květy / Vosto5 / Na stojáka/ Richard Nedvěd / Miloš Knor / Čermák & Staněk Comedy a to je jen začátek.

Salsa cubana with Salsera Mickey

Kdy: 26. května 2019 v 17:00

Kde: Palackého náměstí, Praha

Salsa cubana

Salsa je latinsko-americký tanec plný energie a vitality. Přijďte a naučte se tančit kubánskou salsu. Postačí vám šest základních tanečních kroků a už tančíte. Místa je tu dost a milovníků tohoto vášnivého tance jakbysmet. Třeba se tu zamilujete.

Vyšehranní

Kdy: 26. 5. v 0:00 až 27. 5. v 0:00

Kde: Žižkostel, Praha

Multižánrový festival je pro vás tentokrát připraven na novém místě, ale ve stejném duchu. Těšíme se na setkávání při koncertech a divadelních představeních. Velká část programu je také věnována dětem. Zachováme tradiční občerstvení, festivalový divák může navštívit komunitní zahrádku a hrát a zpívat se bude na 4 scénách.

Vyšehranní 2019

Žižkostel a jeho lidé nás poctili neobyčejnou vstřícností, výhodou jsou skvělá adresa, zajímavé prostory a také fakt, že nikdy nezmokneme. Výběr z programu je teď už jen na vás. www.vysehrani.cz.