12 tipů, jak fotit jídlo, lidi i selfie. Ať máte stylové a povedené fotky

Chcete si během svátků zaznamenat nejen všechna setkání, ale i krásně nazdobený dům a lahodně vypadající jídlo? Jen foťte, ale správně, ať vaše fotky zachytí krásu všeho. Máme pro vás pár tipů, abyste mazali jen minimálně.

Zachycení podoby sebe sama není žádný výdobytek 21. století. Už v pravěku lidé prostřednictvím jeskynních maleb ztvárňovali své podobizny, autoportréty hojně maloval Rembrandt van Rijn i Vincent van Gogh. Fotografický autoportrét se objevil na počátku 20. století. Angličan Joseph Byron již okolo roku 1909 fotil sám sebe držením aparátu před tváří. Tehdy byly jeho fotografie s nataženýma rukama před sebou něčím neotřelým – dnes hýbou online i offline světem. Stejně tak se těší obrovské popularitě gurmánské snímky. Podle průzkumů patří mezi nejvíce likované obrázky na Instagramu a z food blogerů se stávají celebrity. Zachytit lákavý pokrm je přitom často podobné umění, jako jej ukuchtit.

S trochou šikovnosti a našimi radami budete mít jídlo, selfie a všechny fotky jak vymalované.

1. Udělejte testovací fotku

Než se pustíte do focení vaší rodiny u vánočního stromku nebo štědrovečerní tabule, vyfoťte nejprve prostor bez lidí. Zjistíte, jaké máte nastavení světel v místnosti. Vyberete úhel, ze kterého vyfotíte nejlepší snímek. Prověříte, zda je vidět vše, co má na fotografii být, a celkově prostě rozvrhnete celou kompozici. Na fotoaparátu či smartphonu si nastavíte správný režim a vyhnete se nekonečně dlouhému zdržování blízkých v křečovitých úsměvech. Pěknou fotku pak pořídíte během chvilky.