Okurková sezóna očividně končí. Co všechno by vám tento týden nemělo uniknout?

Okurková sezóna očividně končí. Co všechno by vám tento týden nemělo uniknout? Zdroj: Profimedia.cz, koláž Ženy.cz

Týdenní přehled: Tancující premiérka, Euforie bez Kat a dožínky na Letné

Léto pomalu končí a s ním i okurková sezóna. Snad proto se v uplynulých dnech urodilo hned několik kauz a novinek, které zahýbaly společností. Finská premiérka naštvala své odpůrce obyčejným videem z večírku, Barbie Ferreira oznámila, že už nebude hrát v Euforii a česká vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu na změnu ústavy tak, aby manželství bylo svazkem muže a ženy. Co dalšího by vám nemělo uniknout?

Co se řeší: Roztančená finská premiérka vadí – ale komu vlastně?

Když Boris Johnson pařil během lockdownu nebo když vyšlo najevo, že má několik nemanželských dětí, nevyvolalo to ani zdaleka takový rozruch jako video, na němž si finská premiérka Sanna Marin užívá obyčejný večírek s přáteli. Šestatřicetiletá předsedkyně vlády ve videu tančí a popíjí alkohol – tak, jak se to na mejdanech zpravidla dělá. Podle finské konzervativní opozice je ale takové chování pro premiérku nevhodné. Marin už minulosti čelila kritice svých odpůrců, a to například za fotografie v magazínu Trendi, na nichž je oblečená v kalhotovém kostýmu, přičemž pod sakem nemá žádné další oblečení. Příběh, který v minulém týdnu zahýbal veřejností, se může jevit absurdní, nese v sobě ale důležité poselství o tom, jak hluboce je v naší společnosti zakořeněn sexismus, princip dvojího metru, nenávist k ženám a snaha diskreditovat je za každou cenu, pokud se dostanou na nějakou vedoucí pozici.

Co se řeší: Česká vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu na změnu ústavy ohledně definice manželství

Po divokých diskuzích, které rozdmýchal návrh některých českých poslanců ukotvit manželství v ústavě jako svazek muže a ženy, se ke kauze konečně oficiálně vyjádřila i tuzemská vláda. Ta k celé situaci zaujala neutrální stanovisko, což je problematické. „Pro přijetí ústavní novely by bylo potřeba 120 hlasů poslanců a poslankyň. Věříme proto, že v současné Sněmovně takový zbytečný útok na Ústavu neprojde. Kdyby ale prošla, znamenalo by to, že pro následné přijetí manželství pro všechny páry by bylo v budoucnu třeba ústavní zákaz zrušit, a to opět 120 hlasy. Vláda svým stanoviskem dala najevo, že jí nevadí, že se situace gay a lesbických párů a rodin s dětmi u nás může výrazně zhoršit,“ vyjádřila se ke stanovisku na Instagramu organizace Jsme fér, která se dlouhodobě snaží o legalizaci manželství pro všechny páry.

Novinky: Barbie Ferreira už nebude hrát v Euforii

Barbie Ferreira, která v seriálovém hitu Euforie ztvárnila Kat Hernandez, se nebude účastnit natáčení dalších dílů. Herečka to fanouškům oznámila skrze story na svém Instagramu. „Po čtyřech letech, které jsem strávila v kůži speciální a tajemné Kat, se musím se slzami v očích rozloučit. Doufám, že spoustu z vás se v Kat viděla – stejně jako já – a že vám přinášelo radost sledovat její cestu. Vložila jsem do ní spoustu lásky a péče a doufám, že to bylo poznat,“ napsala Ferreira svým followerům. Proč ze seriálu odchází, to neupřesnila. Postava Kat Hernandez si v první řadě získala sympatie nejen jako body positivity ikona, ale také jako věrohodné ztělesnění teenagerky, která poznává vlastní sexualitu a učí se za ni nestydět.

Světové finále Elite Model Look se po patnácti letech vrací do Prahy

Světové finále prestižní soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2022 se koná 30. srpna ve Španělském sále Pražského hradu a do Prahy se tak vrací po 15 letech. Top 30 finalistů vybraných z tisíců uchazečů z více než 100 různých národností se zúčastní pětidenního soustředění, kde se naučí základům modelingu a připraví se na závěrečný galavečer, který jim otevře dveře do módního světa. Našimi letošními želízky v ohni jsou Julia Krzywoń a Richard Reischig. Připíše si Česko po Lindě Vojtové, Denise Dvořákové, Báře Podzimkové, Amélii Konšelové a dalších úspěšných tvářích další vítězství? Redakce Ženy.cz bude u toho! Sledujte náš Instagram.

Za českou tvorbou: Czech Design Week 2022

Milovníci české tvorby, pozor! Devátý ročník festivalu designové tvorby Czech Design Week 2022 proběhne od pátku 2. do neděle 4. září v prostorách Galerie Mánes a nabídne výběr současné designové tvorby od známých jmen, talentovaných studentů, zajímavých zavedených značek, ale také nových objevů. Přehlídku designu doplní i hudební a vzdělávací doprovodný program v podobě přednášek a panelových diskuzí s přesahem do světa designu a umění.

Konec léta se vším všudy: Dožínky na Letné

Ať už pocházíte z Prahy a dožínky jste nikdy nezažili, nebo si naopak chcete připomenout tradici svého rodného kraje, tahle akce je pro vás to pravé ořechové! Dožínky na Letné nabídnou vůbec největší farmářský trh v Praze, účastnit se ho bude stovka farmářů. Jelikož se akce koná ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, nebudou chybět ani zemědělské stroje a různé druhy statkových zvířat od slepic, králíků až po koně. Na pořadu dne bude nahánění ovcí, králičí hop, koňské divadlo a přehlídka kladrubských koní. Stačí přijít v sobotu 3. září v 10 hodin do Letenských sadů. Vstup na dožínky je zdarma.

Komentovaná prohlídka stadionu Strahov

Monumentální stadion na Strahově je jedinečnou stavbou s neskutečně zajímavou historií, běžně je však veřejnosti nepřístupný. Proto neváhejte a v sobotu 3. září v 17 hodin využijte možnosti komentované prohlídky, kterou organizuje Paměť národa. Sraz je na tramvajové zastávce Pohořelec a procházka účastníky zavede přímo na tribuny Strahovského stadionu. Více informací najdete na stránkách organizace Post Bellum.

Maso a motorky: Burgerfest a Prague Harley Days 2022

Máte rádi burgery a silné stroje? Pak je tohle něco přesně pro vás: oblíbená gastro akce Burgerfest znovu spojila síly s Prague Harley Days, které jsou pravidelným svátkem příznivců burácejících motorů. O víkendu 2. až 4. září si na holešovickém Výstavišti u Křižíkovy fontány budete moci dát vynikající jídlo, skvělé pivo a užít si doprovodný program, jehož součástí bude třeba kuchařská show Giviho Krosse známého ze soutěže MasterChef.