...

... Zdroj: istock.com

Vrásky, otoky a kruhy kolem očí: Jak s nimi bojovat?

Někdy stačí probdělá noc, jindy stres nebo jen špatný pitný režim, aby se důsledky odrazily v místech, která jsou nejvíc na očích – v jejich bezprostřední blízkosti. Proč právě tam a jak proti tomu zakročit? 

Útočníci si, jak známo, vybírají slabší cíle. A protože pokožka okolo očí je podstatně tenčí a křehčí, než na zbytku obličeje, zrcadlí se nejdříve veškeré neduhy právě v těchto partiích. Téměř bez mazových a potních žlázek snadno přichází o vodu, stávají se citlivějšími a méně odolnými. Vrásky, otoky a tmavé kruhy tak mají pohodlnou cestu. Naštěstí to platí i naopak - s důslednou péčí o oční okolí se rozzáříte a viditelně opticky omládnete o několik let. Stačí, vzhledem k odlišné struktuře kůže, specificky zaměřené přípravky.

Citlivá zóna

Na úvod je nutné zdůraznit, že nejen krém, ale také odličování, celkově šetrný přístup a ochrana hraje u očního okolí nezanedbatelnou roli. Při odstraňování líčidel tedy postupujte nadmíru opatrně, pokožku nedřete, ale naopak ji jemnými krouživými pohyby od vnějších koutků k vnitřním s pomocí odličovače očí a tamponku zbavte šminek.

Následnou aplikaci očního krému provádějte lehkými poklepy ve stejném směru jako při čištění. Večer, kdy se pleť chystá intenzivně regenerovat, bezpodmínečně, a ráno ideálně též. Tehdy jen přidejte SPF, aby bylo okolí očí chráněné před UV zářením.

P. S.:Dostatkem spánku, tekutin, slunečními brýlemi (se kterými nebudete tolik mhouřit oči) a občasným detoxem také nic nezkazíte.

Oční kontakt

Jaký přípravek zvolíte, závisí na aktuálních potřebách pokožky, jejím typu a věku. Tzn. jestli budou ve formě krému, emulze, gelu nebo séra není až tak určující, ale vzhledem k citlivosti a nošení kontaktních čoček jsou vhodné oftalmologicky, příp. dermatologicky testované výrobky. Mimochodem platí, že čím dříve začnete, tím lépe.

V pětadvaceti tak vystačíte s přípravkem na zmírnění otoků, eventuálně tmavých kruhů. Okolo třicítky už využijete intenzivnější hydrataci a výživu, abyste zamezila prvním vráskám. Od čtyřicítky zaznamenáte větší ztrátu elasticity, takže se nabízí krémy obnovující pevnost a strukturu. No a po padesátce je vyloženě žádoucí liftingový efekt.

Úhel pohledu

Jemné okolí očí je prakticky nepřetržitě pod palbou negativních elementů vnějšku, které se podílí na vzniku vrásek. Tak například volné radikály (v cigaretovém kouři, znečištěném ovzduší, slunečním záření) - narušují kolagenové vazby v kůži a ta pak ztrácí elasticitu. Své také udělá práce obličejových svalů... A řešení? Za nejvýkonnější se považují přípravky s antioxidačními účinky, jež bojují proti volným radikálům, dále s retinolem, stimulujícím produkci kolagenu, nebo s ceramidy či kyselinou hyaluronovou.

U otoků pod očima může být na vině bujarý večírek předchozího dne, ale mívají také chronický původ nebo jsou způsobeny podrážděním či zanícením v důsledku dlouhého pláče, alergie anebo spánku s hlavou na nevyvýšeném místě. Efektivní pomocnou ruku nabízí zchlazení (kostkami ledu, studenými polštářky, maskami) nebo šálek kávy, který oblast očí zbaví přebytečné vody. Podobně - díky obsaženému teinu - koneckonců fungují i sáčky s čajem. Á propos, vrozených otoků vás dokáže zbavit jedině plastický chirurg. A konečně příčina tmavých kruhů pod očima? Nejčastěji se jedná o hyperpigmentaci, viditelné oční cévky, ale i zásadní ztrátu tuku. S prosvítajícími modrými žilkami umí zatočit zpevňující retinol. Ztrátu tuku doženou injekční výplně a na hyperpigmentace zabírá kvalitní UV ochrana. Pomůže i vitamin C nebo jakýkoli optický fígl, jež tyto partie rozjasní.

Mikro práce

Úlevu od otoků a kruhů, ale také prevenci vzniku vrásek, zprostředkuje tzv. mikromasáž očního okolí. Jedná se o příjemnou relaxační techniku, při které se využívá jemných, hladivých tahů, poštipů a poklepů, střídaných s mírným tlakem. Jsou vedeny tak, aby uvolnily napětí očních svalů, rozproudily lymfatický oběh a odvedly toxiny i přebytečné tekutiny, které se zde mohou usazovat.

Článek vyšel v březnovém vydání magazínu Moje psychologie. V aktuálním čísle věnovaném módě najdete například rozhovor s Bárou Polákovou. Objednat si ho můžete i přes SMS:

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

PSYCHOLOGIE1804W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: PSYCHOLOGIE1804W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., [email protected], www.platmobilem.cz.