Sako pro každý typ postavy. Jaké bude slušet vám?

4. května 2017 • 12:00
 • Je jedním z pilířů základního šatníku, který by vám neměl chybět. Dobře padnoucí sako poslouží nejen při pracovních schůzkách, ale skvěle se hodí i k džínům. Stačí si vybrat to správné a můžete kombinovat.

  Při výběru saka volte tmavší barvy, ideálně černé nebo modré. Vytváří neutrální základ a dobře se kombinují s jinými barvami. Kvalitním materiálem docílíte toho, aby vám sako vydrželo delší dobu. Zvolit můžete klasické bavlněné, ale za zkoušku stojí i materiály jako tvíd nebo len.

  Důležité je, aby vám sako dobře padlo, zvláště v oblasti ramen a boků. Zkuste se při zkoušení v saku hýbat, zvedat ruce, abyste si vyzkoušela, jak se chová při běžné činnosti. Svou pozornost byste měla zaměřit na délku saka, neboť každý typ postavy vyžaduje jinou. Zvolíte-li správně, dokáže vaši postavu prodloužit, zeštíhlit, zvýraznit či zakrýt poprsí nebo zmenšit boky.

  Zvolte si typ saka přesně podle vaší postavy. Tady je šest typů:

 • 1. Malá postava

  Patříte-li mezi ženy s menší postavou, toužíte po jediném, přidat si pár centimetrů. Opticky toho můžete docílit právě i pomocí saka. Iluzi vyššího vzrůstu vytvoříte pomocí zeštíhlujících střihů a necháte vyniknout délku nohou. Slušet vám budou zkrácená vypasovaná saka (ne bolerka). Vyvarujte se dlouhých volných sak, která vaši malou postavu spolknou.

  Kratší sako, Mango, 1299 Kč, shop.mango.com Kratší sako, Mango, 1299 Kč, shop.mango.com Autor: archiv firem

   

 • 2. Plné křivky

  Pyšníte se plnými křivkami tvaru postavy přesýpacích hodin? Vaše křivky vyniknou, když zvýrazníte pas. K vám se bude hodit mírně vypasované sako, které končí těsně tam, kde se začínají rozšiřovat vaše boky. Když ho přepásáte páskem, opticky vás to zúží.

  Dámské sako, Simple, 4299 Kč, answear.cz Dámské sako, Simple, 4299 Kč, answear.cz Autor: archiv firem

   

 • 3. Chlapecká postava

  Ženy s tímto typem postavy jsou většinou vysoké, atletické a potřebují vytvořit křivky a zženštit siluetu. Nebojte, jde to, a velmi jednoduše. Sáhněte po vypasovaném saku, ideálně s páskem či zúženém v pase. Vytvoříte tak siluetu přesýpacích hodin a dodáte své postavě ženskosti. Raději se vyhýbejte rovným "krabicovým" střihům.

  Dámské sako, Femestage by Eva Minge, 2599 Kč, answear.cz Dámské sako, Femestage by Eva Minge, 2599 Kč, answear.cz Autor: archiv firem

   

 • 4. Postava tvaru hrušky

  Tato postava mívá výraznější spodní část, tedy zadeček. Proto zaměřte svou pozornost na vrchní část těla a opticky ji vyvažte. Jednoduše, nahoře přidat, dole ubrat. Sako hledejte se strukturovanými rameny, které přesně sedí přes prsa, ale jen jemně obepíná boky. Krátká vypasovaná sáčka nejsou pro vás.

  Dámské sako, Click Fashion, 2899 Kč, answear.cz Dámské sako, Click Fashion, 2899 Kč, answear.cz Autor: archiv firem

   

 • 5. Velká prsa

  Opačná situace než u postavy s tvarem hrušky. Ženy s velkým poprsím potřebují horní část prodloužit a vyrovnat s užší dolní polovinou. Vám bude slušet vypasované nebo lehce vypasované sako s jednořadým zapínáním, nikdy ne dvouřadé. Klopy saka by měly být jednoduché, ne příliš uzavřené u krku.

  Přiléhavé sako, H&M, 899 Kč Přiléhavé sako, H&M, 899 Kč Autor: archiv firem

   

 • 6. Postava tvaru jablka

  Patříte-li k tomuto typu postavy, vaše bříško a boky bývají v jedné linii. Pro vás je dobrou volbou sako mírně přiléhavé nebo rovného střihu, které sahá přesně pod zadeček. Svislé vzory (jemné proužky) a hluboký výstřih do "V" prodlouží vaše tělo.

  Dlouhé černé sako, H&M, 899 Kč Dlouhé černé sako, H&M, 899 Kč Autor: archiv firem

  A co by mělo patřit do základu šatníku? Poradí vám naše redaktorka Andrea.
  Základy šatníku: Co vám nesmí chybět a jak nadčasové kousky kombinovat? VIDEO Adam Balažovič

  Jaké sako si koupit? Podívejte se, co jsme pro vás vybrali v online obchodech:

  Fotogalerie

  17 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy