Pravda o šamponech. Co se na etiketě nedočtete?

Výrobci vlasových přípravků často slibují ženám krásné vlasy plné lesku a síly, v reklamě předvádí dlouhou hřívu v pohybu. Jak je to doopravdy a na co si dát při jejich nákupu pozor? 

Tricholožka Lenka Kašpaříková doporučuje: „Až příště budete vybírat šampon nebo vlasový krém, nehleďte jen na lákavý obal a příjemnou vůni, ale přečtěte si návod k použití. Dávejte si pozor na to, co používáte. Vždyť vše, co si dáváme na pokožku hlavy, velmi snadno proniká přímo do krve,“ varuje tricholožka.

Na jaké nápisy na etiketě můžete narazit a co to znamená?

Ftaláty

Ftaláty patří mezi chemické látky, které mají všestranné využití nejen v kosmetice, ale rovněž i při výrobě PVC či jiných běžně používaných výrobků. Jejich velké nebezpečí spočívá v tom, že se postupně uvolňují do ovzduší nebo půdy. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdeme rovněž v parfémech, toaletních vodách či pudrech. Ftaláty jsou toxické látky, které ohrožují zdraví jater i ledvin a zvyšují riziko vzniku alergií.

Parabeny

Většina šamponů běžně zakoupených v drogeriích je obsahuje. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. Využívají se pro jejich antibakteriální účinky, což umožňuje prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, a to včetně šamponů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu.

Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, a přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu (E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným).