Pravda o šamponech. Co se na etiketě nedočtete?
Výrobci vlasových přípravků často slibují ženám krásné vlasy plné lesku a síly, v reklamě předvádí dlouhou hřívu v pohybu. Jak je to doopravdy a na co si dát při jejich nákupu pozor?
Tricholožka Lenka Kašpaříková doporučuje: „Až příště budete vybírat šampon nebo vlasový krém, nehleďte jen na lákavý obal a příjemnou vůni, ale přečtěte si návod k použití. Dávejte si pozor na to, co používáte. Vždyť vše, co si dáváme na pokožku hlavy, velmi snadno proniká přímo do krve,“ varuje tricholožka.
Na jaké nápisy na etiketě můžete narazit a co to znamená?
Ftaláty
Ftaláty patří mezi chemické látky, které mají všestranné využití nejen v kosmetice, ale rovněž i při výrobě PVC či jiných běžně používaných výrobků. Jejich velké nebezpečí spočívá v tom, že se postupně uvolňují do ovzduší nebo půdy. V kosmetice je kromě vlasových přípravků najdeme rovněž v parfémech, toaletních vodách či pudrech. Ftaláty jsou toxické látky, které ohrožují zdraví jater i ledvin a zvyšují riziko vzniku alergií.
Parabeny
Většina šamponů běžně zakoupených v drogeriích je obsahuje. Jedná se o konzervační látky volně využívané v potravinářství, farmacii, ale právě také v kosmetice. Využívají se pro jejich antibakteriální účinky, což umožňuje prodloužení délky spotřeby. Výrobci je do preparátů, a to včetně šamponů, přidávají z důvodů prodloužení trvanlivosti a udržení daného výrobku déle na trhu.
Prokázalo se, že parabeny mají velmi podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Z toho vyplývá, že mohou ovlivňovat některé procesy v lidském těle, a přestože nebyla zatím provedena žádná studie, jsou podezřelé z hormonální nerovnováhy a z rozvoje rakoviny prsu (E s trojčíslím, například E214, E126 či jiným).
Pokračování 2 / 3
Sulfáty
Sulfáty jsou v různých podobách obsaženy až v 95 % všech šamponů, zvyšují pěnění přípravků pro pocit, že šampon skutečně funguje. Tricholožka však tento častý mýtus zcela vyvrací: „V poradně se často setkávám s názorem, že čím více šampon pění, tím lepší účinek musí mít. Opak je pravdou,“ upozorňuje.
„Nejčastěji využívané sulfáty sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES) ničí ochrannou bariéru pokožky a navíc dráždí kůži a oči,“ říká tricholožka. Tyto pěnicí složky se nahrazují šetrnějšími variantami.
Při prvním použití šamponu bez obsahu sulfátů můžete být zaskočeni tím, že nevytvoří obvyklou bohatou hustou pěnu. Vznikne pouze jemně pěnivý krém, ale dokáže to samé, proč šampon používáme. Odstraní z vlasů všechny nečistoty a přebytečnou mastnotu. Získané jsou z kokosového oleje, obilí či cukru.
„Naopak k látkám, které bychom na etiketách šamponů měli vyhledávat, patří cocamidopropyl betaine, sodium myreth sulfate, sodium cocoamphoacetate, coco glucoside, disodium lauryl sulfosuccinate, decyl glucoside, yucca foaming extract a PEG-80 sorbitan laurate,“ doporučuje Kašpaříková a upozorňuje: „Pokud je ve složení najdeme, je to jeden z ukazatelů, že šampon je opravdu vyroben kvalitně, bez obsahu zdraví ohrožujících látek.“
Pokračování 3 / 3
Diethanolamin
Především nastávající maminky by měla v obsahu šamponů zajímat látka diethanolamin způsobující poškození mozku plodu. Látka je totiž nejen karcinogenní, ale především ve vyšší koncentraci připravuje tělo o schopnost přijímat cholin, látku důležitou pro tvorbu mozkového přenašeče acetylcholinu.
Přestože v šamponech je látka obsažena v nízké koncentraci, je opatrnost při jejich opakovaném a dlouhodobém používání určitě na místě. Na etiketách šamponů je diethanolamin označován zkratkou DEA.
Polyethylene glycol
Polyethylene glycol najdeme v širokém spektru kosmetických přípravků, ať se jedná o vlhčené ubrousky, deodoranty, rtěnky, pleťové vody, či samotné šampony na vlasy. Bohužel dlouhému seznamu jejich využití se rovná i počet nežádoucích účinků na lidské tělo.
Jmenovat můžeme poškození jater a ledvin, rakovinotvorný efekt nebo podráždění sliznic. Na etiketách šamponů je označován názvy a zkratkami propylene glycol (PG), polyethylene glycol (PEG), ethylene glycol (EG).
Uhelný dehet
Nejčastěji tuto látku obsahují šampony a tonika, která napomáhají odstranit lupy nebo vši. Vzhledem k tomu, že se jedná o karcinogen, zakázala jej EU a nyní by se již přípravky s jeho obsahem neměly objevovat. Ne etiketách šamponů je uhelný dehet označován zkratkami FC&C či D&C.