Zapomeňte na bílou a pánský střih. Letošní košile jsou jako dělané na party

Zatímco léto se neslo ve znamení oversize, se zimou přichází štíhlejší silueta a psychedelické vzory. Aktuální košilové trendy znovu dokazují, že devadesátky jsou nevyčerpatelnou studnicí inspirace!

Víme, že na základy šatníku se nesahá, nicméně košile z aktuálních kolekcí mají do umírněného minimalismu skutečně daleko. Bílou barvu střídajívýrazné odstíny, seriózní proužky se mění na psychedelické vzory a obligátní bavlnu sesazuje z trůnu delikátní satén, popřípadě cokoliv transparentního. Vše nasvědčuje tomu, že se (minimálně pro tuto sezónu) opět vracíme do poloviny devadesátek, tentokrát na přehlídku módního domu Gucci, kterému tehdy kraloval americký návrhář Tom Ford.

TIP NA VIDEO: Které barvy ovládly letošní podzim?

Ford a jeho éra u Gucci (1990–2004) je pro současné trendy vůbec zdrojem inspirace. Z jeho sexy pojetí minimalismu už tvůrci vytěžili například svůdné pásky na bocích (à la tanga), jeho šaty s prostřihy nebo průsvitné topy jsou rovněž relevantní i dnes. Král dekadentní elegance své saténové košile v roce 1995 kombinoval se sametovými boot cut kalhotami, což je další oblíbený party materiál posledních let.

Kate Moss na přehlídce Gucci v roce 1995

Tuto Fordovu legendární estetiku komentuje i kniha The Fashion Design Dictionary: „Naposledy spatřené na tanečním parketu Studia 54, přiléhavé a boky obepínající boot-cut kalhoty a disco saténové košile v odstínu paví modři a limetky se znovu vrací. Ostře řezanou siluetu skinny blejzrů z vysoce lesklého sametu doplňují rozepnuté košile, přičemž jejich rozhalený límec spočívá na klopách sak,“ popisuje její autorka Marnie Fogg.

Přesně tak – rozhalenky, ledabyle zapnuté knoflíky, slim střihy – to jsou současné košile, které vytlačují doposud oblíbený oversize fit a přepisují legendu o klasické bílé košili coby královně šatníku. K tomu se přidává estetika 60. a 70. let se svými retro a psychedelickými vzory, které zbožňuje zejména současná tiktoková generace. Letí zkrátka cokoliv, co nepřipomíná uniformní dospělou nudu. Aspoň do té doby, než se to samo omrzí. Že to ale jen tak nebude, znovu potvrzuje Tom Ford a jeho kolekce pro jaro a léto 2022.

Fotogalerie: Sexy košile z aktuálních kolekcí