Základy šatníku pro jaro a léto 2020: Inspiraci hledejte v devadesátkách

16. ledna 2020 • 06:00
Selena Gomez
Selena Gomez • Foto: Profimedia.cz

A zase ty devadesátky... říkáte si možná. Ale nemějte obavy. Po letech, kdy návrháři z této dekády oživovali takřka jen ošklivé trendy typu ledvinka, přichází do módy tehdejší minimalismus. A ten patří k tomu nejlepšímu, co kdy móda stvořila!

Minimalismus v devadesátkách, to jsou jména jako Calvin Klein, Jil Sander, Helmut Lang nebo Tom Ford, který tehdy navrhoval pro Gucci. Ale zatímco Fordova tvorba se přikláněla spíše k luxusnímu minimalismu (legendární jsou jeho přiléhavé bílé šaty s průstřihem na břiše a zlatou sponou na pupíku), zbylá trojice představovala spíše praktické pojetí s městskými prvky. A právě k té se budeme vracet i letos. 

Ano, základy šatníku by měly být nadčasové, přesto i ony podléhají aktuální náladě. A ta je stále nostalgická. Nad oblibou devadesátek letos postupně převáží bohémské sedmdesátky, ale dekáda grunge a supermodelek má stále co nabídnout. Vedle čistých linií a splývavého vrstvení je to především střídmá barevná paleta: bílá, černá, hnědá a béžová barva jako základ a delikátní pastelové odstíny pro ozvláštnění

Calvin Klein podzim/zima 1995 Calvin Klein podzim/zima 1995 Autor: Profimedia.cz
Ralph Lauren jaro/léto 1995 Ralph Lauren jaro/léto 1995 Autor: Profimedia.cz
Calvin Klein podzim/zima 1996 Calvin Klein podzim/zima 1996 Autor: Profimedia.cz
Calvin Klein jaro/léto 1995 Calvin Klein jaro/léto 1995 Autor: Profimedia.cz
Jil Sander jaro/léto 2000 Jil Sander jaro/léto 2000 Autor: Profimedia.cz

Z konkrétních kousků stále poletí úpletové šaty a topy (s polo límečkem, ke krku nebo s hranatým výstřihem), dále jednoduchá tílka, lehké jarní pláště v béžové i pastelové paletě, kalhotové kostýmy a také kabelky přes rameno.

Bottega Veneta jaro/léto 2020 Bottega Veneta jaro/léto 2020 Autor: Profimedia.cz
Rejina Pyo jaro/léto 2020 Rejina Pyo jaro/léto 2020 Autor: Profimedia.cz
Lacoste jaro/léto 2020 Lacoste jaro/léto 2020 Autor: Profimedia.cz
Tibi jaro/léto 2020 Tibi jaro/léto 2020 Autor: Profimedia.cz
Tods jaro/léto 2020 Tods jaro/léto 2020 Autor: Profimedia.cz

Chcete se inspirovat módním stylem někoho konkrétního? Mrkněte na jeden z posledních outfitů Seleny Gomez. Tu stylistka Kate Young oblékla do kalhotového kostýmu a úpletového topu holandské značky Gauge 1981.

Selena Gomez Selena Gomez Autor: Profimedia.cz

Trio návrhářek, stojící za touto značkou, se hlásí k odkazu minimalismu, jaký v devadesátkách reprezentoval styl Carolyn Bessette Kennedy – a není náhodou, že než si vzala Johna juniora, měla tahle módní ikona rozjetou úspěšnou kariéru u Calvina Kleina.

J.F.K. junior a Carolyn Bessette-Kennedy J.F.K. junior a Carolyn Bessette-Kennedy Autor: Profimedia.cz

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy