Umíte si vybrat tu správnou sportovní podprsenku? Máme pro vás tipy!

Při sportu se musíme cítit pohodlně, ať už se jedná o dlouhou procházku, běh nebo třeba posilování. Maximální komfort nám zajistí perfektně padnoucí sportovní oblečení. A na to je třeba myslet i při výběru zdánlivě banálního kousku, jako je právě sportovní podprsenka. 

Jak vybrat kousek, který bude jako vaše druhá kůže? Jakou roli hraje velikost poprsí a jak o sportovní oblečení pečovat, aby plnilo svou funkci co nejdéle?

Zkoušejte různé velikosti

Správně zvolený střih je nutností. Ale jak se vlastně pozná? „Podprsenka musí sedět i při pohybu, nevhodně zvolený střih ovlivní sportovní výkon po fyzické i psychické stránce. Při nákupu bývá číslo na cedulce často určujícím bodem při výběru. Doporučuji pro porovnání vždy vyzkoušet menší i větší velikost a následně i jiný střih. Zákaznice často odhalí, že jejich předchozí výběr nemusel být správný,“ říká Monika Nováková, technoložka a konstruktérka sportovních oděvů Kinoko.

Tip: Při zkoušení zkontrolujte, zda máte v místě lemu s gumou na zádech dostatek místa na vložení dvou prstů. Pokud se můžete volně nadechnout a nic vás netlačí, vaše velikost je správná.

Sport hraje roli

Výběr podprsenky záleží i na sportech, které provozujete. Na jógu či procházky není zapotřebí taková podpora pro poprsí, jako když jdete běhat nebo hrát volejbal. Při méně akčních sportech tak může i žena s větším poprosím sáhnout po podprsence z poddajnějšího materiálu. Naopak na běh nebo workout je pro všechny bez ohledu na velikost ňader vhodná podprsenka z pevnějšího materiálu s uzavřeným střihem.

„Například při běhu nebo boxu dochází k pravidelným otřesům, které mohou v případě špatné podpory způsobit bolest prsou, zad a krku v podstatě komukoliv,“ doplňuje Aneta Nývltová, designérka Kinoko. V neposlední řadě dbejte i na šířku ramínek. „Čím širší ramínka jsou, tím je zajištěna větší a pevnější podpora pro poprsí, a tím pádem také pro krční páteř a záda celkově,“ dodává Monika Nováková.

„Pamatujte, že pokud prsům v pohybu neposkytnete adekvátní oporu, jejich poklesu do budoucna už nezabráníte. Kvalitní sportovní podprsenky dokážou při prudkém cvičení snížit pohyb prsou až o polovinu, takže dámy, moc se nerozmýšlejte,“ radí Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa.

Zaměřte se na materiál

Sportovní podprsenka by měla být vyrobena z funkčního materiálu, který správně absorbuje a odvádí vlhkost od těla a přitom nemění tvar. Nedostatečné odvádění potu při cvičení způsobuje prochladnutí, ale také množení bakterií, které může mít za následek alergickou reakci či vyrážku.

Péče o sportovní podprsenky

Když už investujete do kvalitní sportovní podprsenky, určitě si přejete, aby vám vydržela co nejdéle jako nová. To se vám snadno splní, když budete dodržovat pár jednoduchých pravidel. V první řadě sportovní podprsenky (to platí pro všechno funkční oblečení) neperte s agresivními pracími prášky a nepoužívejte aviváž. Takové prostředky snižují funkčnost a pružnost sportovního materiálu. Ideální je prát sportovní oblečení na speciální program Sport s velmi šetrným pracím práškem nebo případně přemáchnout v ruce třeba s tuhým mýdlem.

Dále už jen stačí si pamatovat tři důležitá NE. Sportovní podprsenky nikdy nežehlete, nesušte v sušičce a ani nebělte!

Kdy je čas pořídit si novou?

* vyčnívají z ní nitě, přetočily se švy

* elastické pásky už nejsou tak pružné

* při cvičení vás bolí prsa, krk nebo ramena

* pociťujete, že se poprsí při cvičení příliš hýbe

* změna váhy, se kterou souvisí také změna velikosti nebo tvaru prsou

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak a kdy vůbec vznikla podprsenka?

Tipy na kvalitní sportovní podprsenky najdete v galerii: