Která bude příští Ganni? Skandinávské módní značky, jež se vyplatí sledovat

3 min čtení

3 min čtení

V Kodani tento týden probíhal fashion week pro jaro a léto 2023. Posledních pět let nejde o akci jen s lokálním významem – naopak, místní módní scéna si svým vlivem nezadá s Londýnem či Paříží. Je nejen zábavná a finančně přístupnější, ale především se od ní celý módní svět učí, jak se stavět k udržitelnosti. Navíc zde prezentuje celá řada cool značek v čele s nejznámější Ganni. Které brandy mají potenciál stát se jejím následovníkem?

Severské módní značky pronikly v posledních letech nejen do našich domovů, ale i šatníků – a teď nemáme na mysli švédský řetězec s rychlou módou H&M. Díky sociálním sítím a popularitě skandinávských módních influencerek zná čím dál víc lidí brandy jako Ganni, Stine Goya, Rotate Birger Christensen, Lovechild 1979, Munthe, Baum und Pferdgarten, Holzweiler, Gestuz nebo Samsøe and Samsøe.

TIP NA VIDEO: V čem spočívá tajemství stylu Skandinávek?

K popularitě zdejší scény významně přispěl i e-shop Zalando, který nejenže řadu z nich prodává, ale současně spolupracuje s kodaňským fashion weekem – už čtvrtým rokem uděluje Cenu udržitelnosti (Zalando Sustainability Award), jejímž cílem je podpořit mladé módní značky v hledání šetrnějších alternativ produkce oblečení. Mezi letošními uchazeči byly značky MWorks, Ræburn a Ranra a Zalando zároveň finančně podpořilo jejich přehlídky. Vítězem se nakonec stala islandská značka Ranra, která porotu zaujala zejména nečekanou kombinací barev a textur.

Loading
Co se týče otázek udržitelnosti v módě, je kodaňský fashion week vůbec nejprogresivnější. Za tímto účelem formuloval před dvěma lety požadavky Sustainability Requirements – takzvané minimální standardy, které musí do roku 2023 splňovat každá módní značka, jež se chce o účast na akci ucházet. Nechybí zde striktní požadavky na materiály (přednost mají certifikované, recyklované nebo také dead stock), ale i na dodržování lidských práv v místě výroby nebo důraz na diverzitu a rovnost v pracovních vztazích.
Progresivní Copenhagen Fashion Week

Které další kodaňské značky by měl znát každý módní nadšenec? >>>