Hřejivý a nadčasový. Proč je kardigan hitem podzimu a jak ho nosit?

Teploty sice stále ještě říkají, že je léto, je ale jen otázkou pár týdnů (a možná i dní), kdy se podzim naplno přihlásí o slovo. Zkuste proto nepodcenit módní přípravu. Začít můžete třeba právě u propínacích svetříků, které budou v nadcházejících měsících absolutním must have kouskem.

Podrobných svetrových trendů pro podzim 2021 se ještě dočkáme, teď je ale skvělá příležitost podívat se na jeden konkrétní model – nestárnoucí kardigan. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy byl tento kousek oblečení, tehdy ještě v podobě bez rukávů, pojmenován po Jamesovi Thomasovi Brudenellovi, 7. hraběti z Cardiganu, který sloužil coby generál v Krymské válce.

Po skončení války se postupně svetřík začal dostávat i mimo prostředí britské armády a mezi lidmi se stával stále oblíbenějším. Velkou zásluhu na jeho rozšíření mezi ženami má poté samozřejmě Coco Chanel. Módní historikové dokonce tvrdí, že návrhářka neměla v oblibě klasické svetry, protože jí vždy při přetahování přes hlavu rozcuchaly vlasy. V kardiganu tak objevila nejen estetický potenciál, který naplno vepsala do svých ikonických návrhů, ale také jeho praktičnost.

TIP NA VIDEO: S čím nosit svetr na podzim?

V průběhu 20. století se tak kardigan stal nedílnou součástí šatníku nejedné ženy. Milovala jej herečka Audrey Hepburn, ale třeba také královna Alžběta II. A svou roli tento propínací svetr sehrál také v utváření hudebních subkultur, které jsou dodnes se světem módy neodmyslitelně propojené. Vytahaný model už navždy bude spjat například s érou devadesátkového grunge a zejména pak s jeho ústřední postavou – Kurtem Cobainem z kapely Nirvana.

V loňském pandemickém roce jej zase pro umocnění intimní folkové nálady využila na svém albu americká popová zpěvačka Taylor Swift. Její singl Cardigan se během pozdního léta a podzimu 2020 stal hitem, který zároveň nenápadně podtrhl návrat venkovské estetiky do světa módy i celkového životního stylu.

Loading
Loading
Loading

V konečném důsledku tak není zase takovým překvapením, že právě kardigan letos aspiruje na jeden z nejklíčovějších kousků podzimního šatníku. Mezi trendy kromě klasických i naducaných oversize střihů z kvalitních materiálů, jako je třeba merino vlna, dominují také midi délky nebo naopak zkrácené verze s tkaničkovým zavazováním místo knoflíků. Skvělou volbou budou ale i kardiganové komplety – ať už ty doplněné o krátký top ve stejné barvě, nebo o úpletové midi šaty.

A jak vlastně kardigan nosit? Letos je volba zcela jasná. Obléká se většinou rovnou na holou kůži a doporučuje se zastrčit buď do rovných či širokých džínů, nebo do plisované sukně. Inspiraci v těchto případech hledejte především u Pařížanek, které takový styling mají již dávno v malíku. A v jejich podání vypadá zcela božsky!

Na výběr těch nejlepších kardiganů z aktuálních kolekcí se podívejte do galerie: