Historie a současnost puntíkatých šatů: Letí bílý podklad, modrá a zelená!

„Puntíky na jaře? Originální," řekla by si možná Meryl Streep aka Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu. My ale víme, že dokud se vracejí, je svět módy ještě v pořádku!

Puntíkaté šaty jsou zkrátka evergreen. Historie praví, že tahle láska začala někdy v roce 1926, kdy byla Miss America zvěčněna v novinách v puntíkatých plavkách a o dva roky později Walt Disney stvořil Minnie v puntíkatém oblečku. V té samé době stvořila Coco Chanel ve svém ateliéru první puntíkaté šaty.

Proč se puntíky neobjevovaly na šatech už dřív? Jednak jejich potisk na látku nebyl snadný a stroje dostupné a jednak lidem připomínaly pupínky, což v té době rozhodně nebylo žádoucí.

Nejsilnější dekádou byly pro puntíky padesátky minulého století. Oblíbil si je třeba Christian Dior, který tento vzor spojil se svou "New Look" siluetou přesýpacích hodin a povýšil ho do světa haute couture. V roce 1951 vznikla památná fotka Marilyn Monroe v puntíkatých bikinách a puntíky pak ve svých ikonických filmových rolích postupně oblékaly Sophie Loren, Katherine Hepburn, Elizabeth Taylor nebo Brigitte Bardot.

V 60. letech dostaly trochu jiný ráz, letěly hlavně velké puntíky, které evokovaly op-art. Ikonou té doby se stala britská modelka Jean Shrimpton, která pro magazín Vogue pózovala nejen v puntíkatých šatech, ale i ve futuristickém puntíkatém klobouku.

Sedmdesátky puntíkům zrovna nepřály, ovšem v 80. letech je začala nosit jedna z nejslavnějších módních ikon: princezna Diana. A nesmíme zapomenout na královnu! Konkrétně královnu popu Madonnu, která puntíky implantovala do své tehdejší punk rebelské image. Devadesátky pro změnu přinesly film Pretty Woman a nezapomenutelnou Julii Roberts v hnědých šatech s bílými puntíky!

S touto historickou výbavou můžeme mít jistotu, že puntíky ze světa módy jen tak nezmizí. Pojďme tedy rovnou do aktuálních kolekcí. Letos je obzvlášť silný trend puntíků na bílém podkladu, tedy styl, který nosila právě Diana. Do toho se míchají chladnější odstíny modré i zelené, hitem je také lila.

Podívejte se do fotogalerie, jaké šaty jsme pro vás našly v aktuálních kolekcích.