Trenčkoty jsou věčné! Jaké se budou nosit letos?

Univerzální, praktický, nadčasový. To jsou jen některé přívlastky, kterými se od dob svého vzniku může pyšnit trenčkot. A bavit nás bude i v roce 2019 – jak jeho klasická verze, tak i módní variace!

Trenčkot se podobně jako jiné kousky, které dnes považujeme za módní, zrodil čistě z praktických důvodů – jako alternativa těžkým vlněným vojenským uniformám během první světové války. O jeho prvopočátky se přou značka Aquascutum a Thomas Burberry, který jako první začal vyrábět pro trenčkot tolik typickou tkaninu zvanou gabardén. Teprve po skončení války se trenčkot rozšířil mezi lidi jako praktický (nepromokavý) svrchník.

Od 40. let zažívá trenčkot svou velkou filmovou slávu. Casablanca s Humphrey Bogartem, Snídaně u Tiffanyho s Audrey Hepburn, Siréna od Mississippi s Catherine Deneuve a Jeanem Paulem Belmondem nebo Kramerová versus Kramer s Meryl Streep, to jsou jen příklady snímků, kde si trenčkot v podstatě zahrál vedlejší roli. Na klasický trenčkot nedaly dopustit hvězdy filmového plátna či módního světa ani v civilu: od Brigitte Bardot po Gwyneth Paltrow, od Twiggy po Kate Moss.

V roce 2002 přišel Jean Paul Gaultier s trenčkotem, který byl tak na tělo, že spíše připomínal šaty – modelka ho navíc měla upravený tak, aby odhaloval jedno rameno. V roce 2010 představil David Bailey, tehdy kreativní ředitel Burberry, verzi s nabíranými rukávy a v pastelově růžovém odstínu. Pak přišla Phoebe Philo a její oversize střihy. V roce 2017 se s Céline rozloučila dvojitým trenčkotem, který aspiruje na ikonu této módní kategorie. Minulý rok byl pro změnu celý ve znamení kožených a dekadentních latexových trenčkotů.

A dnes? Trenčkot má řadu podob. Návrháři experimentují se střihy (hlavně v oblasti rukávů), béžový gabardén či bavlnu kombinují s kostkovanou látkou (Burberry) nebo s kůží (Loewe). Nosí se khaki i námořnická modř, ale největším trendem pro letošní jaro je světle béžová s nádechem do pastelově žluté.

Podívejte se do fotogalerie a inspirujte se!