Košilové šaty: Oblíbený kousek šatníku má řadu podob. Jak je nosit a být chic?

Kdo by nemiloval košilové šaty! Působí elegantně i neformálně, můžete v nich do práce i relaxovat na dovolené pod palmami. Kde se vlastně vzaly a jaké podoby letí dnes?

Košilové šaty zcela nepřekvapivě vznikly tak, že si vypůjčily několik prvků z pánských košil – jako jsou frontální zapínání na knoflíky nebo límec. Rukávy stejně jako střih byly v průběhu let variabilní, ale ve 40. letech minulého století, kdy košilové šaty zažily svou první vlnu slávy, těsně obepínaly ženskou postavu.

Dnes košilové šaty vnímáme spíše jako ty pohodlné, ležérní, které díky formálním prvkům a s patřičnými doplňky obstojí i v kanceláři, ale stejně tak si je užíváme na víkendové procházce ve městě. Zčásti tomu vděčíme i za midi délku, která je obecně velkým trendem a díky níž jsou ještě pohodlnější.

Protože se vyvinuly z košile, mívají i její klasický, svisle pruhovaný vzor, který bude letos opět velkým trendem. K těm dalším patří bezesporu zvířecí vzory anebo třeba kůže, která se hodí pro zimní období. Mimochodem, rozdíl mezi koženým či bavlněným trenčkotem a košilovými šaty ze stejného materiálu se v posledních sezonách takřka stírá. Stejně jako rozdíl mezi košilovými šaty a delším, přepásaným blejzrem.

Pásek je takřka nezbytným doplňkem, který přitom stačí jen vyměnit a šaty získají úplně nový šmrnc. Dalším zajímavým prvkem je uzel v pase, který byl loni k vidění například na přehlídce u Victorie Beckham nebo v kolekci dánské značky Ganni.

Jak nosit košilové šaty? Inspiraci najdete ve fotogalerii.