Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie
Beckhamovi: Evoluce stylu
Beckhamovi: Evoluce stylu
Na přehlídce Antonio Berardi (1988)
Beckhamovi: Evoluce stylu
75
Fotogalerie

Kronika stylu Beckhamových: Od cool 90. let přes trapasy z milénia až po dnešní ikony

O Davidu a Victorii Beckhamových se nyní opět hodně mluví ve spojení se čtyřdílným dokumentem Beckham, který patří k nejsledovanějším pořadům na Netflixu. Primárně mapuje sportovní vzestupy a pády talentovaného fotbalisty, najevo ovšem vycházejí i zajímavé souvislosti, jak velký vliv na jeho kariéru měl intenzivní vztah s bývalou Posh Spice. Kdo už tuhle nesmírně poutavou podívanou zhlédl, musí uznat, že dokument staví slavný pár do zbrusu nového světla – do Davida se pravděpodobně zamilujete (i přesto, že nikdy mezi vaše idoly nepatřil) a také Victoria z něj vychází o poznání sympatičtější. Filmový materiál samozřejmě připomíná i jejich legendární styl či módní úlety, jako třeba fialové svatební party outfity. Pojďme si nyní u té příležitosti zavzpomínat, jak jim to ladilo v průběhu let.

David a Victoria Beckhamovi jsou v současném showbyznysu a popkultuře fenoménem. On má za sebou velmi úspěšnou fotbalovou kariéru, ona se zase proslavila jako členka jednoho z nejslavnějších hudebních těles 90. let – Spice Girls – a v současné době požívá respekt coby módní návrhářka. Společně také vychovávají čtyři děti, které se postupně, jak dospívají, stávají objektem zájmu médií – například loňská svatba nejstaršího syna Brooklyna s americkou herečkou a modelkou Nicolou Peltz byla exkluzivně pokrývána britskou Vogue.

TIP NA VIDEO: Kouzelnická sága o Harrym Potterovi. Kolik věcí jste o filmech nevěděli?

Video placeholde

Dnes už považujeme za samozřejmé, že Beckhamovi vypadají perfektně, kamkoli se hnou. Životní příběh sportovce na Netflixu však odhaluje, že svou bezchybnou image často využívali jako brnění chránící je před útoky britských fanoušků a médií. Beckhamovi byli mimo jiné kontroverzní z toho důvodu, že na konci 90. let nebývalo zvykem, aby se ze sportovců stávaly prvotřídní celebrity, které fotí na ulici paparazzi a podepisují kontrakty se sportovními či módními značkami. David Beckham navzdory svým skromnějším klubovým spoluhráčům i přísnému trenérovi, jenž by ho raději viděl po boku nějaké neznámé holky, tuhle bariéru prolomil. Anebo spíše přeskočil.

Svatba se slavnou Posh se nakonec konala 4. července 1999, jen pět týdnů poté, co David Beckham získal společně s klubem Manchester United pohár Ligy mistrů. A přesně čtyři měsíce poté, co se páru narodil syn Brooklyn. Posh and Becks svůj návrat na vrchol završili veselkou v bílém pro 230 prominentních hostů – Victoria zvolila saténové šaty se strukturovaným korzetem od návrhářky Very Wang, David bílý oblek. Jako památnější se ovšem z dnešního pohledu jeví jejich druhý sladěný oděv – sytě fialové outfity od britského návrháře Antonia Berardiho, který ušil i mini verzi pro Brooklyna. I z tehdejšího pohledu šlo o módní šílenost, což David Beckham ve svém dokumentu uznává.

Z módního hlediska Beckhamovi vždycky představovali ikony, které reprezentují, ale současně i diktují dobové trendy. Optikou dneška se však jejich módní styl vyvíjel poněkud divoce. Přitom to nejsou pozdní devadesátky, nad nimiž bychom se mohli uculovat nejvíc, naopak. Tehdejší Victoriin kožený minimalismus, který korespondoval s její image Posh Spice, doplněný Davidovým sportovním stylem oslovuje i dnešní mladou generaci, která tyto dva objevuje prostřednictvím sociálních sítí a účtů, jako je 90sanxiety. No řekněte, kdo by mohl říct, že měl v 90. letech takhle cool rodiče? Už v té době se začínal projevovat jejich sklon k párování outfitů i účesů ve stylu matchy matchy – například když dorazili na otvíračku butiku Versace Couture Jeans takřka ve stejných kožených bundách i kalhotách.

Beckhamovi: Evoluce stylu
Beckhamovi: Evoluce stylu | Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco devadesátkový minimalismus v podání Beckhamových vypadá i z dnešního pohledu cool, dekáda po přelomu tisíciletí se stala obdobím touhy po dokonalosti, která tehdy nabývala až obskurních rozměrů. V duchu tehdejšího ideálu krásy se Victoria stala nekompromisní propagátorkou ultra štíhlé postavy, svět řešil (podobně jako třeba u Britney Spears) její implantáty a o neustálém hledání sama sebe svědčí i její časté vlasové proměny. Ostatně i David Beckham byl ve své době vyhlášený chameleon. Vzpomínáte? David a blond patka, David a nagelovaný „ještěr“, David a culíček... Také zmíněný dokument potvrzuje, že se jeho účesy staly tehdejším obrovským popkulturním fenoménem, který přitahoval pozornost celého světa.

Na rozdíl od Davida, který skrze sebevědomou image fotbalového prince získával přízeň davů po celém světě, Posh v roli oddané manželky na tribuně poněkud ztrácela sama sebe. Změna byla patrná po přesunu ze Španělska, kde měl David angažmá u Realu Madrid, do Los Angeles, které si zamilovala hlavně Victoria – blízkost Hollywoodu měla bezesporu vliv na její pozdější příklon k eleganci ve stylu Jackie Kennedy, kterému ovšem tehdy chyběla potřebná sebejistota a nenucená noblesa.

Beckhamovi: Evoluce stylu
Beckhamovi: Evoluce stylu | Zdroj: Profimedia.cz

aktivní vstup do světa módy v roce 2008, kdy Victoria založila vlastní stejnojmennou značku, přinesl posun směrem k jasně definované eleganci. Z Davida se postupem času stal klasický britský elegán s vestičkou a bekovkou, zatímco bývalá Posh Spice se vrátila ke své přirozené barvě a zbavila se vlasových extenzí. Poprvé také veřejně obula tenisky a na triko nechala natisknout sebeironické motto „Fashion Stole My Smile“. Její uniformou se stal kašmírový rolák a kalhoty pánského střihu, její módní mantrou sebevědomý color-block, přičemž nikdy neopustila ani svou oblíbenou černobílou kombinaci. Po několika letech tápání dozráli Beckhamovi ve stabilní a obdivuhodný pár, který si oblibou nezadá ani s princem Williamem a princeznou Catherine.

Beckhamovi: Evoluce stylu
Beckhamovi: Evoluce stylu | Zdroj: Profimedia.cz

Na vývoj stylu Beckhamových od devadesátek do současnosti se podívejte do galerie v úvodu článku.

Doporučujeme

Načíst další články