Celine jaro/léto 2019

Celine jaro/léto 2019 Zdroj: Profimedia.cz

Designér, který naštval ženy. Proč se fanynky odvracejí od značky Celine?

Na novou kolekci návrháře jménem Hedi Slimane se minulý týden v Paříži čekalo s neobvyklým napětím. Byla to totiž jeho první kolekce pro značku Céline, kterou předtím deset let vedla uznávaná a oblíbená návrhářka Phoebe Philo. Ta z Céline vytvořila symbol nositelné a sofistikované módy, ve které se ženy cítí sebevědomě a současně pohodlně. Slimane to ale vidí jinak. 

První změny přišly ještě před přehlídkou. Z Céline, značky, kterou v roce 1945 v Paříži založila návrhářka Céline Vipiana, se stalo Celine. Krátce. Čárku přitom zavedla do názvu právě Phoebe Philo. Není to poprvé, co Hedi Slimane zasáhl do tak konzervativní kategorie, jako je název značky. Právě na jeho popud se v roce 2018 přejmenovala ready-to-wear sekce módního domu Yves Saint Laurent na Saint Laurent Paris, což vyvolalo velkou kontroverzi.

Jakkoli jsou ale změny názvu mrzuté, jde tu hlavně o módu a Hedi Slimane je v módním průmyslu znám pro svůj specifický styl. Do pánské sekce Dior Homme přinesl svou vizi "slim fit suits", tedy obleků, které přiléhají k tělu a nechávají vyniknout androgynním siluetám. Značce Saint Laurent během svého působení pro změnu vdechl rockového ducha ve stylu Micka Jaggera a Keitha Richardse.

Hedi Slimane s Mickem Jaggerem v roce 2006 na přehlídce Dior
Hedi Slimane s Mickem Jaggerem v roce 2006 na přehlídce Dior | Zdroj: Profimedia.cz

Jenže jak to jde dohromady s tím, co za deset let svého působení u Céline vybudovala Phoebe Philo? A bude se Slimane snažit jít aspoň trochu v jejích stopách? To zajímalo zákaznice, které si během let s Philo ke značce vybudovaly vřelý vztah.

Změna je život

Odpověď už známe. První přehlídka pro Celine byla v podstatě prezentací toho, co už jsme viděli u Saint Laurent. Mini délky, dekadentní třpyt, androgynní vzhled modelek, glamour osmdesátky.

Celine jaro/léto 2019
Celine jaro/léto 2019 | Zdroj: Profimedia.cz

Celine jaro/léto 2019
Celine jaro/léto 2019 | Zdroj: Profimedia.cz

Celine jaro/léto 2019
Celine jaro/léto 2019 | Zdroj: Profimedia.cz

Pryč jsou ležérní střihy, oversize roláky a kabáty, základní barevné tóny, zkrátka dospělá a intelektuální vize ženskosti, kterou po deset let pro své zákaznice vytvářela Phoebe Philo. O tom, že její éra definitivně skončila, svědčí i rozdvojení instagramových účtů značky na Celine a Old Céline.

Céline jaro/léto 2018
Céline jaro/léto 2018 | Zdroj: Profimedia.cz

Céline jaro/léto 2018
Céline jaro/léto 2018 | Zdroj: Profimedia.cz

Céline jaro/léto 2018
Céline jaro/léto 2018 | Zdroj: Profimedia.cz

Tato přehlídka vyvolala zajímavou debatu o tom, nakolik by měl nově příchozí návrhář respektovat základy a tradiční prvky, z nichž značka vzešla nebo zažila největší rozkvět, a nakolik by měl mít možnost projektovat svou vlastní vizi. Alessandro Michele také změnil Gucci a Balenciaga pod vedením Demny Gvasalii není totéž co za času Alexandera Wanga. Přesto oba návrháře oslavujeme jako vizionáře a lídry trhu.

Důvod, proč je tak těžké strávit proměnu Celine, tkví trochu jinde. Mezi návrháři velkých módních domů není tolik těch, kteří tvoří nositelnou a přesto nápaditou módu, ve které se ženy cítí dobře a samy sebou. Hedi Slimane navíc ve svých nových kampaních doposud představil jen mladé modelky, zatímco Philo získala před třemi lety do kampaně i osmdesátiletou Joan Didion, což se setkalo s velkým ohlasem.

Joan Didion v kampani Céline
Joan Didion v kampani Céline | Zdroj: Profimedia.cz