Pierpaolo Piccioli (50), kreativní ředitel módního domu Valentino

Pierpaolo Piccioli (50), kreativní ředitel módního domu Valentino Zdroj: Profimedia.cz

Norská módní redaktorka Janka Polliani v outfitu Gucci
Claire Waight Keller (47), kreativní ředitelka Givenchy
Raf Simons (49), kreativní ředitel Calvin Klein a zakladatel značky Raf Simons
Virgil Abloh (37), zakladatel značky Off-White
Anthony Vaccarello (35), kreativní ředitel Saint Laurent
8
Fotogalerie

Gucci už není nejžhavější značkou. Kdo ji předběhl?

Kdo se jen trochu orientuje v módě, nemohl si nevšimnout vzestupu značky Gucci. A nejen v obchodním slova smyslu (prodeje v posledním kvartálu skutečně poskočily skoro o padesát procent oproti loňskému roku), ale i co se týče vlivu na současné trendy. Teď ji ale v popularitě přeskočila jiná značka. Tipnete si která? 

Není to až takové překvapení. Pomyslnou korunku italskému módnímu domu ukradla značka Balenciaga, v jejímž čele stojí gruzínský módní návrhář Demna Gvasalia. Alespoň podle údajů vyhledávací módní platformy Lyst, která má k dispozici data od svých 65 milionů registrovaných zákazníků a v databázi na pět milionů produktů zhruba dvanácti tisíc značek.

Tenisky a kabelka Balenciaga. Tenisky vyhrály žebříček v kategorii jednotlivých produktů
Tenisky a kabelka Balenciaga. Tenisky vyhrály žebříček v kategorii jednotlivých produktů | Zdroj: Profimedia.cz

Ale pro Gucci to není neúspěch, tento módní dům pod vedením geniálního kreativce Alessandra Micheleho i nadále drží status stabilního velkého hráče. Kromě oblečení a doplňků uvedl letos na trh také interiérový dekor a jeho boty nebo kabelky stále způsobují většině mileniálů módní orgamsus. Stejně jako tenisky nebo taška od Balenciagy.

A key silhouette that spans across seasons, a look at the new #GucciJordaan loafers from #GucciCruise18 by #AlessandroMichele.

Příspěvek sdílený Gucci (@gucci),Lis 9, 2017 v 3:30 PST

Do první desítky se probojovaly ještě tradiční módní domy Givenchy, Valentino a Saint Laurent, ale také značka legendárních sportovních péřovek Moncler, pánská Stone Island, kterou miluje třeba bývalý frontman Oasis Liam Gallagher, nebo Raf Simons, který se do první desítky dostal hlavně díky originálnímu pásku z lepenky (ano, i toto uživatelé vyhledávají). Co to vypovídá o současné módě?

Streetwear x vysoká móda

Je to v podstatě mix elegantních módních domů s dlouhou historií a cool značek, které produkují streetovou a althleisure módu a oblíbily si je hudební hvězdy v čele s Rihannou nebo rapperem Drakem.

" @badgalriri "

Příspěvek sdílený Off-White™ (@off____white),Říj 2, 2017 v 8:49 PDT

Žebříček také poměrně věrně odráží současný styl, kdy se nebojíme kombinovat luxusní módu s dostupnějšími kousky, dříve zapovězené sportovní kousky jako ohromné péřovky či tenisky s ikonickými kabelkami, kdy se inspirujeme navzájem a přitom neustále hledáme a ladíme svůj vlastní styl. A hlavně kdy neustále bažíme po něčem neotřelém.

Alessandro Michele (45), kreativní ředitel Gucci
Alessandro Michele (45), kreativní ředitel Gucci | Zdroj: Profimedia.cz

Prvnímu vděčíme za opulentní mix potisků, výšivek, perel a metalického lesku, druhý vzkřísil sídlištní estetiku východního bloku. Jak se jim povedlo s těmito komplikovanými trendy proniknout do srdcí mileniálů, kteří v současné době představují největší kupní sílu?

Guccify Yourself!

„Svět se změnil. Zákazníci jsou úplně jiní. Myslím, že dnes se rádi sami rozhodují, co chtějí nosit a jak to kombinovat. Idea tak zvaného total looku se zhroutila, už to není čerstvé,“ uvažuje v rozhovoru pro NY TimesAlessandro Michele a Demna Gvasalia přitakává: „Protože lidé chtějí osobitost. Nechtějí vypadat jako z kampaně. A i když tak ve finále třeba i vypadají, je to jejich rozhodnutí.“

Michelemu i Gvesaliovi se podařilo učinit z luxusních a známých, ale poměrně zkostnatělých brandů trend sám o sobě. Nebojí se využívat ironii a nadsázku, jejíž součástí jsou i viditelná loga. Lidé totiž na jednu stranu touží vynikat, ale současně chtějí patřit k nějakému kmenu. Tohle poselství v sobě otevřeně nesla například letošní cruise kolekce Guccify Yourself – tedy buďte Gucci, ale buďte sami sebou.

Logo dává pocit, že patříte ke svému kmenu
Logo dává pocit, že patříte ke svému kmenu | Zdroj: Profimedia.cz

Oba návrháři se v rozhovoru shodují také na tom, že neusilují, aby každá jejich kolekce vypadala jinak. Naopak se snaží o kontinuitu ani zákazníci by podle nich neměli brát ohled na to, z jaké kolekce mají oblečení. A do třetice je pojí velká autenticita, s jakou ke své práci přistupují. Dopředu neuvažují, kudy by se měli vydat, jdou zkrátka tam, kam je jejich cit a srdce táhne. A ostatní je následují.

Leather mini chain bags with Double G detail and crystals appear on a street sign. Discover the #GucciGift campaign illustrated by @ignasimonreal through link in bio. #AlessandroMichele #GucciCruise18

Příspěvek sdílený Gucci (@gucci),Lis 15, 2017 v 8:12 PST