Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Studio flanér, Kristýna Juřicová

Kulturní program a prvorepublikový duch. Jak funguje zážitkové kadeřnictví?

Umýt hlavu, nabarvit, ostříhat, vyfoukat a jít. Kadeřnická rutina tak, jak ji mnozí znají. Ale co když se vlasová péče promění v zážitek, který vás po ránu naladí na celý den nebo vám jej večer za svitu svíček pomůže netradičně zakončit? Studio flanér na pražských Hradčanech vám přesně takové přání splní. Jak tu procedura probíhá? Vydala jsem se do salonu vše pečlivě zdokumentovat a otestovat.

Pražský Pohořelec po ránu ožívá turistickým ruchem. Skupinky školáků míří obhlédnout nedalekou Loretu a Černínský palác a nemotorně se při tom vyhýbají asijským výletníkům, kteří se snaží doběhnout tramvaj. Do ulic v okolí Hradčan se po pandemii vrací život. A podobně v jednom z domů v přilehlé Loretánské ulici ožívá i kadeřnický salonStudio flanér. Otevřel v nelehké covidové době, která jej donutila zase rychle zavřít. S postupným návratem k běžnému provozu se ale zdá, že kadeřnictví už před sebou má jen ty nejlepší vyhlídky.

TIP NA VIDEO: Jak celá návštěva Studia flanér probíhala? Podívejte se na video!

Video placeholde

Po vstupu do staropražského domu s gotickými i barokními prvky stoupám do prvního patra, kde na mě okamžitě dolehne neskutečně silná prvorepubliková atmosféra. A není divu – flanér se nachází v bytě, který obývala Alice Masaryková. Po ní zde mimochodem zůstala čtyři kachlová kamna, která výrazně umocňují kouzlo celého prostoru. V domě též chvíli přebývala spisovatelka a snoubenka Jana Masaryka Marcia Davenportová i Hana Benešová, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Je to dům protknutý ryze ženským duchem, dalo by se říct.

Tak trochu jiný salon

Parkety praskají, oknem s výhledem na pavlač a Petřínskou rozhlednu do místnosti určené pro stříhání a styling pronikají ranní paprsky. Všude voní káva a z každého koutu zní jazz a francouzské šansony. Před samotnou procedurou se v pokoji, jemuž kromě obrovských kachlových kamen dominuje barokní purpurová sedačka, setkávám s Dominikem Merrelem, zakladatelem Studia flanér, stylistou a také vystudovaným grafikem. Probíráme nejenom podstatu jeho salonu, ale i mou představu o tom, jakou péčí by dnes mé vlasy měly projít.

Studio flanér.
Studio flanér. | Zdroj: Studio flanér

Studio flanér.
Studio flanér. | Zdroj: Studio flanér

Studio flanér.
Studio flanér. | Zdroj: Studio flanér

Hlavní kouzlo flanéru podle Merrela spočívá v tom, že nejde o klasické kadeřnictví, kam jen přijdete a za dvě hodiny odejdete s novými vlasy. „Chceme povýšit péči o vlasy na úroveň zážitku, při kterém se budete moci pokochat výstavou nebo si užít koncert či pop up akci. Stejně tak pořádáme netradiční večerní program, kdy pracujeme při světle svíček a do toho hostům hraje violoncello,“ vypráví mi Merrel a dodává, že ve Studiu flanér se vám kromě vlasů postarají také o make-up a módní styling.

Studio flanér.
Studio flanér. | Zdroj: Studio flanér

Výhled na Petřín a celou Prahu přímo z okna salonu.
Výhled na Petřín a celou Prahu přímo z okna salonu. | Zdroj: Studio flanér

Přirozenost na prvním místě

Můj požadavek pro dnešní den zní jasně: celý život nosím jeden účes – tedy dlouhé a přirozeně vlnité vlasy s ofinou, zásadně se nebarvím a chci tedy pouze výživu, stupňovité sestříhání a celkové oživení mého tradičního looku. Na jedné straně jde o poměrně jednoduché zadání, jenže já jsem zákaznice, která není jen tak s něčím spokojená. Z mnoha kadeřnictví jsem v minulosti odcházela zklamaná a se zplihlými vlasy, které mě na několik následujících týdnů donutily nosit pouze culík. Poslední dva roky ovšem navštěvuji perfektní kadeřnici, která mi rozumí, a tak jsem byla zvědavá, jak dopadne dnešní procedura.

Na starost si mě vzala velmi příjemná stylistka Adéla, s níž jsem probrala stav svých kadeří. Doporučila mi hydrataci a doplnění proteinů, které zajistí, že moje vlasy nebudou připomínat nevzhledný chemlon (což se bohužel poslední dobou stávalo dost často) a naopak budou krásně vyživené a lesklé.

První a zároveň klíčová část procedury: zkonzultovat, co s vlasy provedeme.
První a zároveň klíčová část procedury: zkonzultovat, co s vlasy provedeme. | Zdroj: Kristýna Juřicová

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

A jde se na stříhání!
A jde se na stříhání! | Zdroj: Kristýna Juřicová

Vyfoukat, vytvořit přirozené vlny a zároveň dodat vlasům objem.Mé přání bylo splněno.
Vyfoukat, vytvořit přirozené vlny a zároveň dodat vlasům objem.Mé přání bylo splněno. | Zdroj: Kristýna Juřicová

Společně jsme se pak přemístily do „mycí“ místnosti s masážními křesly. Kromě umytí a aplikace masky mi Adéla provedla jednu z nejlepších masáží hlavy, jakou jsem kdy zažila, což vedlo k tomu, že jsem téměř usnula. Co mne ale z příjemného odpočinku vytrhlo, bylo zjištění, že se celý život o své vlasy starám špatně. Automaticky jsem totiž masku aplikovala vždy až po kondicionéru. Adéla mi ale vysvětlila, že maska se má aplikovat po šamponu jako první, neboť vlasy vyživí zevnitř a kondicionér se poté postará o uzavření vlasu. Teď už díky tomu vím, proč jsem žádné viditelnější změny po různých maskách nikdy nezpozorovala. Chyba nebyla v nich, ale ve mně a v jednom začátečnickém omylu. Opakovat ho už rozhodně nebudu.

Finální verdikt?

Po veškeré péči jsme se přemístily do místnosti s výhledem na Petřín, kde mi Adéla vlasy zastřihla přesně podle mého přání, a dokonce si poradila i s mou věčně neposednou ofinou. Vyfoukání a styling pak již byly jen třešničkou na dortu, po které jsem z křesla odcházela navýsost spokojená. Vlasy byly oživené, nadýchané a lehké. Tvar držely další tři dny, kdy jsem na ně kromě pravidelného vyfoukání ofiny nemusela sáhnout. A cena? Ve Studiu flanér záleží především na tom, jakou proceduru společně se stylistou zvolíte a kdo vám ji bude provádět – zda si vás do parády vezme stylista, senior stylista, nebo master stylista. Ceny za střih začínají na 1200 korunách, barvení pak na 1900 korunách.

Po pár týdnech od návštěvy mohu každopádně i nadále tvrdit, že střih zůstává skvělý, vlasy vypadají perfektně po vyfoukání i běžném uschnutí na vzduchu. Do Studia flanér jsem tak určitě nezavítala naposledy. Do budoucna se budu rozhodně těšit na vlasové SPA i na nějaký ten koncert či vernisáž. Místo, kde se pojí krása s uměním i podporou mladých umělců, totiž není možné ignorovat.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Vlasy dva týdny po sestříhání.
Vlasy dva týdny po sestříhání. | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková