...

... Zdroj: iStock.com

Jídlo pro vaši pleť: Které potraviny pomohou proti stárnutí?

Jak rychle bude stárnout vaše pleť, závisí na řadě okolností. Jednou z nich je genetika, jednou také péče, kterou pleti věnujete. Podstatnou roli ale hraje to, jaké látky pleti dodáváte prostřednictvím toho, co jíte. I potraviny hydratují, dodávají antioxidanty, vitaminy a dalších složky, které vaší pleti prospívají. Které potraviny jsou tím nejlepším skin foodem?

Meruňky, pomeranče, mandarinky

Každé čerstvé ovoce je zásobárnou vitaminů a vody, která vám pomáhá pleť hydratovat. Vitamin C navíc napomáhá tvorbě kolagenu, a vaše pleť tak bude díky němu na pohled mnohem pevnější. V boji proti stárnutí jsou ale také účinné antioxidanty, které pomáhají s obnovou buněk a bojují proti volným radikálům.

Jeden ze silných antioxidantů je právě betakaroten. Ten naleznete zejména v oranžově zbarveném ovoci, jako jsou meruňky, pomeranče a mandarinky.

Pokračování 2 / 4

Ovesné vločky

Mezi oblíbené suroviny, které bývají často součástí masek na obličej, patří i ovesné vločky. Ty obsahují přírodní rostlinnou chemikálii, která pomáhá předcházet poškození kožních buněk a uklidňuje podráždění kůže. Vedle vnější aplikace byste je ale neměla vyřadit ani z jídelníčku.

Jako celozrnná obilovina mají ovesné vločky nízký glykemický index, a tak udržují nižší hladinu cukru v krvi. „Je známo, že vysoce glykemická jídla způsobují akné a vrásky,“ říká americká dermatoložka z New Yorku Debra Jaliman. Z ovesných vloček si můžete připravit ovesnou kaši nebo je lze použít i na slané pokrmy, např. při přípravě cuketových placiček nebo celozrnného chleba.

Pokračování 3 / 4

Avokádo a tučné ryby

Od věku čtyřiceti let je pleť mnohem náchylnější k poškození a je na dotek hrubší a suchá. Zdravé tuky vám pomáhají pleť dostatečně hydratovat, a to přirozenou schopností v pokožce zadržovat vodu. Pleť tak působí mnohem plněji a mladistvěji.

Pravidelně proto do své stravy zařaďte avokádo, ale i tučné ryby, jako jsou losos nebo makrela, obsahující mastné kyseliny včetně omega-3. Zdravé tuky působí v těle protizánětlivě, zpomalují stárnutí a podporují trávení. Vyhýbejte se však tučným smaženým jídlům, která mají pro tělo zcela opačný účinek.

Pokračování 4 / 4

Hovězí maso a listová zelenina

Dopřejte si plátek libového hovězího masa a dodáte tělu nezbytné bílkoviny včetně kolagenu, který je pro pevnost a elasticitu pleti nezbytný.

Zároveň ale můžete podpořit tvorbu kolagenu v těle i konzumací potravin, které samy o sobě kolagen neobsahují. Patří sem zelenina bohatá na vitamin C, tmavá listová zelenina, jako jsou špenát a kapusta, nebo dokonce sója. Aminokyseliny – prolin a glycin – totiž podporují funkce buněk a schopnost těla produkovat vlastní kolagen.

Vedle běžných potravin se zaměřte i na koření. Přírodní barvivo v kurkumě zvané kurkumin obsahuje antioxidanty a protizánětlivé složky. Jeho vlastnosti mohou pokožku rozzářit a dodat jí zdravý lesk. Pomůže vám ale i s hojením ran včetně jizev po akné.

Nehovíte příliš indické kuchyni ani curry? Možná budete chtít vyzkoušet domácí kurkumovou obličejovou masku, a přesvědčit se tak o pozitivních účincích na vlastní kůži. Smíchejte malé množství řeckého jogurtu, medu a kurkumy a aplikujte tenkou vrstvu směsi na obličej. Nechte masku působit patnáct minut a poté ji opláchněte vlažnou vodou.