Kdo ve skutečnosti stojí za outfity Gigi Hadid a Kendall Jenner?

Zatímco dříve jsme zjišťovali nové trendy z přehlídek a lesklých magazínů, dnes je hltáme přímo na ulici. A současné supermodelky jako Gigi Hadid nebo Kendall Jenner to dobře vědí, proto se snaží nikdy nevypadnout ze své role a stále překvapují neotřelými outfity, i když třeba jen vyrážejí na kafe. Ale jsou to skutečně jejich nápady, kterými inspirují dívky po celém světě?

Vybavíte si, jaký styl měla v devadesátkách Cindy Crawford, když zrovna nepředváděla šaty nebo nešla s Richardem Gerem po červeném koberci? V jakém oblečení dorazila na přehlídku nebo jen tak na večeři s přáteli? Těžko, že? Tehdejší topmodelky totiž měly (i díky absenci sociálních sítí) jasně oddělený soukromý a pracovní život. Když se pokusíte vygooglit styl Cindy v devadesátkách, z 90 % vyjedou fotografie, kde ve skutečnosti jen pózuje fotografovi v oblečení některého z návrhářů.

To hvězdy současného světového modelingu si prakticky od nových trendů nikdy neodpočinou. Jen co sejdou z mola, už je venku fotí paparazzi nikoli proto, aby ulovili exkluzivní snímek, ale spíše exkluzivní outfit. Topmodelky jako Kendall Jenner, sestry Gigi a Bella Hadid nebo třeba Karlie Kloss svým přístupem k módě naprosto smazávají rozdíl mezi tím, co jen předvádějí, a tím, co skutečně nosí. Jejich styl je proměnlivější než počasí a jejich outfity pokaždé překvapí minimálně nějakým novým detailem či barevnou kombinací.

A tak zatímco v dřívějších letech se módní ikony vyznačovaly určitou stálostí, nadčasovostí a autenticitou (vzpomeňme na Kate Moss, která patnáct let nosí černé blejzry a skinny džíny), dnes je to jeden velký kolotoč, ze kterého se točí hlava, i když ho jen sledujete zpovzdálí, natož když se na něj snažíte naskočit.

Současným rysem zrychleného módního průmyslu také je, že slavnémodelky a celebrity se prakticky neodvažují vybírat si oblečení samy, a to ani když jsou v tzv. režimu off duty (nepracovním). (A platí to i pro české herečky, které míří na filmový festival do Varů a se stylisty se radí nejen, jaké šaty si vzít na červený koberec, ale i co zvolit odpoledne na kolonádu.) Protože jak pravil návrhář Alexander Wang:

Hezky a vkusně se dokáže obléknout každý. To, co vypovídá o stylu člověka, je oblečení, které nosí během svého volna.

Off duty se tak stává novou profesionální módní disciplínou, ve které vynikají právě zmíněné současné supermodelky. Ale zatímco ony slíznou pověstnou smetanu, skutečnou práci odvádějí stylistky, které stojí za jejich propracovanými (a mnohdy jen těžko napodobitelnými) outfity. Podívejte se na trojici nejvlivnějších.