Končím v korporaci! Na co si dát pozor a na co se těšit na volné noze?

Práce na volné noze je jako tabulka luxusní čokolády. Vypadá lákavě, voní sladkým příslibem, ale má svá rizika. Když si totiž ukousnete příliš velké sousto nebo se pro ni rozhodnete v nesprávný čas, může vám být pěkně zle.

Portál navolnenoze.cz si na „volnonožce“ pořádně posvítil a inicioval jedinečný průzkum mezi 2300 českými freelancery. Vyplynula z něj řada zajímavostí. Třeba to, že 56 % lidí na volné noze u nás jsou vysokoškoláci, že roste počet těch, kteří ještě nedávno seděli v korporacích, ale teď své znalosti uplatňují na volné noze. Že vstupují do svého podnikání bez většího kapitálu a že stále cennější je kapitál nehmotný: jejich vědomosti, kontakty a dobré jméno.

Ukázalo se, že většina z dotázaných je na volné noze šťastná, že kladně vnímají svou finanční situaci i osobní svobodu. Obecně vyhrávaly pocitové výhody. Na povrch pak vyplynulo i mnoho nečekaných informací. Pro iniciátora průzkumu Roberta Vlacha, autora knihy Na volné noze, prý nejpřekvapivější odhalení bylo, že čeští freelanceři jen málo řeší své finanční rezervy nebo systematicky pracují s finančními a podnikatelskými plány. Dělá to jen sedmnáct procent dotázaných, a přitom jako jednu z nejzásadnějších nevýhod své situace mnozí uváděli výkyvy příjmů, fakt, že někdy je zakázek nad hlavu, a jindy nic!

O čem je třeba přemýšlet, než opustíte dosavadní zaměstnání? Tady je 5 hlavních pro i proti!